Michael Noble

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Michael Noble
Data i miejsce urodzenia 19 marca 1913
Las Palmas de Gran Canaria
Data i miejsce śmierci 15 maja 1984
Cairndow
Wielka Brytania Minister ds. Szkocji
Okres od 1962
do 1964
Przynależność polityczna Partia Konserwatywna
Poprzednik John Maclay
Następca William Ross

Michael Antony Cristobal Noble, baron Glenkinglas (ur. 19 marca 1913, zm. 15 maja 1984), brytyjski polityk, członek Partii Konserwatywnej, minister w rządach Harolda Macmillana, Aleca Douglasa-Home’a i Edwarda Heatha.

Był młodszym synem Johna Noble'a, 1. baroneta (of Ardkinglas and Eilean Iarmain), i wnukiem sir Andrew Noble'a, 1. baroneta (of Ardmore and Ardardan Noble). Wykształcenie odebrał w Eton College i w Magdalen College na Uniwersytecie Oksfordzkim. Był przewodniczącym Black Face Sheep Breeders' Assocaioton oraz Highland Cattle Society. Zasiadał również w radzie hrabstwa Argyll oraz był dyrektorem Associated Fisheries.

W czerwcu 1958 r. wygrał wybory uzupełniające do Izby Gmin w okręgu Argyll. W parlamencie zasiadał do 1974 r. W 1960 r. został szkockim whipem, a od 1961 r. był Lordem Komisarzem Skarbu. Po "nocy długich noży" w 1962 r. został członkiem gabinetu jako minister ds. Szkocji i pozostał na tym stanowisku do wyborczej porażki Partii Konserwatywnej w 1964 r. Kiedy konserwatyści powrócili do władzy w 1970 r. Noble został przewodniczącym Zarządu Hanlu. Kiedy pod koniec roku Zarząd Handlu połączono z ministerstwem technologii w ministerstwo handlu i przemysłu, Noble został ministrem ds. handlu, ale już bez prawa do zasiadania w gabinecie.

Na tym stanowisku pozostał do 1972 r. W 1974 r. został kreowany parem dożywotnim jako baron Glenkinglas i zasiadł w Izbie Lordów.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • David Torrance, The Scottish Secretaries, Birlinn, 2006