Telewizja Polska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z TVP)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Telewizja Polska S.A.
TVP logo.svg
Ilustracja
Gmach TVP w Warszawie
Państwo  Polska
Adres 00-999 Warszawa
ul. Jana Pawła Woronicza 17[1]
Data założenia 25 października 1952[2]
Forma prawna spółka akcyjna Skarbu Państwa
Prezes Jacek Kurski
Przewodniczący Rady Nadzorczej Maciej Łopiński
Udziałowcy Skarb Państwa
Nr KRS 0000100679
Dane finansowe
Kapitał zakładowy 266 596 500 zł[3]
brak współrzędnych
Strona internetowa

Telewizja Polska, TVPpolski telewizyjny nadawca publiczny i zarazem spółka akcyjna Skarbu Państwa.

TVP jest nadawcą kanałów telewizyjnych: TVP1, TVP1 HD, TVP2, TVP2 HD, TVP3, TVP Polonia, TVP Kultura, TVP Info, TVP Info HD, TVP Sport, TVP Sport HD, TVP Historia, TVP Rozrywka, TVP HD, TVP Seriale, TVP ABC oraz TVP Wilno.

W latach 1952–1990 był jedynym nadawcą telewizyjnym w Polsce. Nadaje w systemie cyfrowym – całkowicie wypełnia trzeci multipleks naziemnej telewizji cyfrowej, który po wyłączeniu telewizji analogowej 23 lipca 2013 roku pokrywa zasięgiem właściwie cały kraj. Spółka wykorzystuje także multipleksy pierwszy i ósmy. Jako jedyna telewizja z trzech największych nadawców w Polsce nie posiada aktualnie własnej satelitarnej platformy cyfrowej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Okres przedwojenny[edytuj | edytuj kod]

Aparatura analizująca obraz w Doświadczalnej Stacji Telewizyjnej PR z 1939 roku w Warszawie
Kazimierz Rudzki prezentuje odbiornik telewizyjny „Leningrad”
Tablice ośrodków regionalnych TVP na przełomie lat 50. i 60. XX w.
Pierwsza w Polsce naziemna stacja łączności satelitarnej
Budynek TVP przy placu Powstańców Warszawy 7 w Warszawie

Za prekursora telewizji w Polsce należy uznać Jana Szczepanika zwanego „polskim Edisonem”, który w 1897 opatentował w Brytyjskim Urzędzie Patentowym (patent brytyjski nr 5031)[4]telektroskop” – czyli „aparat do reprodukowania obrazów na odległość za pomocą elektryczności”[5].

W 1929 Stefan Manczarski skonstruował aparaturę telewizji mechanicznej opartą na synchronicznie wirujących dwóch tarczach Nipkowa, po stronie nadawczej i odbiorczej. Sygnał telewizyjny był przekazywany przewodem elektrycznym. Urządzenie przesyłało jedynie nieruchomy obraz. Stefan Manczarski swój wynalazek nazwał „sposób telewizyjnego przesyłania obrazów za pośrednictwem drutu i radia”.

Doświadczenia prowadził też zespół naukowców i inżynierów w 1931 w rozgłośni Polskiego Radia w Katowicach. Aparatura nadawczo odbiorcza według systemu J.L. Bairda z wykorzystaniem tarczy Nipkowa. Oba urządzenia nadawczo-odbiorcze telewizji mechanicznej były napędzane jednym wspólnym silnikiem zapewniającym pełną synchronizację obu zespołów. Sygnał przekazywany był kablem w ramach jednego laboratorium. Pracami eksperymentalnymi kierował inż. Twardawa[6].

Dopiero później prace nad uruchomieniem stacji telewizyjnej w Polsce rozpoczęły się w 1935 w Warszawie w Państwowym Instytucie Telekomunikacyjnym oraz Polskim Radiu. W 1937 na szesnastym piętrze wieżowca Prudential rozpoczęła działalność eksperymentalna stacja telewizyjna. Kierownikiem stacji został Władysław Cetner.

W 1937 zainstalowano nadajnik foniczny, a na początku roku 1938 nadajnik wizyjny. W tymże 1938 zbudowano na dachu „drapacza chmur”, bo tak go nazwano, konstrukcję wieży o wysokości 16 metrów, na której zamontowano maszt rurowy pod antenę nadawczą o wysokości 11 metrów. Antena znajdowała się więc 87 m nad ziemią, co zapewniało odbiór sygnału wizji w odległości 20 km i fonii 30 km od anteny nadawczej. Pokazy próbnej transmisji telewizyjnej odbyły się 5 października 1938 i 26 sierpnia 1939 w Warszawie z udziałem Mieczysława Fogga[2].

Była to telewizja mechaniczna, nadająca w standardzie 120 linii. Wyemitowano m.in. film z telekina „Barbara Radziwiłłówna” z Jadwigą Smosarską w roli głównej, a w tym czasie trwały prace nad telewizją elektroniczną 343-liniową. Rozwój prac badawczych nad telewizją, które były bardzo zaawansowane (przewidywano uruchomienie stałego programu w 1940), przerwał wybuch II wojny światowej.

Okres powojenny[edytuj | edytuj kod]

Do prac nad Polską Telewizją powrócono w roku 1947. Prace w Państwowym Instytucie Telekomunikacyjnym (później Instytucie Łączności) prowadzone były pod kierownictwem Janusza Groszkowskiego i Lesława Kędzierskiego. W 1952 przy ul. Ratuszowej 11 w Warszawie powstało doświadczalne studio, powołano też pierwszy zespół programu telewizji[2]. Pierwszy program został wyemitowany 25 października 1952 o godz. 19:00 (w przeddzień wyborów do Sejmu). Wówczas z Instytutu Łączności nadano 30-minutowy montaż form artystycznych z udziałem Marty Nowosad, Jerzego Michotka, Witolda Grucy i Jana Mrozińskiego, który był odbierany na 24 odbiornikach „Leningrad” rozmieszczonych w klubach i świetlicach[7].

Trzy miesiące później – 23 stycznia 1953 – zainicjowano regularną emisję programu polskiej telewizji (pół godziny raz na tydzień)[2]. Po roku – 22 stycznia 1954 – uruchomiono Doświadczalny Ośrodek Telewizyjny z własnym zespołem dziennikarskim. Program nadawano z budynku przy placu Powstańców Warszawy 7 (dawnym banku) specjalnie odbudowanym i powiększonym po zniszczeniach wojennych na potrzeby nowo powstającej instytucji. Program ośrodka emitowano początkowo raz w tygodniu, a od 1 listopada 1955 – trzy razy.

