Mewa delawarska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mewa delawarska
Larus delawarensis[1]
(Ord, 1815)
Mewa delawarska
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Infragromada neognatyczne
Rząd siewkowe
Rodzina mewowate
Rodzaj Larus
Gatunek mewa delawarska
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Mewa delawarska (Larus delawarensis) – gatunek dużego ptaka wodnego z rodziny mewowatych (Laridae), zamieszkujący od południowej Alaski i północnych wybrzeży Zatoki Świętego Wawrzyńca po południowe części Oregonu, Kolorado i północną część Nowego Jorku. Zimuje w pasie pomiędzy Kolumbią Brytyjską, Wielkimi Jeziorami Północnoamerykańskimi i Maine. Kolejne zimowisko to obszar od południowej Kalifornii i wybrzeży Zatoki Meksykańskiej po południowy Meksyk i Kubę. Pojawia się również na Hawajach, Bermudach, a ostatnio coraz częściej w Europie, również w Polsce.

Cechy gatunku 
Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego. Grzbiet i wierzch skrzydeł popielate, końcówki czarne z białymi plamami. Reszta ciała biała. Dziób żółty z czarnym końcem. Nogi żółte. Osobniki młodociane w pierwszym roku życia brązowe z ciemnym deseniem, o bardzo ciemnych końcach skrzydeł i ogona. W drugim roku życia upodabniają się do dorosłych, lecz koniec ogona nadal pozostaje ciemny.
Wymiary średnie
dł. ciała ok. 40-55 cm
rozpiętość skrzydeł ok. 120-130 cm
waga ok. 300-700 g
Biotop 
Głównie wody śródlądowe, ale również wybrzeża morskie. Lubi piaszczyste wybrzeża o rzadkiej roślinności, lecz spotykana również na wybrzeżach kamienistych. Częsty gość portów.
Gniazdo 
Z reguły na ziemi, lecz obserwowano również gniazda na drzewach (miało to miejsce nad jeziorami). Zazwyczaj monogamiczne, lecz w gęstych koloniach zdarza się, że trójka ptaków (samiec i dwie samice) wspólnie budują gniazdo, w którym jaja składają obie samice kryte przez tego samego samca. Wówczas cała trójka opiekuje się lęgiem.
Jaja 
W ciągu roku wyprowadza jeden lęg, składając w maju-sierpniu 2-4 (zwykle 3) cętkowane, bladoniebieskie, zielonkawe lub brązowe jaja.
Wysiadywanie 
Jaja wysiadywane są przez okres 20-31 dni przez obydwoje rodziców. Pisklęta zdobywają zdolność do lotu w wieku 5 tygodni.
Pożywienie 
Wszystkożerna. Głównie kręgowce lądowe i wodne. W miastach również odpadki.
Ochrona 
W Polsce podlega ścisłej ochronie gatunkowej[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Osobnik młodociany

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Larus delawarensis, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Larus delawarensis. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  3. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 6 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz.U. z 2014 r. poz. 1348).