Nick Vujicic

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nick Vujicic
Nicholas James Vujicic
Ilustracja
Nick Vujicic przemawia w kościele w Ehringshausen w Niemczech
Data i miejsce urodzenia 4 grudnia 1982
Melbourne
Zawód kaznodzieja, mówca motywacyjny, dyrektor Life Without Limbs
Małżeństwo Kanae Miyahara

Nick Vujicic, właściwie Nicholas James Vujicic (ur. 4 grudnia 1982 w Melbourne[1]) – australijski ewangelizator i mówca motywacyjny pochodzenia serbskiego urodzony z rzadką chorobą znaną jako zespół tetra-amelia, czyli całkowitym wrodzonym brakiem kończyn[2]. Na całym świecie prowadzi wykłady na temat niepełnosprawności, motywacji i wiary w Boga.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Nick urodził się jako najstarsze dziecko pastora i pielęgniarki. Rodzice byli zszokowani, gdy okazało się, że nie ma obu rąk ani nóg, jedynie jedną zdeformowaną stopę z dwoma palcami.

Początkowo nie mógł chodzić do zwykłej szkoły, ponieważ prawo stanu Wiktoria zakazywało tego dzieciom niepełnosprawnym fizycznie. Jednak gdy prawo się zmieniło, Vujicic był jednym z pierwszych niepełnosprawnych uczniów uczęszczających do szkoły razem z pełnosprawnymi. W szkole był poniżany przez kolegów, przez co miał depresję i myśli samobójcze. W wieku 10 lat próbował popełnić samobójstwo poprzez utopienie się[3].

Później zrozumiał, że może inspirować innych, dawać im wiarę i nadzieję. Gdy mama pokazała mu artykuł w gazecie o mężczyźnie, który radzi sobie w codziennym życiu mimo niepełnosprawności, Nick uświadomił sobie, że nie jest jedyny, i postanowił pokonać swoją chorobę. Nauczył się samodzielnie wykonywać wszystkie niezbędne, codzienne czynności: pisać używając palców u stopy, używać komputera, czesać się, golić, myć zęby, odbierać telefon, pić wodę ze szklanki, jeździć na deskorolce, a nawet kopać piłki tenisowe, grać w golfa, surfować czy grać na perkusji.

W wieku około siedemnastu lat został przewodniczącym szkoły i pomagał organizacjom charytatywnym i kampaniom o niepełnosprawności. Wkrótce założył własną organizację non-profit „Life Without Limbs” (Życie Bez Kończyn) i przemawiał w grupie modlitewnej. W 2005 roku został nominowany do nagrody „Młody Australijczyk Roku”. Studiował księgowość i planowanie finansów na Griffith University.

Rodzina

W młodości obawiał się, że żadna dziewczyna nie będzie chciała za niego wyjść, jednak 12 lutego 2012 ożenił się z pełnosprawną Japonką Kanae Miyaharą. 13 lutego 2013 urodził się im syn – Kiyoshi James Vujicic. 7 sierpnia 2015 przyszedł na świat ich drugi syn – Dejan Levi Vujicic.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

  • w 2008 roku Bob Cummings przeprowadził z nim wywiad w swoim programie telewizyjnym
  • w 2009 zagrał w krótkometrażowym filmie Cyrk motyli, który zdobył na całym świecie wiele nagród
  • w 2010 napisał swoją pierwszą książkę Life Without Limits[4]
  • w tym samym roku opublikował też dwa filmy DVD ze swoim udziałem – Life’s Greater Purpose oraz No Arms, No Legs, No Worries
  • w serwisie YouTube można też obejrzeć jego wykonanie piosenki Something More Tyrone’a Wellsa wraz z teledyskiem

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Bio - Life Without Limbs (ang.). [dostęp 2017-03-06].
  2. Fakt.pl: Bez nóg i rąk, ale szczęśliwy (pol.). [dostęp 2012-02-19].
  3. Life without limbs: About Nick (ang.).
  4. Google Books: Life Without Limits (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]