Dopiero rozpoczęcie emisji przez Warszawski Ośrodek Telewizyjny 30 kwietnia 1956 umożliwiło dostęp do programów TV większej grupie odbiorców. WOT emitował program 5 razy w tygodniu. 1 maja 1956 pracę rozpoczął Telewizyjny Ośrodek Transmisyjny ze stacją nadawczą umieszczoną w Pałacu Kultury i Nauki oraz anteną na szczycie iglicy na wysokości 227 metrów. Zasięg stacji wynosił ok. 55 kilometrów.

Okres jednego programu[edytuj | edytuj kod]

Prawdziwym początkiem Telewizji Polskiej było stworzenie 1 lipca 1958 Zespołu Programu Telewizyjnego przy Polskim Radiu. W dwa lata później (8 grudnia 1960) powołano Komitet do spraw Radia i Telewizji „Polskie Radio i Telewizja”. Od tego czasu Polskie Radio i TVP miały równorzędny status. Pierwszym szefem Radiokomitetu (stanowisko równorzędne z ministrem) został Włodzimierz Sokorski (szefowie pionów radia i telewizji posiadali rangę wiceministrów). 1 lutego 1961 ruszyła codzienna emisja programu telewizyjnego. Na przełomie lat 50. i 60. powstało siedem ośrodków regionalnych TVP (dysponujących własnymi studiami) w:

18 lipca 1969 oddano do użytku Centrum Radiowo-Telewizyjne w Warszawie przy ul. Woronicza (do dziś siedziba TVP). W celu ich stworzenia poniesiono duże nakłady finansowe, technikom zaś udało się też skompletować wysokiej klasy sprzęt telewizyjny[2].

Dwa programy[edytuj | edytuj kod]

2 października 1970 uroczyście uruchomiono drugi ogólnopolski program telewizyjny. TVP2 od początku swego istnienia skupiała się głównie na programach kulturalnych i rozrywkowych (m.in. Studio 2).

Otwarcie Polski na Zachód – charakterystyczne dla epoki Gierka – pozwoliło na dostęp polskiej telewizji do nowoczesnych technologii z wolnego świata. Pierwszym efektem współpracy było nadanie 16 marca 1971 pierwszego programu w kolorze przy użyciu francuskiego systemu SECAM – była to adaptacja monodramu Antona Czechowa O szkodliwości palenia tytoniu[8]. Z czasem był to standard przyjęty we wszystkich krajach (oprócz Rumunii) demokracji ludowej. Początkowo emisje programu w kolorze nadawane były raz w tygodniu, od 6 grudnia 1971 codziennie w kolorze transmitowane były obrady zjazdu PZPR (dla przykładu pierwsze cykliczne emisje kolorowe w Europie nadano w 1967 roku[9]), jednak ze względu na brak odbiorników i ich wysoki koszt kolorowa telewizja nie była w tym czasie dostępna dla większości polskich telewidzów.

1 listopada 1975 w Psarach-Kątach (Góry Świętokrzyskie) oddano do użytku pierwszą w Polsce naziemną stację łączności satelitarnej, która znacznie poszerzyła możliwości nadawcze TVP.

Po długim czasie przerwy w tworzeniu nowych ośrodków telewizyjnych, 12 stycznia 1985 roku powstał lokalny oddział telewizji w LublinieTVP3 Lublin. 1 stycznia 1989 roku powstała Telegazeta, pierwszy w Polsce teletekst.

Po przemianach[edytuj | edytuj kod]

Grażyna Torbicka, wieloletnia prezenterka TVP

Przemiany społeczno-polityczne przełomu lat 80. i 90. spowodowały także reformę telewizji. 6 lutego 1990 TVP utraciła monopol na emitowanie telewizji w Polsce, kiedy to oficjalnie powstała pierwsza prywatna stacja telewizyjna PTV Echo, nadająca na terenie Wrocławia i okolic do 8 marca 1995[10][11], a następnie 5 grudnia 1992 powstała telewizja Polsat[12], która 5 października 1993 otrzymała od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji koncesję na emisję naziemną w Polsce[13] i 27 stycznia 1994 koncesję na ogólnopolską telewizję komercyjną[14]. Na początku lat 90. zdecydowano o całkowitym przejściu z systemu SECAM na system PAL, w którym jako pierwszy, bo od 1 stycznia 1994, nadawał program II (wtedy na ten system przeszły również TVP Polonia i stacje regionalne TVP). 1 stycznia 1993 roku wraz z Polskim Radiem TVP zostało członkiem Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Jednocześnie od lat 90. wielu prezenterów i dziennikarzy TVP zaczęło odchodzić z telewizji publicznej przechodząc do telewizji komercyjnych (m.in. do Polsatu i TVN-u).

Programom informacyjnym TVP po 1989 roku zarzucano uleganie wpływom politycznym w zależności od tego, kto rządzi w Polsce oraz stronniczość i brak obiektywizmu[15]. W 1997 roku uruchomiono pierwszy kanał tematyczny telewizji publicznej – Tylko Muzyka, który jednak zakończył nadawanie rok później ze względów formalno-prawnych. Kolejny kanał tematyczny został uruchomiony 24 kwietnia 2005 – wtedy rozpoczął emisję kanał TVP Kultura. W kolejnych latach Telewizja Polska uruchomiała kolejne kanały tematyczne (18 listopada 2006 – TVP Sport, 3 maja 2007 – TVP Historia, 6 października 2007 – TVP Info, który zastąpił TVP3, 6 grudnia 2010 – TVP Seriale, 15 kwietnia 2013 – TVP Rozrywka, 1 września 2013 – TVP Regionalna, 15 lutego 2014 – TVP ABC[16]). W 2008 Telewizja Polska rozpoczęła emisję w jakości HD, 6 sierpnia tegoż roku rozpoczęła emisję stacja TVP HD. 16 czerwca 2011 uruchomiono pierwszy internetowy kanał tematyczny – TVP Parlament. 1 czerwca 2012 dwa ogólnopolskie programy TVP1 i TVP2 zaczęły nadawać w jakości HD. Telewizja Polska pracuje nad wprowadzeniem obrazu 3D[17] do swoich kanałów. W ramach naziemnej telewizji cyfrowej i wybranych operatorów kablowych i satelitarnych umożliwia korzystanie z telewizji hybrydowej za pomocą Platformy Hybrydowej TVP[18][19]. W planach jest uruchomienie kolejnych kanałów TVP Dokument, TVP Rozrywka International, TVP Premium, Poland 24 oraz TVP Film. W 2018 roku Telewizja Polska zaczęła nadawać – jako jedna z trzech największych stacji telewizyjnych – w jakości 4K pod nazwą TVP 4K[20]. 17 września 2019 roku rozpoczął nadawanie kanał TVP Wilno przeznaczony dla Polaków mieszkających na Litwie[21].

