Michael Chabon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Michael Chabon
Ilustracja
Michael Chabon (2019)
Data i miejsce urodzenia 24 maja 1963
Waszyngton
Język angielski
Ważne dzieła

Cudowni chłopcy
Związek żydowskich policjantów

Strona internetowa

Michael Chabon (ur. 24 maja 1963 w Waszyngtonie) – amerykański pisarz, laureat Nagrody Pulitzera w dziedzinie literatury oraz nagród Nebula i Hugo.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w inteligenckiej rodzinie żydowskiej. W wieku dziesięciu lat postanowił zostać pisarzem. Po rozwodzie rodziców mieszkał w Pittsburghu i Columbii. Rozpoczął studia na Carnegie Mellon University, ale po roku przeniósł się na Uniwersytet Pittsburski, który ukończył w 1984, otrzymując licencjat z literatury. Naukę kontynuował na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine, otrzymując stopień Master of Fine Arts.

Swoją pierwszą powieść, The Mysteries of Pittsburgh, wydał w 1988 roku. Książka stała się bestsellerem i przyniosła autorowi nieoczekiwaną popularność. W 1991 roku Chabon wydał zbiór opowiadań A Model World and Other Stories. Przez pięć lat po debiucie usiłował napisać drugą powieść o roboczym tytule Fountain City. Męki twórcze zbiegły się z problemami w życiu osobistym, zakończonymi rozwodem z, poślubioną w 1987 roku, poetką Lollie Groth. Ostatecznie autor porzucił nieudaną powieść, a świeżo nabyte doświadczenia zawarł w swym następnym dziele, powieści Cudowni chłopcy, wydanej ostatecznie w 1995 roku. Książka odniosła sukces i została zekranizowana w 2000 roku, z Michaelem Douglasem i Tobeyem Maguire w rolach głównych.

Czwartą książką Chabona był drugi zbiór opowiadań Werewolves in their Youth (1999), gdzie po raz pierwszy autor spróbował swych sił na polu fantastyki. W 2000 roku wydał swoją trzecią powieść Niesamowite przygody Kavaliera i Claya, która stała się jego największym sukcesem i za którą otrzymał Nagrodę Pulitzera. Następna powieść, Summerland (2002), pierwsza powieść stricte fantastyczna w twórczości Chabona, przyniosła mu z kolei nagrodę Mythopoeic.

W latach 2004–2006 Chabon spróbował swych sił na polu komiksu, pisząc scenariusz do cyklu The Amazing Adventures of the Escapist, z bohaterami swojej powieści The Amazing Adventures of Kavalier & Clay. Cykl zaowocował nagrodą Eisnera w 2005 roku.

W 2007 roku ukazała się powieść Związek żydowskich policjantów, owoc pięciu lat pracy. Powieść okazała się kolejnym sukcesem pisarza, przynosząc mu nagrody Nebula, Hugo i Locus oraz nominacje do nagród Sidewise, nagrody im. Edgara Allana Poe oraz nagrody BSFA. Bracia Coen planowali stworzyć jej ekranizację[1], która jednak nie powstała.

W 1993 roku Michael Chabon poślubił pisarkę Ayelet Waldman. Mają czworo dzieci i mieszkają w Berkeley.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Powieści[edytuj | edytuj kod]

Zbiory opowiadań[edytuj | edytuj kod]

  • A Model World and Other Stories (1991)
  • Werewolves in Their Youth (1999)

Eseje[edytuj | edytuj kod]

  • Maps and Legends (2008)
  • Manhood for Amateurs: The Pleasures and Regrets of a Husband, Father, and Son

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zapowiedź na portalu Stopklatka. [dostęp 2008-07-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-25)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]