Przejdź do zawartości

MicroProse

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Budynek byłej siedziby MicroProse w Hunt Valley

MicroProse Softwareamerykańska firma komputerowa, producent gier komputerowych, istniejąca w latach 80. i na początku lat 90. XX w.

MicroProse została założona przez Sida Meiera i Billa Stealeya w 1982 r. Firma początkowo produkowała gry na komputery 8-bitowe. Po rozpowszechnieniu się komputerów 16-bitowych (Amiga, Atari ST, PC), gry wydawano głównie w wersjach na te komputery.

Pierwszymi grami, które zdobyły uznanie graczy były gry dotyczące II wojny światowej: Crusade in Europe (kampania we Francji od lądowania w Normandii) oraz Decision in Desert (walki w Afryce Północnej). Grą analogicznego typu był Conflict in Vietnam (Wojna w Wietnamie). Były to jedne z pierwszych gier strategicznych, jednocześnie bardzo wiernie (również porównując z dzisiejszymi produkcjami) odwzorowujące ówczesne sytuacje na frontach, warunki terenowe i pogodowe itp.

MicroProse zaczęło rozwijać produkcje strategiczne, dodając do tego również gry symulacyjne. Każda kolejna gra coraz dokładniej odzwierciedlała rzeczywistość w stopniu nieosiągalnym dla konkurentów. Tytuły, takie jak Silent Service, F15 Strike Eagle, F-19 Stealth Fighter, Dogfight, Gunship, Subwar 2050, Red Storm Rising i inne zdobyły sobie popularność i uznanie fanów na całym świecie.

Gra Pirates!, chyba ostatnia gra MicroProse wydana na komputery 8-bitowe (1987 r.), stworzyła wspaniały klimat Karaibów na przestrzeni XVI-XVII w. Gracz mógł dowolnie sterować swoją karierą, wybrać życie łowcy piratów, kupca lub samemu stać się piratem itp. Mimo niezbyt przychylnie przyjętych elementów zręcznościowych, gra świetnie się sprzedała i do dziś jest niedoścignionym wzorem gier tego typu.

W 1990 r. firma wydała grę Railroad Tycoon, opanowując rynek gier ekonomicznych i przebijając sukces gry SimCity. Rok później MicroProse zrewolucjonizowała rynek gier strategicznych, wydając – uznawaną przez niektórych za grę wszech czasów – Civilization. Gra umożliwiała graczowi sterowanie całą cywilizacją od czasów prehistorii po epokę lotów w kosmos.

W 1994 MicroProse wraz z Chrisem Sawyerem wydało grę Transport Tycoon, która oszałamiała w owych czasach swoją grafiką, dźwiękiem i grywalnością. Do dziś gra ta jest dla wielu osób najlepszym produktem z gatunku Tycoon o tematyce transportowej.

Te dwie gry należały do najlepiej sprzedających się gier w historii. Firma, idąc na fali sukcesu Civilization, wydała kolejne gry, oparte na podobnym schemacie: Colonization, Master of Orion, Master of Orion II, Master of Magic. Paradoksalnie, przyczyniło się to do upadku firmy: duża liczba podobnych tytułów, wydawanych przy nasyconym rynku, a także nieudane próby wydawania gier zręcznościowych, nie przyniosły spodziewanych zysków. W 1993 r. firmę wykupiło Spectrum Holobyte. Twórca sukcesów firmy i jej symbol, Sid Meier opuścił nowego pracodawcę i założył własną firmę, o nazwie Firaxis, która stworzyła m.in. trzecią część serii Civilization.

Gry wyprodukowane przez MicroProse (wybrane)

[edytuj | edytuj kod]