Mosze Kulbak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Mosze Kulbak (jid. משה קולבאַק, Mojsze Kulbak; ur. 1896 w Smorgoniach, zm. 1937 w ZSRR[1]) – żydowski poeta, prozaik i publicysta tworzący w języku jidysz.

Życiorys[edytuj]

Urodził się w Smorgoniach na Wileńszczyźnie i tam też odebrał tradycyjne wykształcenie religijne. Od 1919 r. mieszkał w Wilnie, gdzie pracował jako nauczyciel, debiutując jednocześnie w 1920 r. tomikiem poezji Szirim (jid. ‏שירים‎, Pieśni) i szybko zyskując uznanie w środowisku literackim. Następnie w latach 1920-1923 przebywał w Berlinie, gdzie pracował w charakterze suflera, publikując jednocześnie dramat Jankew Frank (jid. ‏יעקבֿ פֿראַנק‎), inspirowany życiem mistyka Jakuba Franka. Po powrocie do Wilna ponownie pracował w charakterze nauczyciela literatury w jednym z żydowskich gimnazjów oraz w Żydowskim Seminarium Nauczycielskim. Z tego okresu pochodzą między innymi poemat Wilne (jid. ‏ווילנע‎, Wilno), powieść Montik (jid. ‏מאָנטיק‎, Poniedziałek) oraz wydany nakładem wydawnictwa Borysa Kleckina w 1929 r., trzytomowy zbiór dzieł Kulbaka.

Od 1929 r. mieszkał na terenie Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej, gdzie dalej kontynuował karierę literacką. W 1937 r., w okresie wielkiej czystki, padł ofiarą represji stalinowskich i po aresztowaniu przez NKWD został osadzony w łagrze, gdzie następnie zmarł.

Przypisy

  1. Kulbak Mosze (pol.). encyklopedia.pwn.pl. [dostęp 2014-04-26].

Bibliografia[edytuj]