Dysk Google

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dysk Google
usługi internetowe
Logo serwisu
Logo serwisu
Data powstania 24 kwietnia 2012
Właściciel Google Inc.
Rejestracja wymagana
Strona internetowa

Dysk Google, ang. Google Drive – usługa polegająca na udostępnieniu przestrzeni dyskowej na serwerach Google. Dysk Google został zintegrowany z Dokumentami Google, dzięki czemu zalogowani użytkownicy znajdują w niej wszystkie dotychczas utworzone dokumenty[potrzebny przypis].

Cena[edytuj | edytuj kod]

W wersji bezpłatnej w usłudze dostępnych jest 15 GB miejsca, jego powiększenie do 100 GB, 1 TB, 10 TB, 20 TB, 30 TB wymaga uiszczenia opłaty.

Dokumenty Google[edytuj | edytuj kod]

Dokumenty Google (oryginalnie Google Docs) – oparty na modelu SaaS, nieodpłatnie udostępniany przez firmę Google sieciowy pakiet biurowy. Umożliwia tworzenie i edycję dokumentów on-line w kooperacji z innymi użytkownikami w tym samym czasie. Powstał poprzez zintegrowanie ze sobą serwisów Google Spreadsheets, Writely i technologii prezentacji Tonic Systems.

W skład Dokumentów Google wchodzi:

Od 7 lutego 2006 dostępny w języku polskim.

Cechy oprogramowania[edytuj | edytuj kod]

Każdy utworzony dokument może zostać udostępniony przez jego twórcę do edycji, komentowania lub tylko przeglądania wybranym użytkownikom. W przypadku nadania praw do edycji kilku osobom, mogą one w tym samym czasie edytować ten sam dokument. Użytkownicy są informowani o tym kto odpowiada za wprowadzone zmiany w różnych częściach dokumentu w trakcie wspólnej edycji dokumentu, osoby oznaczone są różnym kolorem, co ułatwia obserwację wprowadzanych zmian. Po zakończeniu wspólnej edycji istnieje możliwość prześledzenia zmian wprowadzonych przez konkretnych użytkowników. Dodatkowo w trakcie wspólnej edycji oprogramowanie informuje o dodawanych komentarzach i prowadzonej dyskusji nad dokumentem co ułatwia współpracę. Wszelkie zmiany dokonane w dowolnym dokumencie są na bieżąco zapisywane na serwerze, wykluczając ryzyko utraty danych. Oprogramowanie posiada pewne ograniczenia funkcjonalne w porównaniu do klasycznych pakietów biurowych[1]. Dokument – brak możliwości: wstawienia numerowanych równań matematycznych (same równania można wstawiać), załączenia automatycznej bibliografii, łączenia komórek w tabelach. Prezentacja – brak możliwości wstawiania równań do prezentacji (można tylko jako rysunek).

Ograniczenia związane z rozmiarem plików[edytuj | edytuj kod]

  • Dokument: maksymalnie 1 024 000 znaków
  • Arkusz kalkulacyjny: 2 mln. komórek
  • Prezentacja: maksymalnie 50 MB

Żaden przesłany plik, który nie jest konwertowany na format Dokumentów Google nie może być większy niż 5 TB[2].

Obsługiwane formaty plików[edytuj | edytuj kod]

Google Dokumenty wspiera przeglądanie 15 typów plików[3], jednakże można wgrać dowolny plik:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]