Kalendarium TVP[edytuj | edytuj kod]

Do 1939[edytuj | edytuj kod]

 • 5 października 1938 i 26 sierpnia 1939 – pokazy próbnej transmisji telewizyjnej w Warszawie.

1952–1989[edytuj | edytuj kod]

 • 25 października 1952, godz. 19:00 – emisja pierwszego ogólnopolskiego programu telewizyjnego. Ten moment uważa się za początek Telewizji Polskiej.
 • 5 grudnia 1952 – emisja pierwszego programu sportowego polskiej telewizji – pokazowe walki na szable[22].
 • 23 stycznia 1953 – rozpoczęcie regularnej emisji programu.
 • 30 kwietnia 1956 – emisja pierwszego programu informacyjnego – Wiadomości Dnia.
 • 13 stycznia 1957 – emisja pierwszej transmisji sportowej – mecz bokserski Skra WarszawaGwardia Łódź, który komentował Zbigniew Smarzewski[22].
 • 1 stycznia 1958 – powstał Dziennik Telewizyjny.
 • 9 listopada 1958 – emisja pierwszego wydania Telewizyjnego Kuriera Warszawskiego.
 • 1 lutego 1961 – początek codziennej emisji programu telewizyjnego.
 • 1962 – przeprowadzenie pierwszej transmisji satelitarnej.
 • 2 października 1970 – powstał drugi ogólnopolski program telewizyjny.
 • 12 stycznia 1985 – uruchomienie ośrodka regionalnego w Lublinie (TVP Lublin).
 • 26 czerwca 1986 – powstał Teleexpress.
 • 29 marca 1987 – po raz ostatni Dziennik Telewizyjny pojawił się równolegle na obu antenach Telewizji Polskiej.
 • 30 marca 1987 – powstał program informacyjny Panorama dnia.
 • 1 stycznia 1989 – powstała Telegazeta, pierwszy w Polsce teletekst.
 • 17 listopada 1989 – ostatnie wydanie Dziennika Telewizyjnego.

Po 1989[edytuj | edytuj kod]

