Master of Magic

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Master of Magic
Producent

Simtex

Wydawca

MicroProse

Data wydania

1994

Gatunek

strategia turowa

Tryby gry

gra jednoosobowa

Wymagania sprzętowe
Platforma

DOS

Master of Magicstrategiczna gra turowa fantasy stworzona przez Simtex dla firmy MicroProse w 1994 roku. Obecnie posiada status abandonware. Gra pod wieloma względami przypomina słynną Civilization Sida Meiera, rozgrywa się jednak w fikcyjnej rzeczywistości. W przeciwieństwie do Civilization umożliwia rozgrywanie bitew z udziałem wielu jednostek, dając graczowi możliwość wpływania na ich przebieg również czarami.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Gracz rozpoczyna rozgrywkę jako początkujący czarodziej, władający niewielką osadą i kilkoma oddziałami. Jego zadaniem jest powiększanie swojego imperium przez podboje i budowę miast, odkrywanie nowych czarów, zwiększanie swojej mocy magicznej, prowadzenie wojen oraz szkolenie bohaterów którzy będą prowadzić jego armie. Aby zwyciężyć, gracz musi albo pokonać wszystkich innych czarodziejów, albo wynaleźć i rzucić czar pozbawiający ich wszystkich magicznych mocy (Spell of Mastery).

Świat w którym toczy się rozgrywka, Arcanus, zasiedlony jest przez wiele magicznych ras i stworzeń. Znajdują się na nim liczne źródła magii i niezbadane miejsca zawierające pomocne w rozgrywce skarby. Równolegle to tego świata istnieje również drugi, Myrror, zasiedlony przez inne rasy i zawierający surowce nie spotykane na Arcanusie. Podróżowanie między światami jest możliwe za pomocą magicznych bram i odpowiednich czarów. Niektóre stworzenia posiadają również umiejętność samodzielnego przenoszenia się pomiędzy tymi światami.

Magia[edytuj | edytuj kod]

Magia jest w kluczową częścią rozgrywki, w pewnych aspektach odpowiadając technologiom w Civilization. Umożliwia przyspieszanie rozwoju miast, przekształcanie terenów, przywoływanie magicznych istot do walki z wrogami oraz bezpośrednie niszczenie wrogów w czasie walki. W grze występuje podstawowy typ magii oraz pięć specjalistycznych. Rozpoczynając grę można wybrać których z nich będzie się używać, uwzględniając że tylko specjalizowanie się w jednym typie daje możliwość opracowania najbardziej potężnych czarów.

Magia życia daje dostęp do czarów leczniczych i wzmacniających. Czary tego typu dają możliwość zwiększania szczęścia i bogactwa obywateli, wskrzeszania poległych żołnierzy i przywoływania aniołów do walki po stronie czarodzieja.

Magia śmierci daje możliwość zabijania wrogów, sprowadzania zarazy i głodu na miasta przeciwnika, tworzenia nieumarłych i przywoływania do walki demonów.

Magia chaosu zawiera głównie czary niszczące, zarówno pojedyncze oddziały jak i całe miasta. Najpotężniejsze czary tego typu umożliwiają przywoływanie smoków, a nawet stopniową destrukcję całego świata przez powstające wszędzie wulkany.

Magia natury jest związana z czarami przekształcającymi ziemię i przyspieszającymi rozwój. Umożliwia czarodziejowi sprowadzanie na wrogów gniewu natury w postaci gradobić i trzęsień ziemi, a także przywoływanie licznych stworzeń pod swoją komendę.

Magia umysłu pozwala na przywoływanie fantomowych armii do walki z wrogami, rzucania uroków na wrogie jednostki i czynienia własnych oddziałów niewidzialnymi. Dodatkowo zawiera czary kontrolujące używanie czarów przez innych czarodziejów, a nawet uniemożliwiające innym czarodziejom wykonywania ruchów.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]