National Geographic Channel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
National Geographic Channel
National Geographic Channel
Data startu 1997
Właściciel National Geographic Society
Kraj nadawania Ziemia świat
Udziały w rynku 0,54%[1](grudzień 2012)
Strona internetowa

National Geographic Channelsatelitarny kanał telewizyjny Towarzystwa National Geographic, dostępny za pośrednictwem płatnych platform cyfrowych i telewizji kablowych. Jest produkowany i nadawany przez Fox International Channels, należący do medialnej korporacji 21st Century Fox. Oryginalnie tworzony w języku angielskim. Istnieje kilkanaście wersji regionalnych, w tym polska.

W Polsce kanał dostępny jest na platformie cyfrowej nc+, Cyfrowy Polsat, Neostrada TP z telewizją oraz w większości sieci kablowych.

Przegląd[edytuj]

We wrześniu 1997 roku wyemitowano w Europie i Australii pierwszy światowy National Geographic Channel. W lipcu 1998 roku wyemitowano National Geographic Channel w Azji przy udziale dystrybutora STAR TV (zajmującego miejsce NBC Asia Channel. Podobne przejście miało miejsce w NBC Europa w 1998 roku.) Dziś kanał jest dostępny dla ponad 143 krajów, jest oglądany w ponad 160 milionach domów i w 25 językach.

W Stanach Zjednoczonych National Geographic Channel jest spółką joint venture National Geographic Television & Film i Fox Cable Networks. National Geographic zapewnia ekspertyzę programowania, a grupa Fox Networks Group zapewnia ekspertyzę dystrybucji, marketingu i sprzedaży. Jest to przede wszystkim kanał telewizji kablowej i satelitarnej.

W Kanadzie kanał jest własnością Alliance Atlantis i National Geographic Channel USA, podczas gdy europejskie wersje zarządzane są wspólnie przez firmę-siostrę Fox i British Sky Broadcasting (BSkyB). Oferta zawiera anglojęzyczną wersję dla Wielkiej Brytanii, Islandii i Republiki Irlandii, która obsługuje własny serwis telewizyjny Sky Digital BSkyB, Tiscali TV w Wielkiej Brytanii, Sky Digital, UPC, Magnet Networks, SCTV w Republice Irlandii i Skjarin w Islandii.

W Australii National Geographic Channel jest obsługiwany przez Foxtel, Optus, Austar, Neighbourhood Cable, TransTV i Selec TV. Australijska wersja zawiera prezentacje materiału promocyjnego Australijskiego gościa oraz wstęp do pewnych programów, seriali i wyjątkowych atrakcji. W Nowej Zelandii National Geographic Channel jest transmitowany przez SKYNetwork Television i TelestraClear InHome TV.

W Południowej Afryce kanał jest obsługiwany przez Digital Satellite Television (także znaną jako DStV).

National Geographic Channel HD[edytuj]

National Geographic Channel HD
National Geographic Channel HD
Data startu Stany Zjednoczone 1 stycznia 2006
Właściciel National Geographic Society
Kraj nadawania Ziemia świat
Strona internetowa

W Polsce kanał w wersji HD zadebiutował w cyfrowej ofercie sieci kablowej Multimedia Polska - początkowo z angielską fonią i z własną ramówką, odrębną od kanału w wersji SD.

1 lutego 2011 roku ramówka National Geographic Channel i National Geographic Channel HD została ujednolicona. Do tego dnia oba kanały pokazywały dwa różne programy, gdzie premiery emitowane były w SD. Zmiany te są wynikiem tworzenia nowych produkcji przez National Geographic w jakości HD.

Dystrybucją kanału zajmuje się Fox International Channels, należący do korporacji News Corporation. Kanał uzyskał zgodę brytyjskiego regulatora OFCOM na emisję w polskiej wersji językowej. Oferta tego kanału jest specjalnie stworzona dla polskiego widza, a sama stacja znajduje się w Cyfrze+. 1 marca 2011 roku kanał dołączył do Cyfrowego Polsatu, zaś 5 kwietnia 2011 ok. 16:00 do oferty telewizji n HD.

Wybrane pozycje programowe[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]