Nigdy w życiu! (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nigdy w życiu!
Gatunek komedia romantyczna
Rok produkcji 2004
Data premiery 13 lutego 2004
Kraj produkcji Polska
Język polski
Czas trwania 109 minut
Reżyseria Ryszard Zatorski
Scenariusz Ilona Łepkowska
Katarzyna Grochola
Główne role Danuta Stenka
Artur Żmijewski
Joanna Brodzik
Joanna Jabłczyńska
Muzyka Maciej Zieliński
Robert Kozyra
Zdjęcia Tomasz Dobrowolski
Scenografia Dorota Ignaczak
Kostiumy Elżbieta Radke
Montaż Milenia Fiedler
Produkcja Ilona Łepkowska
Dariusz Gąsiorowski
Marek Trojak
Tadeusz Lampka
Wytwórnia TVN
MTL Maxfilm
Kontynuacja Ja wam pokażę! (2006)

Nigdy w życiu!polski film fabularny (komedia romantyczna) z 2004 roku, nakręcony na podstawie powieści Katarzyny Grocholi pod tym samym tytułem.

Twórcy filmu[edytuj | edytuj kod]

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Po kilkunastu latach zgodnego pożycia mąż Tomasz Kozłowski (Jan Frycz) oznajmia Judycie Kozłowskiej (Danuta Stenka), że odchodzi do innej, młodszej, która jest w ciąży. Kobieta musi zacząć życie od nowa. Nie jest to łatwe, ponieważ współpracując z popularnym pismem kobiecym, w którym odpowiada na listy czytelniczek, nigdy nie zarabiała dużych pieniędzy.

Judyta wraz z dorastającą, piętnastoletnią córką Tosią (Joanna Jabłczyńska) muszą opuścić mieszkanie, które należy do męża. Judyta chce wprowadzić się do rodziców, ale dowiaduje się, że oni również rozstają się. W życiu towarzyszy Judycie przyjaciółka Ula. Judyta postanawia przeprowadzić się pod Warszawę, gdzie zaczyna budować własny dom. Nadal pracuje w piśmie, przez które nawiązuje korespondencję z Leonem Zakrzewskim, który napisał do redakcji list o poradę i wsparcie jako zdradzony oraz porzucony mąż. Parę miesięcy później Judyta urządza parapetówkę. Na przyjęciu pojawia się towarzyszący koleżance z pracy przystojny Adam (Artur Żmijewski) – pracownik działu marketingu tego samego wydawnictwa, w którym się podkochuje. Po kilku miesiącach znajomości postanawiają zamieszkać ze sobą. Między parą dochodzi jednak do nieporozumienia – Judyta oskarża Adama o czytanie jej e-maili i zrywa z nim kontakt. Adam szykuje się do wyjazdu za granicę.

Niedługo później Judyta odzyskuje dostęp do poczty elektronicznej, dowiadując się, że Adam nie był w niczym winny. E-maile, które cytował, sam napisał pod zmienionym nazwiskiem jako Leon Zakrzewski. Gdy Judyta dowiaduje się o tym, za wszelka cenę postanawia go zatrzymać, co udaje się jej w ostatniej chwili przed jego odlotem do Ameryki Południowej. Adam pojawia się zaalarmowany jej telefonem na moście Świętokrzyskim, gdzie zabrakło jej benzyny. Przemoczeni deszczem, lecz szczęśliwi, spychają pojazd w kierunku stacji benzynowej.

Odbiór filmu[edytuj | edytuj kod]

Film osiągnął duży sukces komercyjny − zgromadził 1,62 mln widzów w kinach. Według „Raportu o kinematografii” (2009) był jedenastym najpopularniejszym polskim filmem w latach 1989−2008[1]. Sukces Nigdy w życiu! jest uznawany za przyczynę wzrostu popularności komedii romantycznych w polskim kinie rozrywkowym w następnych latach[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tadeusz Miczka, Raport o kinematografii, Narodowe Centrum Kultury, 2009, s. 43.
  2. Rafał Stanowski, 2000−2010: odyseja polskiego kina, Onet Kultura, 31 stycznia 2011.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]