Przejdź do zawartości

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu
Położenie na mapie Polski
Siedziba RDLP

Radom

Dyrektor

Andrzej Matysiak[1]

Charakterystyka przyrodniczo-leśna
Położenie w krainach przyrodniczo-leśnych

Kraina Małopolska 94%, Kraina Mazowiecko-Podlaska 6%

Panujące gatunki drzew

sosna, jodła, dąb, olsza, brzoza

Przeciętna zasobność

264 m³/ha

Przeciętne pozyskanie drewna

1600 tys. m³

Nadleśnictwa

23

Parki narodowe

1

Parki krajobrazowe

11

Oficjalna strona dyrekcji
Gmach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu – jedna z 17 Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych w Polsce.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Dyrekcja została utworzona w 1880 roku (Okręgowy Urząd Leśny w Radomiu) wraz z dyrekcjami w Suwałkach i Piotrkowie Trybunalskim. Jednak ciągłość istnienia zachowana jest tylko w dyrekcji radomskiej, co oznacza, że jest ona najstarszą taką instytucją w Polsce[2][3].

RDLP w Radomiu jest obecnie jedną z 17 dyrekcji regionalnych i nadzoruje nadleśnictwa zarządzające lasami państwowymi o powierzchni 325 tys. ha. Jej obszar działania obejmuje południową część województwa mazowieckiego oraz całe województwo świętokrzyskie. Instytucja urzęduje w gmachu przy ul. 25 Czerwca wzniesionym w 1938 roku, który w 2014 roku ze względu na wysokie wartości historyczne i architektoniczne został wpisany do rejestru zabytków. Historię prowadzenia gospodarki leśnej w regionie oraz budynku radomskiej dyrekcji LP można poznać odwiedzając salę historii leśnictwa radomsko-kieleckiego utworzoną w siedzibie leśników.

Lasy na obszarze RDLP zarządzane są przez 23 nadleśnictwa: Barycz, Chmielnik, Dobieszyn, Grójec, Jędrzejów, Kielce, Kozienice, Łagów, Marcule, Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski, Pińczów, Przysucha, Radom, Ruda Maleniecka, Starachowice, Staszów, Stąporków, Skarżysko, Suchedniów, Włoszczowa, Zagnańsk i Zwoleń.

Średnia lesistość RDLP w Radomiu wynosi ok. 26%. Lasy rosną tu na obszarze ok. 462 tys. ha. Zaliczają się one do niezwykle cennych obszarów przyrodniczych w kraju. Ze względu na unikatowy charakter prawie 57% ich powierzchni objętych jest ochroną. Ponadto znajduje się tu 86 rezerwatów przyrody o łącznej powierzchni ponad 5 tys. ha i 509 obiektów uznawanych za pomniki przyrody. W zasięgu terytorialnym RDLP w Radomiu funkcjonuje Świętokrzyski Park Narodowy oraz 11 parków krajobrazowych.

Radomscy leśnicy profesjonalnie pielęgnują lasy, czego dowodem jest posiadany od 2003 roku certyfikat FSC – Dobrej Gospodarki Leśnej i Kontroli Pochodzenia Produktu. Stanowi on zapewnienie, że prowadzona na terenie RDLP w Radomiu gospodarka leśna zapewnia trwałość i ochronę zasobów leśnych. Kupując produkty drewniane oznaczone certyfikatem FSC można mieć pewność, że pochodzą one z lasu zarządzanego zgodnie z dobrem przyrody, a także dobrem żyjących na jego terenie społeczności.

RDLP w Radomiu jest pierwszą dyrekcją w strukturach Lasów Państwowych, która otrzymała certyfikat PEFC. PEFC jest unikalnym systemem zawierającym wymagania dotyczące gospodarki leśnej zdefiniowane i ustanowione przez Ministerialną Konferencję Ochrony Lasów w Europie (Programme for Endorsement of Forest Certification).

Radomska dyrekcja jest głównym dostawcą surowca drzewnego w regionie. Przeciętna, roczna wielkość pozyskania i sprzedaży drewna wynosi ok. 1,6 mln m³.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu to również jeden z największych pracodawców w regionie. W jednostkach radomskiej dyrekcji znajduje zatrudnienie ponad 1200 osób. Ponadto szacuje się, że działalność usługowa na rzecz sektora leśnego i przemysłu drzewnego kreuje dodatkowo miejsca pracy dla ponad 6 tys. osób[4].

Na terenie RDLP w Radomiu funkcjonują dwa Leśne Kompleksy Promocyjne: LKP „Puszcza Kozienicka”[5] i LKP „Puszcza Świętokrzyska”[6]. W ramach LKP leśnicy promują zrównoważoną gospodarkę leśną, wspierają badania naukowe i prowadzą edukację leśną społeczeństwa. Na szczególną uwagę zasługuje też Centrum Edukacji Przyrodniczej im. Biskupa Jana Chrapka w Marculach, utworzone na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Marcule. W jego skład wchodzi m.in. arboretum i izba przyrodniczo – leśna oraz zagroda edukacyjna „Nasze Zwierzęta” i skansen maszyn. Jedną z większych atrakcji w regionie radomskim na terenie Puszczy Kozienickiej w Nadleśnictwie Kozienice jest zabudowa turystyczna na terenie ścieżki dydaktycznej „Królewskie Źródła” – drewniane pomosty wzdłuż rzeki Zagożdżonki z tarasem widokowym i zabudowanym podestem do obserwacji ptaków oraz parking z wiatami i miejscami na ognisko. W regionie świętokrzyskim w Nadleśnictwie Kielce funkcjonuje Ośrodek Edukacji Leśnej, w którym można obejrzeć interaktywną ekspozycję dotyczącą przyrody charakterystycznej dla Puszczy Świętokrzyskiej, a także zagrożeń lasu i gospodarki leśnej.

W 2021 Dyrekcja została laureatem nagrody honorowej „Świadek Historii” przyznanej przez Instytut Pamięci Narodowej[7].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zmiany w kierownictwie Lasów Państwowych. lasy.gov.pl, 2015-11-20. [dostęp 2015-11-21]. (pol.).
  2. Radomskie Lasy Państwowe odznaczone mazovia.pl
  3. Ważne daty lasy.gov.pl
  4. Informacje ogólne o RDLP w Radomiu lasy.gov.pl
  5. Leśny Kompleks Promocyjny „Puszcza Kozienicka” lasy.gov.pl (dostęp 07-10-2014)
  6. Leśny Kompleks Promocyjny „Puszcza Świętokrzyska” lasy.gov.pl (dostęp 07-10-2014)
  7. W Krakowie wręczono nagrody honorowe „Świadek Historii”. Instytut Pamięci Narodowej. [dostęp 2021-10-26]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]