The Sun

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
The Sun
Ilustracja
Częstotliwość

dziennik

Państwo

 Wielka Brytania

Wydawca

News UK (News Corp)

Pierwszy numer

1964

Redaktor naczelny

Dominic Mohan

Średni nakład

3 400 000 egz.

Strona internetowa

The Sun – poranny dziennik brytyjski, utworzony w 1964 roku w Londynie przez koncern prasowy C. Kinga, jako następca dziennika Daily Herald; obecnie własność News UK, filii News Corp Ruperta Murdocha.

Pismo ma charakter bulwarowy (duży udział tematyki sportowej i sensacyjnej) i cieszy się najwyższym nakładem wśród codziennej prasy anglojęzycznej na świecie – w połowie 2004 r. ok. 3,4 mln egzemplarzy.

The Sun założono w 1964 r. jako następcę Daily Herald, lewicowego dziennika, który Mirror Group Newspapers odkupił od Odhams Press i TUC. Zmiany niewiele pomogły w sprzedaży i w 1969 r. gazetę sprzedano Murdochowi. Ten zmienił ją w tabloid.

Dziennik spopularyzowano, obniżając znacznie jego poziom, co podniosło sprzedaż. Szczególny wpływ miała na to tzw. dziewczyna z trzeciej strony. W pierwszą rocznicę dziennika w 1970 r. zmieniono artystyczny akt kobiecy, który tam zamieszczano, na fotografię dziewczyny topless.

Do wyborów w 1974 r. dziennik nominalnie popierał Partię Pracy. Tego roku jego stanowisko wobec laburzystów było niesprecyzowane, zaś w wyborach parlamentarnych 1979 roku udzielił pełnego poparcia Margaret Thatcher i Konserwatystom, które to podtrzymywał przez 11 lat jej rządów.

W na początku lat 70. The Sun przynosił bardzo duże zyski, co pozwoliło Murdochowi rozszerzyć jego sprzedaż na USA (1973).

Artykuły w latach 80. o imprezach Acid house doprowadziły do zwalczania imprez przez organy ścigania, w efekcie doprowadzając do delegalizacji rodzącej się wówczas sceny Rave.

The Sun został potępiony za artykuł z 1989 r. dotyczący katastrofy na stadionie Hillsborough w Sheffield, kiedy to wydrukowane zostały bezpodstawne zarzuty przeciwko kibicom Liverpoolu; jak się później okazało – nieprawdziwe. Wywołało to bojkot The Sun w Liverpoolu. The Sun wydrukował pełnostronicowe „przeprosiny” 7 czerwca 2004 r., 15 lat po katastrofie, które zostały skrytykowane przez środowisko dziennikarskie i wielu Anglików jako samolubne i nieszczere.

Profil polityczny The Sun jest populistyczno-prawicowy, eurosceptyczny i konserwatywny, jednak w kolejnych wyborach (1997, 2001, 2005) dziennik popierał tzw. Nową Partię Pracy pod przywództwem Tony’ego Blaira. W wyborach 2010 roku ponownie przerzucił swoje poparcie na Partię Konserwatywną.

W 2011 Gordon Brown zarzucił gazecie, że w nielegalny sposób wszedł w posiadanie dokumentów medycznych odnoszących się do choroby jego syna Fergusa[1].

Obecnym redaktorem naczelnym jest Dominic Mohan, który zastąpił Rebekhę Brooks, kiedy ta awansowała na stanowisko dyrektora wydawnictwa News International.

16 stycznia 2015 roku na trzeciej stronie zaprzestano umieszczania zdjęć modelek, o taką decyzję walczyły feministki[2]. Trzy dni później zdjęcia powróciły[3].

Inne brytyjskie gazety o podobnym profilu to: Daily Mail, Daily Express, Daily Star i Daily Sport.

Redaktorzy naczelni dziennika[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Gordon Brown: „Media Murdocha stosują przestępcze metody”.
  2. Precz z nagimi piersiami! „The Sun” rezygnuje ze słynnych zdjęć na trzeciej stronie. [w:] Gazeta Wyborcza [on-line]. Agora SA, 2015-01-20. [dostęp 2015-01-21]. (pol.).
  3. Modelki topless wracają na łamy „The Sun”. Wirtualnemedia.pl. [dostęp 2015-01-23]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]