Microsoft OneNote

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Microsoft OneNote
Zarządca informacji osobistej
Logo Microsoft OneNote
Logo programu
Autor Microsoft
System operacyjny Microsoft Windows
Aktualna wersja stabilna OneNote 2013
(15.0.4420.1017)
Strona internetowa

Microsoft OneNoteprogram komputerowy, notatnik pracujący w trybie graficznym przeznaczony do łatwego tworzenia i organizowania notatek. Program OneNote po raz pierwszy pojawił się w pakiecie Microsoft Office w 2003 roku. Od wersji 2007 dodawany jest do wersji pakietu Office przeznaczonej dla użytkowników domowych.

OneNote można uruchamiać w komputerze stacjonarnym, ale program jest przydatny szczególnie dla posiadaczy przenośnych tabletów, w których notatki można tworzyć za pomocą pióra, a potem transkrybować ręczne pismo do postaci normalnego tekstu. Program można zainstalować również w telefonach lub PDA z systemem Windows Mobile. OneNote wtapia się więc we wzbierający nurt „mobile computing”, szczególnie ważny w środowiskach korporacyjnych, akademickich czy dziennikarskich.

Funkcje[edytuj]

Użytkownik ma możliwość stworzenia dowolnej ilości notatników. Każdy z notatników może składać się z nieskończonej ilości kart, w ramach których tworzone są strony. Pisanie tekstu można rozpocząć w dowolnie wybranym miejscu. Każdą tak stworzoną notatkę można przemieszczać i łączyć z innymi. OneNote umożliwia personalizację programu i dostosowania do potrzeb użytkownika. Można dowolnie zmieniać układ menu. Użyteczne są skróty klawiszowe - w celu przełączenia aplikacji na pełny ekran wystarczy klawisz F11, aby ukryć menu należy wybrać Ctrl + F1.

Jedną z funkcjonalności programu jest ciągła synchronizacja. W przeciwieństwie do innych aplikacji nie jest tutaj wymagane ręczne zapisywanie zmian. Program sam zapisuje dokonywane zmiany w chmurze. Dodatkowo, w przypadku wprowadzenia zmian przez innych użytkowników mających dostęp do notatnika zmiany przez nich wprowadzane są aktualizowane automatycznie u pozostałych użytkowników. Program umożliwia również przeglądanie historii wprowadzanych zmian. Dzięki temu w każdej chwili można cofnąć się do wybranej wersji notatnika. Synchronizacja oraz zapisywanie zmian w chmurze daje możliwość korzystania z zawartości notatnika na wielu urządzeniach zarówno komputerach jak i telefonach komórkowych.

W przypadku tworzenia notatki użytkownik może dodać dodatkowe informacje jak: data (skrót klawiszowy: alt + shift + d), czas (alt + shift + t). Przy pomocy klawisza tabulacji użytkownik może stworzyć tabelę. Program zapewnia również określoną liczbę znaczników. Niemniej jednak istnieje możliwość stworzenia własnych i używania ich w notatkach do oznaczania.

OneNote zapewnia konwersję zawartości do innych programów z pakietu Office. Tabela stworzona w ramach OneNote może zostać skonwertowana do Excela oraz arkusz stworzony w Excelu może zostać dołączony do OneNote. Aplikacja umożliwia również tworzenie zaplanowanych do zrobienia zadań w ramach programu Outlook. Prezentacje stworzone w PowerPoincie mogą zostać przeniesione do wybranego notatnika. OneNote zapewnia również możliwość pobierania tekstu ze zdjęcia. Dzięki temu przeszukiwanie notatnika po wybranym haśle odbywa się nie tylko w ramach haseł, ale również zdjęć czy zawartości prezentacji z PowerPointa. OneNote dodatkowo zapewnia funkcjonalność nagrywania i odtwarzania dźwięku. Nagranie jest indeksowane, dzięki czemu można również przeszukiwać nagranie.

Udzielenia dostępu do notatnika innym osobom można wykonać poprzez OneDrive’a czy platformę Sharepoint. Przy udzielaniu dostępu należy określić poziom dostępu do notatnika (edycja lub tylko do odczytu). Zawartość notatnika może zostać przekonwertowana do pliku PDF oraz dodana jako załącznik w mailu.

28 czerwca 2011 Microsoft wydał swój pierwszy Service Pack do pakietu Office 2010.

Zalety i wady[edytuj]

Ogromną zaletą OneNote’a jest możliwość udostępniania zawartości innym użytkownikom. Nawet jeżeli nie mają oni zainstalowanego programu mogą przeglądać jego zawartość. Zapis informacji w chmurze sprawia, że dostęp do notatnika mamy z dowolnej platformy, poczynając od telefonu przez tablety na komputerze skończywszy. Ważnym walorem programu jest jego bezpłatność. Dodatkowo, automatyczny zapis wprowadzanych zmian powoduje, że użytkownik nie musi się obawiać utraty danych. Jednak w przypadku notatnika, który jest udostępniony innym użytkownikom musimy uważać na treść, albowiem jest ona natychmiastowo udostępniania pozostałym posiadaczom notatnika. Z drugiej strony, funkcjonalność oprogramowania różni się wśród użytkowników różnych systemów operacyjnych. Przykładowo użytkownik MACa nie posiada możliwości dodawania do notatnika dokumentów stworzonych przez inne aplikacje, włączając w to aplikacje Microsoftu.

Wymagania systemowe[edytuj]

Zalecane:

Wymagania dodatkowe:


Microsoft OneNote Mobile 2010 wymaga systemu Windows Phone w wersji 7.0 lub nowszej.

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]