Misty Copeland
Copeland w Coppélii w 2014 | |
Pełne imię i nazwisko |
Misty Danielle Copeland |
---|---|
Data i miejsce urodzenia |
10 września 1982 |
Zawód, zajęcie | |
Pracodawca | |
Małżeństwo |
Olu Evans |
Strona internetowa |
Misty Danielle Copeland (ur. 10 września 1982 w Kansas City) – amerykańska baletnica, pierwsza Afroamerykanka, która została primabaleriną w American Ballet Theatre (ABT), jednym z trzech najlepszych zespołów baletowych w Stanach Zjednoczonych[1][2]. W 2016 została laureatką tytułu Barbie Shero, jako kobieta wzór dla młodzieży[3].
Życiorys
[edytuj | edytuj kod]Młodość
[edytuj | edytuj kod]Wychowała się w dzielnicy San Pedro w Los Angeles[1]. Ma troje rodzeństwa z pierwszego małżeństwa swojej matki oraz dwoje z dwóch kolejnych[4]. Po raz pierwszy zetknęła się z tańcem w wieku 13 lat na treningu zespołu cheerleaderek w swojej szkole, gdzie została zauważona przez trenera i wysłana do lokalnej szkoły baletowej prowadzonej przez Cynthię Bradley[1]. Raz w tygodniu były tam prowadzone bezpłatne zajęcia, na których talent Copeland został dostrzeżony, a nauczycielka zaproponowała jej pełne stypendium w San Pedro Ballet School[4]. Już po trzech miesiącach ćwiczeń Copeland tańczyła na pointach[5].
Kariera
[edytuj | edytuj kod]W 1998 zdobyła pierwszą nagrodę w kategorii tańca klasycznego na Los Angeles Music Spotlight Awards[1]. Latem tego samego roku została przyjęta z pełnym stypendium na intensywny kurs letni w San Francisco Ballet[1].
Ze względu na częste przeprowadzki i niestabilną sytuację finansową, spowodowaną wieloma nieudanymi małżeństwami jej matki, Bradley zaproponowała, że tymczasowo przejmie opiekę nad Copeland, aby ułatwić jej trening i zapewnić dostęp do studia tanecznego[4]. Początkowo matka Copeland przystała na tę propozycję, jednak po niecałych trzech latach zdecydowała się ponownie przejąć opiekę nad córką, wytaczając tym samym sprawę sądową przeciwko Cynthii Bradley i jej mężowi[4]. W rezultacie Copeland powróciła do rodzinnego San Pedro, gdzie rozpoczęła naukę w Lauridsen Dance Studio w Torrance[5].
American Ballet Theatre
[edytuj | edytuj kod]W 2000 Copeland otrzymała pełne stypendium na intensywny kurs letni w ABT[1]. W tym samym roku dostała propozycję dołączenia do zespołu baletowego w ABT, a w kwietniu 2001 do tamtejszego corps de ballet[6]. W grupie 80 tancerzy i tancerek była jedyną Afroamerykanką, przez co jej odmienny kolor skóry i budowa ciała były często wytykane[1]. Jej talent sprawił, że w 2007 została solistką ABT[1]. W 2009 wystąpiła w teledysku do piosenki Prince’a Crimson and Clover, a także występowała na trasie koncertowej piosenkarza w 2010[1].
W sierpniu 2015 została pierwszą czarnoskórą primabaleriną w ABT[1].
