Nie wiem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nie wiem
Gatunek dokumentalny
Rok produkcji 1976
Data premiery 1981
Kraj produkcji Polska
Język polski
Czas trwania 45 min
Reżyseria Krzysztof Kieślowski
Scenariusz Krzysztof Kieślowski
Zdjęcia Jacek Petrycki
Montaż Lidia Zonn
Wytwórnia Wytwórnia Filmów Dokumentalnych

Nie wiem – polski film dokumentalny z 1976 w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego.

Bohaterem filmu jest anonimowy inżynier w wieku 50 lat, który zwierza się Kieślowskiemu ze swego życia. Ukończywszy studia, pracował jako leśniczy. Po przełomie październikowym 1956 roku szybko awansował w hierarchii, wstąpił do PZPR, a w latach sześćdziesiątych został kierownikiem bliskich upadłości Dolnośląskich Zakładów Białoskórniczo-Rękawiczniczych „Renifer” w Świdnicy. Pomimo że udało mu się wyciągnąć Zakłady ze stanu zapaści i wręczono mu Srebrny Krzyż Zasługi, tydzień później odwołano go z zajmowanego stanowiska i wyrzucono z partii, wskutek czego został bezrobotnym. Bohater filmu w momencie jego realizacji robił doktorat z ekonomii, lecz nie ma przed sobą perspektyw: „Rozpoczynam w tej chwili właściwie życie od nowa. Cały życiowy dorobek straciłem. Muszę przyznać się, że nie wiem, jak żyć?”. Nie wiem kończy napis: „Pewien człowiek opowiedział o swoim życiu. Niezależnie od subiektywizmu i fragmentaryczności relacji ten człowiek i jego stan istnieją obiektywnie. Trzeba się liczyć z tymi faktami, bo zwielokrotnione są zjawiskiem społecznym”[1].

Film nie był pokazywany publicznie do roku 1981[2], a sam Kieślowski nie był z niego zadowolony na tyle, że do końca swojego życia nie wyrażał już zgody na jego rozpowszechnienie ze względu na ośmieszenie postawy głównego bohatera. Był to jeden z powodów, dla których reżyser zniechęcił się do kina dokumentalnego w ciągu następnych kilku lat po realizacji Nie wiem[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jerzy Armata, Kino dokumentalne Krzysztofa Kieślowskiego, Culture.pl, marzec 2011 [dostęp 2020-03-14].
  2. Nie wiem, FilmPolski [dostęp 2020-03-14].
  3. Mikołaj Jazdon, To film an inconceivable reality: the manifesto of the young Kieślowski, „Images”, 24 (33), s. 160–161, DOI10.14746/i.2018.33.13.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]