Minister do spraw europejskich (Polska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Minister do spraw europejskich – potoczna nazwa ministra właściwego do spraw członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W przeszłości mianem ministra do spraw europejskich określano szefa Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej, który pełnił funkcję sekretarza Komitetu Integracji Europejskiej. 1 stycznia 2010 Komitet Integracji Europejskiej oraz Urząd Komitetu Integracji Europejskiej zostały zniesione[1], a jednocześnie utworzono dział administracji rządowej członkostwo Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej. Obowiązki Komitetu Integracji Europejskiej i jego sekretarza przejął minister właściwy do spraw członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej[2]. Zgodnie z ustawą o działach administracji rządowej w ówczesnym brzmieniu urzędy ministra spraw zagranicznych i ministra właściwego do spraw członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej były połączone, co w praktyce oznaczało przejście spraw członkostwa w UE do kompetencji MSZ. W strukturze MSZ wyodrębniono wówczas Departament KSE.

Jedna z kolejnych nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej rozdzieliła urzędy ministra właściwego do spraw członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej oraz ministra właściwego do spraw zagranicznych. Umożliwiło to powołanie innej osoby na stanowisko ministra do spraw europejskich. Od 5 marca 2020 obsługę ministra właściwego do spraw członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej zapewnia Kancelaria Prezesa Rady Ministrów[3], która przejęła wspomniany departament.

Lista ministrów[edytuj | edytuj kod]

Minister-członek Rady Ministrów ds. kontaktów z Europejską Wspólnotą Gospodarczą

Szefowie Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej – sekretarze Komitetu Integracji Europejskiej (zwani ministrami ds. europejskich)

Przewodniczący departamentu KSE w MSZ:

Minister-członek Rady Ministrów do spraw europejskich:

Minister do spraw Unii Europejskiej:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Art. 17 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Komitecie do Spraw Europejskich (Dz.U. z 2009 r. nr 161, poz. 1277)
  2. Art. 18 ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Komitecie do Spraw Europejskich (Dz.U. z 2009 r. nr 161, poz. 1277)
  3. Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 5 marca 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra do Spraw Unii Europejskiej (Dz.U. z 2020 r. poz. 363)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]