Moritz Pasch

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Moritz Pasch (ur. 8 listopada 1843 roku we Wrocławiu, zm. 20 września 1930 roku w Bad Homburg w Niemczech) – niemiecki matematyk.

Pasch studiował w Berlinie, a następnie wykładał na uniwersytecie w Gießen. Pasch zajmował się badaniem podstaw geometrii – w wydanej w roku 1882 książce Vorlesungen über neue Geometrie podał przykład prawdziwego zdania w logicznej teorii geometrii euklidesowej, którego nie da się jednak udowodnić w oparciu o zestaw aksjomatów podanych w Elementach Euklidesa. Zdanie to wchodzi więc w skład niektórych współczesnych teorii geometrii euklidesowej jako aksjomat i znane jest jako aksjomat Pascha.

W opinii Pascha to, że niezależność jego aksjomatu od aksjomatów Euklidesa przez dwa tysiące lat uchodziła uwadze geometrów dowodzi, że wszyscy oni opierali się na wyniesionych z doświadczenia intuicjach pojęcia odcinka i wezwał do traktowania aksjomatów jako zdań formalnych, nie zaś kryjących za sobą fizyczną treść.

Stworzył podwaliny pod pojęcie rachunku predykatów pierwszego rzędu, jego poglądy były inspiracją dla prac Davida Hilberta.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]