National Geographic (stacja telewizyjna)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z National Geographic Channel)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
National Geographic
Ilustracja
Data startu 1997
Format obrazu 16:9 576i (SDTV)
16:9 1080i (HDTV)
Właściciel National Geographic Society
Kraj nadawania cały świat
Udziały w rynku 0,30%[1](marzec 2017)
Poprzednia nazwa National Geographic Channel
Siostrzane kanały Nat Geo Wild
Nat Geo People
Slogan Sięgamy dalej
Strona internetowa

National Geographicsatelitarny kanał telewizyjny Towarzystwa National Geographic, dostępny za pośrednictwem płatnych platform cyfrowych i telewizji kablowych. Jest produkowany i nadawany przez Fox International Channels, należący do medialnej korporacji 21st Century Fox. Oryginalnie tworzony w języku angielskim. Istnieje kilkanaście wersji regionalnych, w tym polska.

13 listopada 2016 roku kanał przeszedł rebranding[2]. Z nazwy usunięte zostało słowo channel, a hasło programu Dowiedz się więcej zastąpiło nowe Sięgamy dalej.

Przegląd[edytuj | edytuj kod]

We wrześniu 1997 roku wyemitowano w Europie i Australii pierwszy światowy National Geographic Channel. W lipcu 1998 roku wyemitowano National Geographic Channel w Azji przy udziale dystrybutora STAR TV (zajmującego miejsce NBC Asia Channel. Podobne przejście miało miejsce w NBC Europa w 1998 roku.) Dziś kanał jest dostępny dla ponad 143 krajów, jest oglądany w ponad 160 milionach domów i w 25 językach.

W Stanach Zjednoczonych National Geographic Channel jest spółką joint venture National Geographic Television & Film i Fox Cable Networks. National Geographic zapewnia ekspertyzę programowania, a grupa Fox Networks Group zapewnia ekspertyzę dystrybucji, marketingu i sprzedaży. Jest to przede wszystkim kanał telewizji kablowej i satelitarnej.

W Kanadzie kanał jest własnością Alliance Atlantis i National Geographic Channel USA, podczas gdy europejskie wersje zarządzane są wspólnie przez firmę-siostrę Fox i British Sky Broadcasting (BSkyB). Oferta zawiera anglojęzyczną wersję dla Wielkiej Brytanii, Islandii i Republiki Irlandii, która obsługuje własny serwis telewizyjny Sky Digital BSkyB, Tiscali TV w Wielkiej Brytanii, Sky Digital, UPC, Magnet Networks, SCTV w Republice Irlandii i Skjarin w Islandii.

W Australii National Geographic Channel jest obsługiwany przez Foxtel, Optus, Austar, Neighbourhood Cable, TransTV i Selec TV. Australijska wersja zawiera prezentacje materiału promocyjnego Australijskiego gościa oraz wstęp do pewnych programów, seriali i wyjątkowych atrakcji.

W Nowej Zelandii National Geographic Channel jest transmitowany przez SKYNetwork Television i TelestraClear InHome TV.

W Południowej Afryce kanał jest obsługiwany przez Digital Satellite Television (także znaną jako DStV).

National Geographic HD[edytuj | edytuj kod]

1 lutego 2011 roku ramówka National Geographic Channel i National Geographic Channel HD została ujednolicona. Do tego dnia oba kanały pokazywały dwa różne programy, gdzie premiery emitowane były w SD. Zmiany te są wynikiem tworzenia nowych produkcji przez National Geographic w jakości HD.

Dystrybucją kanału zajmuje się Fox International Channels, należący do korporacji News Corporation. Kanał uzyskał zgodę brytyjskiego regulatora OFCOM na emisję w polskiej wersji językowej. Oferta tego kanału jest specjalnie stworzona dla polskiego widza.

Wybrane pozycje programowe[edytuj | edytuj kod]

[edytuj | edytuj kod]

Lata Opis Logo
1 kwietnia 1998 – 31 października 2002 Prostokąt, a obok prostokątu napis „National Geographic Channel” z czcionką Times New Roman.
1 listopada 2002 – 17 kwietnia 2011 Logo podobnie jak poprzednie, z tym że napisy „National Geographic Channel” miały nową czcionkę.
18 kwietnia 2011 – 12 listopada 2016 Logo podobnie jak poprzednie, z tym że napis „National Geographic” miał czarny napis, a napis „Channel” miał biały napis. National Geographic Channel.svg
od 13 listopada 2016 Logo podobnie jak poprzednie, z tym że usunięto napis „Channel”, a pozostały tylko: napis „National Geographic”. Natgeologo.svg

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]