 • 18 listopada 1989 – pierwsze wydanie Wiadomości.
 • 6 lutego 1990 – koniec monopolu TVP na nadawanie programu telewizyjnego[10][11].
 • 19 października 1990 – powstał ośrodek regionalny TVP Rzeszów (później TVP3 Rzeszów).
 • lipiec 1991 – decyzja o likwidacji Radiokomitetu działającego w rzeczywistości do 1993.
 • 1 września 1991 – Panorama dnia została zastąpiona przez Panoramę.
 • 24 lutego 1992 – zmiana skrótu TP na TVP, zmiana loga TVP oznaczeń na wszystkich antenach oraz wprowadzenie nowych, rewolucyjnych pod względem techniki wykonania i wyglądu opraw graficznych na antenach stacji.
 • 24 października 1992 – próbna emisja programu satelitarnego TVP Polonia skierowanego do Polaków mieszkających za granicą, emitowanego regularnie od 30 marca 1993.
 • 29 grudnia 1992 – powołanie mocą ustawy KRRiT mającej pełnić funkcję regulatora rynku mediów elektronicznych w Polsce oraz zadecydowano o podziale Państwowej Jednostki Organizacyjnej Polskie Radio i Telewizja na: Polskie Radio podzielone na 18[23] niezależnych spółek (jedną nadającą programy ogólnopolskie oraz siedemnaście nadających programy regionalne) oraz na Telewizję Polską (2 programy ogólnopolskie i 10 ośrodków regionalnych, oraz testowo działającą TVP Polonia).
 • 1 stycznia 1993 – TVP została członkiem Europejskiej Unii Nadawców (EBU).
 • 1 stycznia 1994:
 • 5 września 1994 – jedenaście ośrodków regionalnych przystąpiło do tworzenia pasma wspólnego (TVP Regionalna)[24][25].
 • 1 stycznia 1995 – TVP1 przeszedł z SECAM na PAL, co oznaczało zakończenie procesu przejścia z systemu SECAM na PAL.
 • 30 marca 1996 – Prasowa Agencja Telewizyjna, działająca pod kierunkiem red. Zygmunta Kościelskiego, uruchomiła stronę internetową TVP.
 • lipiec 1996 – powołanie redakcji TVP w Toruniu
 • 31 grudnia 1996 – TVP Polonia zaczęła nadawać w systemie PALplus i w formacie 16:9. Była to premiera formatu panoramicznego w TVP. Pokazano ident i rozmowę w studio z prezesem o tym systemie i panoramicznym formacie oraz dwa filmy zastosowane w tym formacie: Pan Wołodyjowski i Potop[26][27].
 • 30 marca 1997 – uruchomiono kanał tematyczny Tylko Muzyka emitowany do 15 lutego 1998 ze względów formalno-prawnych.
 • 21 grudnia 1997 – powstała TVP Białystok.
 • 28 lutego 2001 – powołano cztery ośrodki regionalne:
  • Świętokrzyski Ośrodek Regionalny TVP S.A. w Kielcach – podlegający Oddziałowi Terenowemu w Krakowie[28],
  • Opolski Ośrodek Regionalny TVP S.A. w Opolu – podlegający Oddziałowi Terenowemu w Katowicach[28],
  • Warmińsko-Mazurski Ośrodek Regionalny TVP S.A. w Olsztynie – podlegający Oddziałowi Terenowemu w Gdańsku[28],
  • Lubuski Ośrodek Regionalny TVP S.A. w Gorzowie Wielkopolskim – podlegający Oddziałowi Terenowemu w Poznaniu[28].
 • 3 marca 2002 – uruchomiono trzeci program telewizji publicznej – TVP3 – zastępując dotychczasowe programy regionalne[29].
 • kwiecień 2002 – TVP otrzymała nagrodę od Telewizyjnego Zgromadzenia Europejskiej Unii Nadawców za wybitne osiągnięcia w 2002 roku[30][31][32][33]
 • 7 marca 2003 – zmiana identyfikacji marki, w tym logo wszystkich kanałów telewizyjnych.
 • 21 września 2003 – do gmachu Telewizji Polskiej wtargnął uzbrojony dwudziestodwuletni terrorysta[34][35]. Sterroryzował strażnika i koniecznie chciał rozmawiać z wydawcą. Kilkadziesiąt minut później terrorysta ze strażnikiem weszli do studia. Całe zdarzenie nagrała kamera w studiu, lecz żaden kanał nie przerwał swoich programów. Około godz. 21 powołano sztab kryzysowy, a godzinę później do budynku telewizji przyjechali dziennikarze, policyjni negocjatorzy oraz grupa antyterrorystyczna. Po ponad trzech godzinach akcji, ok. 23.30, został on obezwładniony. Jak się później okazało mężczyzna trzymał w ręku nienabity pistolet gazowy[34]. Następnego dnia około godziny 15.30 w tym samym studiu odbyła się konferencja prasowa policji oraz władz telewizji, a 24 godziny po zdarzeniu na antenie TVP1 wyemitowano dwudziestominutowy reportaż z tego zdarzenia[36].
 • 1 stycznia 2005 – zgodnie z Ustawą z dnia 2 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji, uruchomiono 4 nowe Oddziały Terenowe:
 • 9 stycznia 2005 – uruchomiono telewizję interaktywną (dzięki wykorzystaniu sieci Pionier). Docelowo ma ona stać się platformą, w ramach której programy TVP będą rozpowszechniane w internecie przy użyciu modelu Wideo na życzenie.
 • 24 kwietnia 2005 – został uruchomiony kanał tematyczny TVP Kultura.
 • 18 listopada 2006 – uruchomiono kanał tematyczny TVP Sport.
 • 3 maja 2007 – uruchomiono kanał tematyczny TVP Historia.
 • 6 października 2007 o 5.29 – uruchomiono kanał tematyczny TVP Info (dawniej jako TVP3).
 • 6 sierpnia 2008 – uruchomienie stacji TVP HD – pierwszego kanału Telewizji Polskiej w wysokiej rozdzielczości (HDTV).
 • 15 września 2009 – uruchomiono platformę cyfrową TVP.
 • 6 grudnia 2010 – uruchomiono kanał tematyczny TVP Seriale.
 • 10 stycznia 2011 – rozpoczęcie testowej emisji kanału TVP1 w systemie HDTV (jako TVP1 HD) – wyłącznie w ofercie satelitarnej telewizji n[38].
 • 16 czerwca 2011 – uruchomiono pierwszy internetowy kanał tematyczny TVP Parlament[39].
 • 31 maja 2012:
  • rozpoczęto cyfrową, naziemną emisję kanałów TVP1 i TVP2 w standardzie HD (jako TVP1 HD oraz TVP2 HD), przy czym oficjalna data startu kanału TVP2 HD to 1 czerwca 2012[40].
  • rozpoczęcie regularnego, satelitarnego przekazu programu TVP1 w systemie HD (TVP1 HD)[41].
 • 1 czerwca 2012:
 • 5 lipca 2012:
  • uruchomienie (w ramach HbbTV) aplikacji z informacjami nt. pogody i regionu, z którego TVP jest odbierana[42].
 • 15 kwietnia 2013 – uruchomiono kanał tematyczny TVP Rozrywka.
 • 23 lipca 2013 – kanały TVP1, TVP2 i TVP Info zakończyły nadawanie w naziemnej telewizji analogowej.
 • 1 września 2013 – powstał kanał TVP Regionalna będący pasmem wspólnym z lokalnymi pasmami, zmiana profilu TVP Info z kanału informacyjno-regionalnego na typowo informacyjny.
 • 12 stycznia 2014 – kanał tematyczny TVP Sport rozpoczął emisję w jakości HDTV.
 • 15 lutego 2014 – uruchomiono kanał tematyczny TVP ABC[16]
 • 3 lipca 2015 – rozpoczęcie testowej emisji DVB-T2 w rozdzielczości 4K i z kompresją HEVC, prowadzone z masztu RTCN Raszyn (odbiór możliwy wyłącznie w okolicach Warszawy) na kanale nr 7 (191,50 MHz) z mocą ERP 3,5 kW i polaryzacją pionową (V)[43].
 • 2 stycznia 2016 – zmiana nazwy TVP Regionalnej na TVP3 połączona ze zmianami programowymi
 • 30 września 2016 – kanał tematyczny TVP Info rozpoczął emisję w jakości HDTV.
 • 1 stycznia 2017 – TVS stała się pierwszym niezależnym od TVP kanałem, w którym czas antenowy sprzedaje Biuro Reklamy telewizji publicznej[44].
 • 6–7 kwietnia 2017 – TVP1, TVP2 i TVP Sport zakończyły emisję w wersji SDTV na satelicie Hot Bird (13⁰E)[45][46][47].
 • 20 kwietnia 2017 – kanał tematyczny TVP Info zakończył emisję w wersji SDTV[46][47][48].
 • 7 czerwca 2018 – kanał tematyczny TVP Sport w wersji SD zastąpił TVP Rozrywkę w naziemnej telewizji cyfrowej.
 • 14 czerwca 2018 – uruchomiono stację TVP 4K – kanał Telewizji Polskiej w ultrawysokiej rozdzielczości (UHDTV).
 • 11 listopada 2018 – z okazji 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości uruchomiono kanał Poland In, drugiego obcojęzycznego kanału Telewizji Polskiej
 • 22 grudnia 2018 – uruchomienie TVP Sport w wersji HD w MUX 8 naziemnej telewizji cyfrowej.
 • 28 maja 2019 - Rada Języka Polskiego zdała raport dot. pasków widocznych w TVP Info. Stwierdziła w nim, że komunikaty umieszczane na paskach w „Wiadomościach” Telewizji Polskiej są narzędziem propagandy, a nawet przejawem przemocy symbolicznej[49][50][51][52].
 • 17 września 2019 - powstanie kanału TVP Wilno przeznaczonego dla Polaków mieszkających na Litwie[21].

