National Geographic (stacja telewizyjna)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
National Geographic
Ilustracja
Rozpoczęcie nadawania

1997

Format obrazu

16:9 576i (SDTV)
16:9 1080i (HDTV)

Właściciel

National Geographic Society

Kraj nadawania

cały świat

Udziały w rynku

0,30%[1](marzec 2017)

Poprzednia nazwa

National Geographic Channel

Strona internetowa

National Geographicsatelitarny kanał telewizyjny Towarzystwa National Geographic, dostępny za pośrednictwem płatnych platform cyfrowych i telewizji kablowych. Jest produkowany i nadawany przez Fox International Channels, należący do medialnej korporacji 21st Century Fox. Oryginalnie tworzony w języku angielskim. Istnieje kilkanaście wersji regionalnych, w tym polska.

13 listopada 2016 roku kanał przeszedł rebranding[2]. Z nazwy usunięte zostało słowo channel, a hasło programu Dowiedz się więcej zastąpiło nowe Sięgamy dalej.

Przegląd[edytuj | edytuj kod]

We wrześniu 1997 roku wyemitowano w Europie i Australii pierwszy światowy National Geographic Channel. W lipcu 1998 roku wyemitowano National Geographic Channel w Azji przy udziale dystrybutora STAR TV (zajmującego miejsce NBC Asia Channel. Podobne przejście miało miejsce w NBC Europa w 1998 roku.) Dziś kanał jest dostępny dla ponad 143 krajów, jest oglądany w ponad 160 milionach domów i w 25 językach.

W Stanach Zjednoczonych National Geographic Channel jest spółką joint venture National Geographic Television & Film i Fox Cable Networks. National Geographic zapewnia ekspertyzę programowania, a grupa Fox Networks Group zapewnia ekspertyzę dystrybucji, marketingu i sprzedaży. Jest to przede wszystkim kanał telewizji kablowej i satelitarnej.

W Kanadzie kanał jest własnością Alliance Atlantis i National Geographic Channel USA, podczas gdy europejskie wersje zarządzane są wspólnie przez firmę-siostrę Fox i British Sky Broadcasting (BSkyB). Oferta zawiera anglojęzyczną wersję dla Wielkiej Brytanii, Islandii i Republiki Irlandii, która obsługuje własny serwis telewizyjny Sky Digital BSkyB, Tiscali TV w Wielkiej Brytanii, Sky Digital, UPC, Magnet Networks, SCTV w Republice Irlandii i Skjarin w Islandii.

W Australii National Geographic Channel jest obsługiwany przez Foxtel, Optus, Austar, Neighbourhood Cable, TransTV i Selec TV. Australijska wersja zawiera prezentacje materiału promocyjnego Australijskiego gościa oraz wstęp do pewnych programów, seriali i wyjątkowych atrakcji.

W Nowej Zelandii National Geographic Channel jest transmitowany przez SKYNetwork Television i TelestraClear InHome TV.

W Południowej Afryce kanał jest obsługiwany przez Digital Satellite Television (także znaną jako DStV).

National Geographic HD[edytuj | edytuj kod]

1 lutego 2011 roku ramówka National Geographic Channel i National Geographic Channel HD została ujednolicona. Do tego dnia oba kanały pokazywały dwa różne programy, gdzie premiery emitowane były w SD. Zmiany te są wynikiem tworzenia nowych produkcji przez National Geographic w jakości HD.

Dystrybucją kanału zajmuje się Fox International Channels, należący do korporacji News Corporation. Kanał uzyskał zgodę brytyjskiego regulatora OFCOM na emisję w polskiej wersji językowej. Oferta tego kanału jest specjalnie stworzona dla polskiego widza.

Wybrane pozycje programowe[edytuj | edytuj kod]

[edytuj | edytuj kod]

Lata Opis Logo
1 kwietnia 1998 – 31 października 2002 Prostokąt, a obok prostokątu napis „National Geographic Channel” z czcionką Times New Roman.
1 listopada 2002 – 17 kwietnia 2011 Logo podobnie jak poprzednie, z tym że napisy „National Geographic Channel” miały nową czcionkę.
18 kwietnia 2011 – 12 listopada 2016 Logo podobnie jak poprzednie, z tym że napis „National Geographic” miał czarny napis, a napis „Channel” miał biały napis. National Geographic Channel.svg
od 13 listopada 2016 Logo podobnie jak poprzednie, z tym że usunięto napis „Channel”, a pozostały tylko: napis „National Geographic”. Natgeologo.svg

Na czas żałoby narodowej zmienia na kolor czarny.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]