SimCity (seria)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
SimCity
Producenci

Maxis, Tilted Mill Entertainment, Aspyr Media, Full Fat, Infogrames, Nintendo EAD, Babaroga, HAL Laboratory, Track Twenty

Wydawcy

Electronic Arts, Brøderbund, Maxis, Nintendo, Superior Software, Acornsoft, Infogrames, Zoo Digital Publishing

Pierwsza gra serii

SimCity styczeń 1989

Ostatnia gra serii

SimCity: BuildIt 16 grudnia 2014

Platformy

Microsoft Windows, Linux, Mac OS, Wii, Playstation, Nintendo 64, Nintendo 64DD, Sega Saturn, Playstation 3, Nintendo DS, Acorn Archimedes, Acorn Electron, Amiga, Amiga CDTV, Amstrad CPC, Atari ST, BBC Micro, C64, DESQview, DOS, EPOC32, FM Towns, iOS, Android, PC-98, GBA, OLPC XO-1, OS/2, NeWS, Web browser, SNES, Tk, Unix, X11 TCL, Sinclair ZX Spectrum

Gatunek

gra symulacyjna

SimCity – seria gier wyprodukowanych przez firmę Maxis, należąca do grona Simów, czyli gier symulacyjnych z przedrostkiem SIM (skrót od ang. simulation – symulacja). Pierwszą grą z tej serii było SimCity wydane w 1989 r. – do dzisiaj doczekało się 7 odsłon i trzech dodatków. Od daty premiery pierwszej części gry seria ta sprzedała się na całym świecie w nakładzie przekraczającym 17 milionów egzemplarzy[1].

Gry z serii SimCity pozwalają na budowanie i zarządzanie wirtualnymi miastami poprzez wyznaczanie stref: mieszkalnej, handlowej i przemysłowej, rozbudowę sieci energetycznej, wodociągowej, drogowej, zapewnienie wystarczającej ochrony przeciwpożarowej i policyjnej, budowę systemu transportu, edukacji i opieki zdrowotnej. Gracz ma do wyboru szereg rozwiązań komunikacyjnych, takich jak lotniska, porty czy transport publiczny. Wraz z rozwojem miasta wzrasta poziom trudności – nowe żądania mieszkańców m.in. zmniejszenie podatków, natężenia ruchu, czy budowa nowych szpitali i szkół. Każda kolejna wersja SimCity jest coraz bardziej złożona, czego przejawem może być pojawienie się stopnia zanieczyszczenia środowiska w SimCity 2000, czy konieczność płacenia za eksploatację elektrowni i systemu wodociągów w SimCity 4. Z każdą wersją wzrasta też liczba tzw. budynków specjalnych, takich jak np. Wieża Eiffla.

Dodatkową opcją, która pojawiła się w czwartej odsłonie gry, jest kontrola simów z gry The Sims. Gracz może zaimportować do swojego miasta dowolnego sima i podglądać jego zachowania i reakcje na zmiany.

Gry z cyklu SimCity[edytuj | edytuj kod]

SimCity 2000 – kartridż na GBA

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]