Struktura[edytuj | edytuj kod]

Struktura organizacyjna Telewizji Polskiej ulegała ciągłym zmianom. Na samym początku cały zespół programu telewizyjnego tworzył jedną, wydzieloną redakcję w Radiokomitecie. W 1958 przekształciła się ona w Zespół Programu Telewizyjnego, którego pierwszym szefem został Jerzy Pański. Stopniowo utrwaliła się struktura, która w momencie wprowadzenia stanu wojennego wyglądała następująco:

 • Zespół Programu Telewizyjnego (z wiceprzewodniczącym Komitetu ds. Radia i Telewizji, jako szefem), dzielący się na:

Ich prace koordynowała (tj.: ustalała ramówkę, przyjmowała programy na antenę, organizowała emisję i nadzorowała jej bieżący przebieg) Naczelna Redakcja Programowa (dyrektorem programowym i redaktorem naczelnym był Włodzimierz Grzelak). Programy I i II nie miały wyodrębnionych kierownictw.

Na rzecz programów I i II audycje telewizyjne programowały, produkowały oraz proponowały do emisji Naczelne Redakcje (merytoryczne):

 • Dziennika Telewizyjnego,
 • Publicystyki,
 • Publicystyki Międzynarodowej,
 • Publicystyki o Krajach Socjalistycznych,
 • Dziecięco-Młodzieżowa (Telewizja Młodych, Telewizja Dziewcząt i Chłopców – dla dzieci starszych i Telewizja Najmłodszych),
 • Oświatowa i Popularnonaukowa,
 • Kulturalna,
 • Rozrywkowa,
 • Filmowa,
 • Muzyczna,
 • Sportowa,
 • Rolna,
 • Wojskowa,
 • Programów Zleconych.

W ramach Naczelnej Redakcji Publicystyki działało stworzone przez Mariusza Waltera – i posiadające znaczną autonomię – Studio 2. Naczelne redakcje dzieliły się z kolei na redakcje z kierownikami redakcji na czele; np. redakcja programów szkolnych czy redakcja kursów językowych działały w ramach Naczelnej Redakcji Programów Oświatowych i Popularnonaukowych.

W ramach Zespołu Programu Telewizyjnego działały także różne jednostki usługowe, pomocnicze i techniczne: Biuro Emisji, Dział Scenografii (zarządzany przez Xymenę Zaniewską), Zakład Produkcji Filmów Telewizyjnych (POLTEL), zakład transportu, dział finansów i księgowości, zespół produkcyjny, biuro kadr i szkolenia, wewnętrzna służba zdrowia.

Pod koniec sprawowania władzy w Radiokomitecie przez Macieja Szczepańskiego powołano w strukturze Zespołu Programu Telewizyjnego dwa wysokie stanowiska decyzyjne: Dyrektora Generalnego ds. Politycznych (Stanisław Cześnin) i Dyrektora Generalnego ds. Kultury (Janusz Rolicki). Nadzorowali oni bezpośrednio pracę podporządkowanych im Naczelnych Redakcji.

Główną cechą organizacyjną ówczesnej telewizji było to, że nie istniał wtedy system producentów zewnętrznych. Programów nie kupowano, ale produkowano wyłącznie we własnym zakresie i własnymi siłami, w pełni wykorzystując posiadany ogromny potencjał produkcyjno-techniczny, bardzo unowocześniony w związku z pierwszą wizytą w Polsce Jana Pawła II.

Telewizja współpracuje z klasami dziennikarskimi XXI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Warszawie.

15 września 2009 r. ruszyła satelitarna platforma TVP[53], lecz 9 października 2009 nowy zarząd wstrzymał projekt[54].

TVP jest współorganizatorem Konkursu „Książka Historyczna Roku”[55].

Jednostki organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

W 2019 roku jednostkami administracyjnymi TVP były[56]:

 • Biuro Programowe
 • TVP Info
 • TVP ABC
 • Biuro Spraw Korporacyjnych
 • Biuro Strategii i Projektów
 • Biuro Audytu i Kontroli Wewnętrznej
 • Biuro Prawne
 • Biuro Kontrolingu i Restrukturyzacji
 • Biuro Rachunkowości
 • Biuro Zarządzania Kapitałem Ludzkim
 • Biuro Zakupów i Zamówień Publicznych
 • Biuro Reklamy
 • Biuro Negocjacji i Nadzoru Produkcji
 • Telewizyjna Agencja Informacyjna
 • Agencja Kreacji Rozrywki i Oprawy
 • Centrum Usług Produkcyjnych
 • Ośrodek Administracji
 • Ośrodek Inwestycji i Transportu
 • Oddziały Terenowe
 • TVP Kultura
 • TVP Historia
 • Agencja Kreacji Filmu i Serialu
 • Agencja Kreacji Publicystyki, Dokumentu i Audycji Społecznych
 • Ośrodek Dokumentacji i Zbiorów Programowych
 • Biuro Handlu i Współpracy Międzynarodowej
 • Program Satelitarny TV Polonia
 • Belsat TV
 • Ośrodek Mediów Interaktywnych
 • Agencja Kreacji Teatru Telewizji Polskiej
 • Ośrodek TVP Technologie

Kanały TVP[edytuj | edytuj kod]

Kanały ogólnotematyczne[edytuj | edytuj kod]

Kanały oznaczone pogrubieniem nadawane są w ramach naziemnej telewizji cyfrowej.

Kanały regionalne[edytuj | edytuj kod]

Kanały regionalne dzielą nazwę i częstotliwości z pasmem wspólnym TVP3 i w ramach tego kanału dostępne są na poszczególnych obszarach w ramach telewizji naziemnej.

Kanały tematyczne[edytuj | edytuj kod]

Kanały oznaczone pogrubieniem nadawane są w ramach naziemnej telewizji cyfrowej.

Kanały internetowe[edytuj | edytuj kod]

Kanały planowane[edytuj | edytuj kod]

 • TVP Dokument – kanał dokumentalny
 • TVP Premium – kanał premium Telewizji Polskiej
 • TVP Muzyka – kanał muzyczny[59]
 • TVP Klasyka - kanał z klasycznymi filmami i serialami
 • TVP Sport 2 - kanał sportowy

Kanały hybrydowe[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Platforma Hybrydowa TVP.

