Nadleśnictwo Przysucha

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Nadleśnictwo Przysucha
Ilustracja
Las na terenie nadleśnictwa
Siedziba

ul. Targowa 87, 26-400 Przysucha

Reg. Dyr. Lasów Państwowych

RDLP Radom

Rok utworzenia

1945

Obszar

914,36

Liczba obrębów

2

Liczba leśnictw

10

Obręby
Przysucha
Rzuców
Leśnictwa
Aleksandrów
Borkowice
Drzewica
Kurzacze
Promień
Puszcza
Rawicz
Skłoby
Stefanów
Zapniów
Strona internetowa

Nadleśnictwo Przysucha – jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Siedziba nadleśnictwa znajduje się w Przysusze, w powiecie przysuskim, w województwie mazowieckim.

Nadleśnictwo obejmuje większość obszaru powiatu przysuskiego oraz część powiatów szydłowieckiego w województwie mazowieckim, opoczyńskiego w województwie łódzkim oraz koneckiego w województwie świętokrzyskim[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Nadleśnictwo Przysucha powstało w 1945 i objęło znacjonalizowane przez rząd komunistyczny lasy prywatne. Później przyłączono do niego kompleks Kłonna, stanowiący przedwojenną własność skarbu państwa. Początkowo siedziba nadleśnictwa mieściła się w Drzewicy. Przeniesiono ją do Przysuchej w 1947.

Również w 1945 powstało Nadleśnictwo Chlewiska, które także objęło znacjonalizowane przez komunistów lasy prywatne. W 1949, w związku ze zmianą jego siedziby, zmieniono nazwę na Nadleśnictwo Rzuców. W 1958 z części gruntów nadleśnictw Przysucha i Rzuców utworzono Nadleśnictwo Barycz.

1 stycznia 1973 połączono nadleśnictwa Przysucha, Niekłań i Rzuców w jedno Nadleśnictwo Przysucha, do którego włączono także część Nadleśnictwa Barycz. 1 stycznia 1978 miała miejsce korekta granic z nadleśnictwami Barycz i Opoczno. Nadleśnictwo Przysucha straciła wówczas m.in. tereny byłego Nadleśnictwa Niekłań. Zmiany granic miały miejsce jeszcze w 1993 i w 1995.

Ochrona przyrody[edytuj | edytuj kod]

Na terenie nadleśnictwa znajdują się dwa rezerwaty przyrody:

Drzewostany[edytuj | edytuj kod]

Typy siedliskowe lasów nadleśnictwa (z ich udziałem procentowym):

Gatunki lasotwórcze lasów nadleśnictwa (z ich procentowym udziałem powierzchniowym):

Średni wiek drzewostanów wynosi 64 lata.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Bank Danych o Lasach. [dostęp 2022-08-18]. (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]