Kirjat ha-Muze’onim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kirjat ha-Muze’onim
קריית המוזיאונים
Osiedle Tel Awiwu
Ilustracja
Muzeum Ziemi Izraela
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Tel Awiw
Miasto Tel Awiw-Jafa
Dzielnica Pierwsza
Położenie na mapie Tel Awiwu
Położenie na mapie
32°06′07″N 34°47′49″E/32,101944 34,796944
Portal Portal Izrael

Kirjat ha-Muze’onim (hebr. מוזיאון קרית) – osiedle „nie-mieszkaniowe” w Tel Awiwie w Izraelu, znajdujące się na terenie Dzielnicy Pierwszej.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Osiedle leży na nadmorskiej równinie Szaron, nad Morzem Śródziemnym. Jest położone w północnej części aglomeracji miejskiej Tel Awiwu, na północ od rzeki Jarkon. Północną granicę osiedla wyznaczają ulice Haim Levanon i Dr George Wise, za którymi znajduje się osiedle Ramat Awiw oraz Kampus Uniwersytetu Telawiwskiego. Wschodnią granicę wyznacza autostrada Ayalon oraz linia kolejowa, za którymi znajdują się osiedla Ma’oz Awiw i Hadar Josef. Południową granicę stanowi ulica Rokah, za którą rozciąga się Park ha-Jarkon i rzeka Jarkon. Zachodnią granicę zamyka droga ekspresowa nr 2, za którą znajduje się osiedle Kochaw ha-Cafon.

Środowisko naturalne[edytuj | edytuj kod]

Osiedle powstało na nadmorskich wydmach i nieużytkach rolniczych, położonych na północ od zabudowy miejskiej Tel Awiwu[1]. Kampus zajmuje powierzchnię 0,69 km².

Historia[edytuj | edytuj kod]

Osiedle powstało w 1953, kiedy podjęto decyzję o utworzeniu Muzeum Ziemi Izraela na obrzeżu osiedla mieszkaniowego Ramat Awiw.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Obszar osiedla stanowi zespół ogrodów i parków, pośrodku których położone są kompleksy budynków muzealnych, bibliotek i instytutów naukowych. W środkowej części osiedla wznosi się wzgórze z Centrum Yitzhaka Rabina, z którego rozciąga się piękna panorama na Tel Awiw, Park HaYarkon i Kampus Uniwersytetu Telawiwskiego. Na wschód od tego wzgórza rozciąga się park Ganei HaTa'arucha z centrum wystawowym The Israel Trade Fairs & Convention Center.

Na południe od osiedla rozciąga się Park HaYarkon i rzeka Jarkon.

Kultura[edytuj | edytuj kod]

Centrum wystawowe The Israel Trade Fairs
Centrum wystawowe The Israel Trade Fairs

W północno-wschodniej części osiedla jest zlokalizowane otwarte w 2000 Muzeum Palmach, w którym można zapoznać się z historią oddziałów Palmach. Tuż obok znajduje się rozległy kompleks Muzeum Ziemi Izraela.

Edukacja i nauka[edytuj | edytuj kod]

W południowej części osiedla znajduje się biblioteka oraz ośrodek badawczy Centrum Icchaka Rabina. Został on wybudowany dla uczczenia zamordowanego izraelskiego premiera Icchaka Rabina. Centrum jest położone na rozległym wzgórzu[2].

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Ważnym obiektem życia gospodarczego jest centrum wystawiennicze Targi Izraela & Centrum Kongresowe. Zostało ono wybudowane w 1932 i obecnie jest odwiedzane przez 2 miliony gości rocznie. Na terenie centrum znajduje się dziesięć pawilonów wystawowych[3].

Sport i rekreacja[edytuj | edytuj kod]

W południowej części osiedla mieszczą się dwa kompleksy kortów tenisowych Maccabi Tsafon oraz Ha'Poel. Natomiast przy centrum wystawowym The Israel Trade Fairs & Convention Center znajduje się duży kompleks wesołego miasteczka Luna Park Tel Awiw. Jest to jedno z najbardziej popularnych wesołych miasteczek w Izraelu. Na powierzchni ponad 12 akrów terenów zielonych umieszczono liczne atrakcje dla dzieci. Pomiędzy drzewami eukaliptusowymi i palmami poprowadzono brukowane aleje, oraz utworzono miejsca piknikowe z licznymi barami szybkiej obsługi. Na tym terenie zgromadzono urządzenia rekreacyjne takie jak karuzele, kolejki górskie, diabelski młyn, beczka śmiechu, zjeżdżalnie, huśtawki, strzelnice, trampolina, symulatory ruchu, pałac strachów i inne obiekty służące rozrywce[4].

Transport[edytuj | edytuj kod]

Z osiedla wyjeżdża się ulicą Haim Levanon, którą jadąc na zachód dojeżdża się do drogi ekspresowej nr 2 ISR-HW-2.svg (Tel Awiw-Netanja-Hajfa). Można z niej zjechać na wschód, na ulicę Rokah, którą jadąc wzdłuż rzeki Jordan dojeżdża się do autostrady nr 20 ISR-FW-20.svg (Ayalon Highway). Do autostrady można również dojechać jadąc ulicą Haim Levanon na północ, a następnie ulicą Keren Kayemet Le'Israel na wschód.

W północnej części osiedla znajduje się dworzec autobusowy. Przy osiedlu znajduje się także stacja kolejowa Tel Awiw Uniwersytet obsługiwana przez Rakewet Jisra’el.

Panorama Tel Awiwu z Centrum Icchaka Rabina

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jewish Agency for Israel: Tel Aviv (ang.). [dostęp 21 maja 2008].
  2. The Yitzhak Rabin Center: About the Center (ang.). [dostęp 19 lutego 2010].
  3. The Israel Trade Fairs: The Israel Trade Fairs (ang.). [dostęp 19 lutego 2010].
  4. Luna Park Tel Awiw: Luna Park Tel Awiw (ang.). [dostęp 19 lutego 2010].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]