Dotychczas działały okazjonalnie kanały tematyczne:

Logo TVP Żagle
 • TVPZagleLogo.jpg TVP Żagle – pierwszy, eksperymentalny kanał hybrydowy TVP[60]. Każdego dnia kanał nadawał ok. 4,5 godziny programu, poświęconego żeglarstwu oraz samym zawodom. Za relację odpowiadała TVP3 Szczecin[61].
 • TVP Regionalna – śladami Jana Pawła II[62]
 • TVP – 25 lat wolności[62]
 • TVP Festiwal Dwa Teatry – Sopot 2014[62]
 • TVP Bieszczady
 • TVP Zdrowo i ze smakiem[63]

Kanały testowe[edytuj | edytuj kod]

 • TVP4 – plansza testowa, brak informacji o planowanym kanale[64]
 • TVP6 – plansza testowa, brak informacji o planowanym kanale[64]

Kanały zlikwidowane[edytuj | edytuj kod]

Władze TVP[edytuj | edytuj kod]

Zarząd TVP S.A.:[65]

Przewodniczący Rady Nadzorczej TVP S.A.:

 • Witold Knychalski od 1998 do 31 lipca 2003
 • Antoni Dragan od 31 lipca 2003
 • prof. Tadeusz Kowalski od maja 2004 do czerwca 2005
 • Sławomir Skrzypek od 9 maja 2006 do 11 stycznia 2007
 • Janina Goss od 24 lutego 2007 do 19 grudnia 2008
 • Łukasz Moczydłowski od 19 grudnia 2008 do 3 lipca 2009
 • Bogusław Szwedo od 16 września 2009 do 27 sierpnia 2010
 • Grzegorz Borowiec od 27 sierpnia 2010 do 4 marca 2011
 • Stanisław Jekiełek od 4 marca 2011 do 8 stycznia 2016[66][67]
 • Dariusz Lasocki od 29 stycznia 2016 do 2017
 • Maciej Łopiński od 2017
Kierownik Naczelnej Redakcji Programu Telewizyjnego
Zdjęcie Imię i nazwisko Okres Przypis
1. Juliusz Petry 01.1953–01.04.1953 [68]
2. Eugenia Brunowa 01.04.1953–01.09.1954
3. Jan Marcin Szancer 01.09.1954–1956 [69]
Szef Zespołu Programu Telewizyjnego
Zdjęcie Imię i nazwisko Okres Przypis
4. Jerzy Pański 01.07.1958–08.12.1960 [70]
Przewodniczący Polskiego Radia i Telewizji
Zdjęcie Imię i nazwisko Okres Przypis
5. Poseł Włodzimierz Sokorski VI kadencja.jpg Włodzimierz Sokorski 08.12.1960–10.1972 [71]
6. Maciej Szczepański 10.1972–08.1980
7. Józef Barecki 08.1980–09.1980
8. Poseł Zdzisław Balicki IX kadencja.jpg Zdzisław Balicki 25.09.1980–07.07.1981
9. Władysław Loranc 07.1981–12.1982
Jerzy Bajdor (p.o.) 12.1982–03.1983
10. Mirosław Wojciechowski 03.1983–07.1986
11. Janusz Roszkowski 07.1986–04.1989
12. Jerzy-urban.jpg Jerzy Urban 04.1989–09.1989
13. Andrzej Drawicz.jpg Andrzej Drawicz 09.1989–07.01.1991
14. Marian Terlecki 12.01.1991–22.10.1991
15. Janusz zaorski.jpg Janusz Zaorski 22.11.1991–19.05.1992
16. Zbigniew Romaszewski Kancelaria Senatu 2005.jpg Zbigniew Romaszewski 22.05.1992–05.06.1992
(15.) Janusz zaorski.jpg Janusz Zaorski 05.06.1992–31.03.1993
Prezes Zarządu TVP S.A.
Zdjęcie Imię i nazwisko Okres Przypis
17. Wiesław Walendziak 01.1994–04.1996
18. Ryszard Miazek 04.1996–06.1998
19. Robert Kwiatkowski 06.1998–17.02.2004
20. Jan Dworak Sejm 2016.JPG Jan Dworak 17.02.2004–11.05.2006
21. Bronislaw Wildstein 01 AB.jpg Bronisław Wildstein 11.05.2006–26.02.2007
Andrzej Urbanski.jpg Andrzej Urbański (p.o.) 27.02.2007–03.04.2007
22. Andrzej Urbanski.jpg Andrzej Urbański 03.04.2007–19.12.2008 [72]
Piotr Farfał (p.o.) 19.12.2008–19.09.2009 [72]
Bogusław Szwedo (p.o.) 19.09.2009–03.11.2009 [72]
Tomasz Szatkowski podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. .jpg Tomasz Szatkowski (p.o.) 03.11.2009–18.12.2009
23. Romuald Orzeł 19.12.2009–27.08.2010
Włodzimierz Ławniczak (p.o.) 27.08.2010–10.12.2010
Bogusław Piwowar (p.o.) 10.12.2010–28.02.2011
(23.) Romuald Orzeł 01.03.2011–03.03.2011
Juliusz Braun.JPG Juliusz Braun (p.o.) 04.03.2011–06.05.2011
24. Juliusz Braun.JPG Juliusz Braun 06.05.2011–28.07.2015 [73]
25. DaszczynskiJanusz bw 400px.jpg Janusz Daszczyński 29.07.2015–08.01.2016 [74][75]
26. Jacek Kurski Sejm 2016.JPG Jacek Kurski 08.01.2016– [76]

Osobowości telewizyjne związane z TVP[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Osobowości telewizyjne związane z TVP.

Najwybitniejszymi prezenterami w historii Telewizji Polskiej są: Jan Suzin (pracował w latach 1955-1996), Krystyna Loska (pracowała od lat 50. do 1994 roku), Edyta Wojtczak (pracowała w latach 1957-1996) i Bogumiła Wander (pracowała od końca lat 60. XX w. do 2003 roku)

Finanse[edytuj | edytuj kod]

Wpływy TVP z reklam w 2011 roku to 1,03 mld PLN, od sponsorów 126,7 mln zł, z abonamentu 205,4 mln zł. Koszty według TVP to 1,757 mld zł, w tym pensje i honoraria dla pracowników TVP 450 mln zł; energia elektryczna, ogrzewanie, materiały biurowe itp. około 273,3 mln zł; kwoty należne producentom, ochroniarzom, mechanikom i wielu innym usługodawcom z zewnątrz to ponad 407 mln zł. Strata netto wyniosła 88,5 mln zł[77]. Obroty i przychody z reklam w TVP w 2011 podobne do stacji komercyjnych – np. TVN za 2011 rok przychody 1959,84, strata netto 317,37 mln zł wobec 42,75 mln zł zysku rok wcześniej (przychody w 2010: 1925,13 mln zł)[78].

