Mosze Kulbak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Mosze Kulbak (ur. 1896 w Smorgonie, zm. 1937 w ZSRR[1]) – żydowski poeta, prozaik i publicysta tworzący w języku jidysz.

Życiorys[edytuj]

Urodził się w Smorgoniach na Wileńszczyźnie i tam też odebrał tradycyjne religijne wykształcenie. Od 1919 r., mieszkał w Wilnie gdzie pracował jako nauczyciel, debiutując jednocześnie w 1920 r., tomikiem poezji Shirim (Pieśni) i szybko zyskując uznanie w środowisku literackim. Następnie w latach 1920-1923 przebywał w Berlinie gdzie pracował w charakterze suflera, publikując jednocześnie dramat Yakov Frank inspirowany życiem mistyka Jakuba Franka. Po powrocie do Wilna, ponownie pracował w charakterze nauczyciela literatury w jednym z żydowskich gimnazjów oraz Żydowskim Seminarium Nauczycielskim. Z tego okresu pochodzą między innymi poemat Vilna (Wilno), powieść Montag (Poniedziałek) oraz wydany nakładem wydawnictwa Borysa Kleckina w 1929 r., trzy tomowy zbiór dzieł Mosze Kulbaka.

Od 1929 r., mieszkał na terenie Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej, gdzie dalej kontynuował karierę literacką. W 1937 r., w okresie wielkiej czystki padł ofiarą represji stalinowskich i po aresztowaniu przez NKWD został osadzony w łagrze, gdzie następnie zmarł.

Przypisy

  1. Kulbak Mosze (pol.). encyklopedia.pwn.pl. [dostęp 2014-04-26].

Bibliografia[edytuj]