Michael Moore (brytyjski polityk)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy brytyjskiego polityka. Zobacz też: inne osoby o tym samym nazwisku.
Michael Moore
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 3 czerwca 1965
Dundonald
Minister ds. Szkocji
Okres od 29 maja 2010
do 7 października 2013
Przynależność polityczna Liberalni Demokraci
Poprzednik Danny Alexander
Następca Alistair Carmichael
Strona internetowa

Michael Moore (ur. 3 czerwca 1965 w Dundonald) - brytyjski polityk, członek Liberalnych Demokratów, w latach 2002-2010 zastępca lidera szkockiej części tej partii. W latach 1997-2015 członek Izby Gmin, w latach 2010-2013 minister ds. Szkocji w gabinecie Davida Camerona.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Młodość[edytuj | edytuj kod]

Urodził się Irlandii Północnej, gdzie jego ojciec służył w armii. Rodzina osiadła w Szkocji, gdy był pięcioletnim dzieckiem. Ukończył politologię i historię nowożytną na University of Edinburgh. Pierwszy rok kariery zawodowej spędził w biurze poselskim Archy'ego Kirkwooda, wówczas członka Izby Gmin z ramienia Liberalnych Demokratów. Pracował tam jako dokumentalista. Następnie uzyskał uprawnienia licencjonowanego księgowego i podjął pracę w firmie Coopers & Lybrand.

Kariera polityczna[edytuj | edytuj kod]

W 1997 został wybrany do Izby Gmin z ramienia Liberalnych Demokratów. W 2001 został zastępcą rzecznika tej partii ds. polityki zagranicznej. W 2004 został członkiem rady Chatham House. W 2006, w czasie wyborów lidera Liberalnych Demokratów, był szefem kampanii Menziesa Campbella, który wygrał w tych wyborach. Pod rządami Campbella Moore został awansowany na głównego rzecznika partii ds. polityki zagranicznej i rozwoju międzynarodowego.

Po wyborach w 2010 roku i zawarciu koalicji z konserwatystami, początkowo nie wszedł do gabinetu, jednak został zaproszony w jego skład już po niespełna trzech tygodniach. Było to związane z nieoczekiwanym przeniesieniem Danny'ego Alexandra, pierwotnie wskazanego przez Liberalnych Demokratów jako ministra ds. Szkocji, na stanowisko naczelnego sekretarza skarbu (cała sprawa była efektem skandalu związanego z innym politykiem tej partii, Davidem Lawsem).W październiku 2013 został odwołany z tego stanowiska[1], od tego czasu zasiadał w parlamencie jako backbencher. Opuścił parlament w wyniku wyborów w 2015 roku, w których pokonał go kandydat Szkockiej Partii Narodowej Calum Kerr[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Severin Carrell: Ministerial reshuffle: Alistair Carmichael new Scottish secretary (ang.). The Guardian. [dostęp 2015-01-28].
  2. Berwickshire, Roxburgh & Selkirk (ang.). BBC. [dostęp 2015-05-20].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]