Zasadniczo przeciętne płace w 2011 w TVP to mniej więcej tyle, ile w stacjach komercyjnych (6,9 tys. zł brutto, Polsat 6,6 tys. zł, TVN 8,1 tys. zł), płaca w TVP była również wyższa niż przeciętne wynagrodzenie w sektorze mediów według GUS. TVP musi jednak na wynagrodzenia przeznaczyć znacznie więcej pieniędzy niż jej konkurenci, gdyż zatrudnia więcej pracowników[79]. W 2011 prezes Juliusz Braun poinformował, że planowana strata TVP w roku 2012 miała wynieść co najmniej 150 mln, jednak media w 2011 spekulowały, że kwota ta za 2012 miałaby znacznie przekroczyć 200 mln. Według stanu na rok 2011 miałby to być to jeden z najgorszych wyników w historii TVP[80].

[edytuj | edytuj kod]

Lata Logo Opis loga
25 października 1952 – 23 lutego 1992 TVP old logo.png Biała litera T i czerwona P (często także obydwie litery białe).
24 lutego 1992 – 6 marca 2003 TVP logo old2.svg Zielona litera T, czerwona V, niebieska P, i napis TELEWIZJA POLSKA S.A. Obok niego trzy pasy: czerwony, zielony i niebieski.
od 7 marca 2003 TVP logo.svg Granatowy prostokąt, na nim złączone trzy białe obwódki prostokątów z literami T, V i P a pod nim granatowy napis TELEWIZJA POLSKA.