Ważniejsze role
[edytuj | edytuj kod]- Terpsychora w Apollo[6]
- Gamzatti, Cień i D’Jampe w Bajaderze[6]
- Mleczarka w The Limpid Stream[6]
- Jesienna wróżka w Kopciuszku Fredericka Ashtona[6]
- Blossom w Kopciuszku Jamesa Kudelki[6]
- Swanilda w Coppélii[6]
- Gulnara w Korsarzu[6]
- Kitri, Mercedes, Królowa Driad, główna cyganka i kwiaciarka w Don Kichocie[6]
- Maski w VIII Christophera Wheeldona[6]
- Lise w Córce źle strzeżonej[6]
- Ognisty Ptak w Ognistym ptaku[6]
- Kwiaciarka w Gaîté Parisienne[6]
- Giselle, Zulmé i pas de deux wieśniaków w Giselle[6]
- Królowa Szemakańska w Złotym Koguciku[6]
- Pierrette w Harlequinade[6]
- rola tytułowa w Jane Eyre[6]
- Manon i kochanka Lescaut'a w Manonie[6]
- Klara, Kolombina i jedna z sióstr Dziadka do Orzechów w Dziadku do orzechów Alexeja Ratmansky’ego[6]
- Bianka w Otellu[6]
- cyganka w Pietruszce[6]
- główna Połowczanka w Tańcach Połowieckich z Księcia Igora[6]
- saraceńska tancerka w Rajmondzie[6]
- Kowbojka w Rodeo[6]
- Julia i nierządnica w Romeo i Julii[6]
- Księżniczka Florina w Śpiącej królewnie[6]
- Odetta-Odylia, pas de trois, łabędziątko i węgierska księżniczka w Jeziorze łabędzim[6]
- walc w Chopinianach[6]
- Pas de Deux Czajkowskiego[6]
- Księżniczka Pralina w Whipped Cream[6]
Copeland stworzyła także liczne aranżacje taneczne, między innymi do tańca hiszpańskiego w Dziadku do orzechów A. Ratmansky’ego[6].
Dalsze lata działalności
[edytuj | edytuj kod]Copeland popiera ideę dywersyfikacji środowiska baletowego i działa na rzecz umożliwiania dostępu do baletu tancerzom o innych odcieniach skóry i skromniejszych możliwościach budżetowych[1]. W 2013 była częścią komitetu doradczego, pracującego nad programem Project Plié, stworzonym przez ABT, który oferuje trening i mentoring dla trenerów tańca w społecznościach zróżnicowanych rasowo[1].
Jest autorką trzech książek: wydanej w 2014 roku autobiografii Balerina. Życie w tańcu, dla dzieci Firebird oraz Ballerina Body, poruszającej tematykę zdrowego żywienia[6].
W sierpniu 2015 zadebiutowała na Broadwayu w roli Ivy Smith w musicalu Leonarda Bernsteina On the Town. Natomiast w 2018 Copeland zadebiutowała na wielkim ekranie w roli księżniczki w Dziadku do orzechów i czterech królestwach[1].
Nagrody
[edytuj | edytuj kod]W 2014 ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama powołał Copeland do Rady ds. Fitnessu, Sportu i Żywienia. W 2015 została wymieniona na liście TIME 100 magazynu TIME, uwzględniającej 100 najbardziej wpływowych ludzi w danym roku[6].
Życie prywatne
[edytuj | edytuj kod]31 lipca 2016 poślubiła Olego Evansa, prawnika[7].
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ a b c d e f g h i j k l m Misty Copeland, [w:] Encyclopædia Britannica [dostęp 2021-01-10] (ang.).
- ↑ Luke Jennings , One step closer to perfection, „The Guardian”, www.theguardian.com, 18 lutego 2007 [dostęp 2021-01-10] (ang.).
- ↑ Barbie [online], www.barbiemedia.com [dostęp 2022-02-13] .
- ↑ a b c d Allison Adato , Solo in the City, „Los Angeles Times”, www.latimes.com, 5 grudnia 1999 [dostęp 2021-01-10] (ang.).
- ↑ a b Caitlin Sims , Battle over Misty Copeland draws media, „Dance Magazine”, www.thefreelibrary.com, 1 grudnia 1998 [dostęp 2021-01-10] .
- ↑ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag Misty Copeland [online], www.abt.org [dostęp 2021-01-10] .
- ↑ Celebs tying the knot [online], www.cbsnews.com [dostęp 2021-01-11] (ang.).