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

W 2013 roku TVP została przyznana katolicka nagroda Totus 2013. Wyróżnienie to przyznano za wspieranie przez TVP fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Statuetki odebrali prezes Telewizji Polskiej Juliusz Braun oraz szef Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski. Totusem wyróżniona została także współpracująca z Teatrem Telewizji Zofia Posmysz-Piasecka. Otrzymała statuetkę w dziedzinie propagowania kultury chrześcijańskiej[81].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Redakcja tvp.pl. TVP S.A. [dostęp 19-08-2012].
 2. a b c d e Historia TVP. TVP S.A. [dostęp 19-08-2012]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013–03–15)].
 3. Status prawny (pol.). W: Biuletyn Informacji Publicznej [on-line]. Telewizja Polska SA. [dostęp 2012-08-19].
 4. Polska. Zarys encyklopedyczny, PWN, Warszawa 1974.
 5. „Jan Szczepanik – polski Edison”, 2011-03-12, Muzeum Okręgowe w Tarnowie.
 6. Fragment tygodnika „Radjo” z 1931 r., cytowany w książce: Wojciech Janota „Katowice między wojnami”, s. 109, Łódź 2010, ​ISBN 978-83-7729-021-7​.
 7. Informacje o nadaniu pierwszego programu telewizyjnego.
 8. Polska. Zarys encyklopedyczny, Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1974, s. 616.
 9. 1966: BBC tunes in to colour (ang.). BBC. [dostęp 2011-05-22].
 10. a b Encyklopedia Wrocławia, 2000, ​ISBN 83-7023-749-5​, s. 169 Hasło:PTV Echo.
 11. a b Krótka historia PTV Echo, „Dziennik Dolnośląski” nr 27 (94), 7 lutego 1991, s. 4–5.
 12. Polsat kończy 20 lat: Historia pierwszej komercyjnej TV w Polsce, Media2.pl, 4 grudnia 2012 [dostęp 2017-03-14].
 13. Koncesja dla „PolSatu”
 14. PolSat ma koncesję.
 15. Polska. Środki przekazu. Telewizja - Encyklopedia PWN - źródło wiarygodnej i rzetelnej wiedzy, Encyklopedia PWN [dostęp 2017-01-15] (pol.).
 16. a b Ruszył nowy kanał TVP ABC (pol.). Filmweb, 2014-02-21. [dostęp 2014-02-21].
 17. TVP HD jesienią z programami 3D?, media2.pl.
 18. Ponad 4 tys. użytkowników telewizji hybrydowej TVP (pol.). Media2. [dostęp 2012-07-08].
 19. TVP uruchomiła telewizję hybrydową (pol.). Media2. [dostęp 2012-07-08].
 20. TVP 4K ruszy na mundial, SATKurier.pl, 25 kwietnia 2018 [dostęp 2018-05-14].
 21. a b Telewizja Polska uruchamia kanał TVP Wilno, wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-09-05] (pol.).
 22. a b Sport w TVP – obrazki z wystawy – film dokumentalny. Teleman.pl. [dostęp 2014-04-19].
 23. 85 lat Polskiego Radia: Kalendarium. Polskie Radio SA.
 24. Polska. Środki przekazu. Telewizja. Internetowa encyklopedia PWN. [dostęp 2011-07-10].
 25. Sieć TVP. „Gazeta Wyborcza”. Nr 207, wydanie z dnia 06/09/1994. s. 3. [dostęp 2011-08-09]. 
 26. PalPlus na sylwestra, „gazetapl” [dostęp 2016-12-16] (pol.).
 27. Premiera formatu panoramicznego w TVP – 31.12.1996 r., YouTube [dostęp 2016-12-16].
 28. a b c d II. Działalność programowa nadawców / A. Oferta programowa i widownia nadawców telewizyjnych w 2001 roku / 3. Programy regionalne Telewizji Polskiej S.A.. W: Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji: Informacja o podstawowych problemach Radiofonii i Telewizji. Warszawa, marzec 2002 r..
 29. Rusza nowa „trójka”. „Gazeta Wyborcza Katowice”. Nr 45, wydanie z dnia 22/02/2002. s. 3. 
 30. TVP wcale nie nagrodzona (pol.). pis.org.pl, 2003-04-04. [dostęp 2014-07-23].
 31. TVP wcale nie nagrodzona (pol.). W: WP [on-line]. wiadomosci.wp.pl, 2003-04-05. [dostęp 2014-07-23].
 32. Nagroda EBU dla TVP wzbudza kontrowersje (pol.). W: Bankier [on-line]. bankier.pl, 2003-04-09. [dostęp 2014-07-23].
 33. Kamil Górecki: TVP honoured by EBU! (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2003-04-11. [dostęp 2014-07-23].
 34. a b Terror w TVP (pol.). SATELLITE Charts, 2013-10-13. [dostęp 2017-05-26].
 35. Terrorysta w TVP.
 36. Terrorysta w TVP21.09.2003r., YouTube [dostęp 2017-03-12] (pol.).
 37. a b c d Minister Jacek Socha: Odpowiedź ministra skarbu państwa na interpelację nr 8681 w sprawie utworzenia nowych oddziałów telewizji regionalnej w Gorzowie Wlkp., Opolu, Kielcach i Olsztynie. Warszawa, 10 grudnia 2004. [dostęp 2011-07-10].
 38. Łukasz Szewczyk: TVP1 HD oficjalnie od 10 stycznia. Media2.pl, 2011-01-07. [dostęp 2011-01-07].
 39. TVP Parlament oficjalnie wystartował! – TVP Parlament. Telewizja Polska SA, tvpparlament.pl [dostęp 2017-11-27] (pol.).
 40. a b TVP1 i TVP2 w najwyższej jakości HD. Telewizja Polska SA, 2012-06-01. [dostęp 2012-06-12].
 41. a b Janusz Sulisz, Anita Dąbek: TVP1 HD i TVP2 HD już na satelicie. SAT Kurier, 2012-05-31, aktualizacja 2012-06-07. [dostęp 2012-06-12].
 42. 'Informacje i Pogoda – nowe aplikacje HbbTV od TVP' Media2 [dostęp 2012-07-05].
 43. Anita Kaźmierska: TVP testuje emisję 4K w DVB-T2 i internecie. SATKurier.pl, 2015-06-30. [dostęp 2015-07-06].
 44. TVP wchodzi na rynek brokerki reklamowej, zaczyna od obsługi TVS, wirtualnemedia.pl [dostęp 2017-11-27] (pol.).
 45. TVP1, TVP2 i TVP Sport w SD wyłączone z 13°E | TVP – SATKurier.pl, „SATKurier.pl” [dostęp 2017-04-27] (pol.).
 46. a b Telewizja Polska SA – OMI, Wyższa jakość kanałów TVP – Telewizja Polska S.A. – tvp.pl, centruminformacji.tvp.pl [dostęp 2017-04-27].
 47. a b TVP1, TVP2, TVP Info i TVP Sport na satelicie wyłącznie w HD [akt.] | TVP – SATKurier.pl, „SATKurier.pl” [dostęp 2017-04-27] (pol.).
 48. TVP Info bez emisji w SD z satelity | TVP – SATKurier.pl, „SATKurier.pl” [dostęp 2017-04-27] (pol.).
 49. Rada Języka Polskiego zbadała paski TVP. Mają charakter manipulacyjny i perswazyjny, Popularne, 29 maja 2019 [dostęp 2019-06-07] (pol.).
 50. Bartosz Goluch (oprac.), Rada Języka Polskiego krytykuje paski TVP. „To instrument polityczny”, wiadomosci.wp.pl, 28 maja 2019 [dostęp 2019-06-07] (pol.).
 51. Język w walce politycznej, Onet Wiadomości, 2 czerwca 2019 [dostęp 2019-06-07] (pol.).
 52. Poloniści skomentowali słynne „paski” TVP. Porażająca opinia, wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, Pikio.pl, 1 czerwca 2019 [dostęp 2019-06-07] (pol.).
 53. Ruszyła satelitarna platforma TVP
 54. Kolejny cios dla satelitarnej platformy TVP
 55. Książka historyczna roku po raz ósmy!. ksiazkahistorycznaroku.pl. [dostęp 15 listopada 2015].
 56. Regulamin Zarządu Spółki Telewizja Polska Spółka Akcyjna, TVP, 23 maja 2019 [dostęp 2019-05-27].
 57. Kanał TVP dla cudzoziemców wystartował. Jest dostępny tylko w internecie [dostęp 2018-11-11] (pol.).
 58. Dzisiaj startuje POLAND IN, anglojęzyczny kanał TVP. „Prawdziwy wizerunek Polski” [dostęp 2018-11-11] (pol.).
 59. TVP Muzyka i TVP Klasyka – dwa nowe kanały tematyczne od Telewizji Polskiej [dostęp 2017-08-28] (pol.).
 60. Informacja o TVP Żagle.
 61. Sukces – TVP Żagle – TVP3 Szczecin – Telewizja Polska S.A, szczecin.tvp.pl [dostęp 2017-11-27].
 62. a b c „TVP – 25 lat wolności” – kanał wirtualny TVP.
 63. TVP Zdrowo i ze smakiem – kanał na żądanie na Platformie Hybrydowej TVP.
 64. a b Multipleksy ogólnopolskie, telewizja-cyfrowa.com [dostęp 2019-05-27].
 65. Zarząd - Telewizja Polska S.A. - tvp.pl, centruminformacji.tvp.pl [dostęp 2019-05-06].
 66. Ustawa z dnia 30 grudnia 2015 r - Dziennik Ustaw, dziennikustaw.gov.pl [dostęp 2017-11-27] (pol.).
 67. Powołano rady nadzorcze TVP i Polskiego Radia - fakty.interia.pl, fakty.interia.pl [dostęp 2017-11-27] (pol.).
 68. Telewizja jak zwierciadło - artykuł Ewy Urbańskiej. sdp.pl, 2013-11-06. [dostęp 2018-04-02].
 69. Jan Marcin Szancer. ipsb.nina.gov.pl. [dostęp 2018-04-02].
 70. 55. rocznica pierwszej audycji TVP. muzyka.onet.pl, 2007-10-25. [dostęp 2018-04-02].
 71. JAK TO SIĘ ZACZĘŁO? PIERWSZE OŚRODKI TELEWIZYJNE W POLSCE. Lata 1952 - 1969. polkart.com.pl, 2012-10. [dostęp 2018-04-02].
 72. a b c Szwedo już rządzi w TVP – portal TVN24.pl – 01.10.2009
 73. Juliusz Braun: ta kadencja była rewolucyjna. Sytuacja TVP jest stabilna.
 74. Janusz Daszczyński zaczyna kadencję prezesa TVP. press.pl, 29 lipca 2015. [dostęp 29 lipca 2015].
 75. Ustawa z dnia 30 grudnia 2015 r - Dziennik Ustaw, dziennikustaw.gov.pl [dostęp 2017-11-27] (pol.).
 76. Jacek Kurski – gangster polityczny?. wp.pl, 4 października 2001. [dostęp 3 czerwca 2014].
 77. SATKurier.pl / TVP / Koszty i zyski TVP jako telewizji publicznej
 78. Zysk netto TVN dużo niższy od prognoz analityków
 79. TVP płaci jak stacje komercyjne, ale... ma potężny przerost zatrudnienia – Polskatimes.pl
 80. Kamila Baranowska. Czarne chmury nad TVP. „Rzeczpospolita”. 
 81. msies, pszl: Telewizja Polska z Totusem 2013 (pol.). tvp.info, 2013-10-12. [dostęp 2013-11-13].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]