Most Świętokrzyski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Most Świętokrzyski
Ilustracja
Most Świętokrzyski widziany spod pomnika Syreny
Długość całkowita

479 m

Państwo

 Polska

Województwo

 mazowieckie

Miejscowość

Warszawa

Most Świętokrzyski
Przeszkoda

Wisła

Długość

430 m

Szerokość:
• całkowita


30,8 m

Liczba przęseł

7

Rozpiętość przęseł

30+40+40+180+140+37+12

Data budowy

1998 – 6 października 2000

Położenie na mapie Warszawy
Mapa konturowa Warszawy, w centrum znajduje się punkt z opisem „Most Świętokrzyski”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Most Świętokrzyski”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Most Świętokrzyski”
Ziemia52°14′30″N 21°02′02″E/52,241667 21,033889

Most Świętokrzyski – pierwszy most wantowy w Warszawie na Wiśle. Łączy dzielnicę Śródmieście z Pragą-Północ.

Konstrukcja[edytuj | edytuj kod]

Most razem z wiaduktem ma długość 479 metrów, po dwa pasy ruchu w każdą stronę i dwa pasy dla pieszych i rowerzystów. Konstrukcja wantowa wsparta jest na 90-metrowym pylonie, na którym zaczepiono 48 lin podtrzymujących jego płytę. Pylon stoi na prawym brzegu Wisły, zaś po lewej stronie most wsparty jest na dwóch podporach osadzonych w dnie. Wewnątrz północnej „nogi” pylonu znajduje się winda konserwacyjna. Optycznie most wydaje się lekki (brak klasycznych filarów), aczkolwiek składa się – wraz z wiaduktami dojazdowymi – z siedmiu przęseł.

Most jest nocą podświetlany.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Budowa mostu wiązała się z zamierzeniami intensywnej zabudowy okolic Portu Praskiego przez współfinansującą inwestycję firmę Elektrim, a także miasteczka uniwersyteckiego na Powiślu.

Kamień węgielny wmurowano 28 września 1998. Wybudowany przez Mostostal Warszawa SA według projektu Andrzeja Czapskiego i Pekki Pulkkinena[1], z oprawą architektoniczną Tadeusza Korszyńskiego[2].

Budowa mostu trwała 2 lata, a całkowity koszt zamknął się w kwocie ok. 160 mln zł.

Most przejął ruch z rozebranego mostu Syreny[3]. Po wyłączeniu dwóch pasów ruchu kołowego na moście Śląsko-Dąbrowskim w 2007 roku jego znaczenie wzrosło. Łączy ścisłe centrum miasta z Pragą. Jest to najlepiej przystosowany do potrzeb rowerzystów most w Warszawie.

W 2005 pojawiły się plany poprowadzenia przez most linii tramwajowej, łączącej skrzyżowanie ul. Targowej i Kijowskiej na Pradze z rondem ONZ w centrum. Wiązałoby to się ze zlikwidowaniem niektórych pasów drogowych, np. z likwidacją dwóch pasów jezdni i pozostawieniem tylko po jednym w każdą stronę (nie naruszając ani ścieżek rowerowych, ani chodników). Jednak ze względu na podjęcie budowy II linii metra w obecnym jej przebiegu plany te zarzucono.

Inne informacje[edytuj | edytuj kod]

 • Most Świętokrzyski jest piątym pod względem długości mostem wantowym w Polsce[4].
 • 31 sierpnia 2001 na moście (a dokładnie na przyczółku mostu Syreny), odbył się koncert Most Beautiful Rock For Peace zespołu Tangerine Dream, który zakończył się iluminacją mostu Świętokrzyskiego i pokazem sztucznych ogni, który zgromadził około 6000 warszawiaków. Koncert zakończył występ Kasi Stankiewicz.
 • W 2009 roku media obiegła informacja, że według wykonawcy nazwa i wizerunek mostu są prawnie chronione, zgodnie z prawem własności przemysłowej w związku z czym podmioty zainteresowane np. filmowaniem mostu muszą ponosić opłaty licencyjne. W rzeczywistości chronione jest wyłącznie „wykorzystanie w charakterze znaku towarowego konkretnej grafiki załączonej w dokumentacji zgłoszeniowej”, a wykorzystanie rzeczywistego wizerunku mostu w postaci np. zdjęć nie stanowi naruszenia ochrony znaku[5].
 • Motyw mostu Świętokrzyskiego pojawia się w piosence Warszawska Plaża zespołu Płyny
 • 3 czerwca 2007 roku most był miejscem imprezy sportowej (F1 RoadShow) organizowanej przez ING i Renault. Główną atrakcją był przejazd przez most bolidu F1 (Renault R26 w barwach na 2007 rok) prowadzonego przez fińskiego kierowcę Heikkiego Kovalainena. Warszawiacy tłumnie przybyli na imprezę, oblegając szczelnie całą trasę przejazdu (most Świętokrzyski oraz Wybrzeże Kościuszkowskie). Szacuje się, że imprezę odwiedziło około 80 tysięcy ludzi.
 • Na moście Świętokrzyskim rozgrywa się jedna z ważniejszych scen filmu Nigdy w życiu. Podczas ulewy na moście głównej bohaterce kończy się paliwo. Idąc przemoknięta, spotyka ukochanego. W tle brzmi piosenka Edyty Bartosiewicz Opowieść.
 • Widok z pylonu mostu prezentowany jest w telewizji, na początku Info Serwisów TVP Info oraz niekiedy na początku Wiadomości TVP1.
 • Most można podziwiać w teledysku zespołu Ich Troje do piosenki Razem, a jednak osobno pochodzącej z płyty Ad. 4

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Krzysztof Wąchalski, Studium zagadnień montażu wspornikowego mostów wantowych na podstawie wybranych realizacji mostowych w Polsce, Gdańsk 2014 [dostęp 2021-07-05] (pol.).
 2. Architektura Betonowa, architekturabetonowa.pl [dostęp 2021-07-05] (pol.).
 3. Jerzy Majewski, Dariusz Bartoszewicz, Tomasz Urzykowski: Spacerownik warszawski. Warszawa: Wydawnictwo Agora, 2007, s. 35. ISBN 978-83-60225-96-7.
 4. Największe mosty podwieszane w Polsce (stan w roku 2004). [dostęp 27/01/2010]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-10-11)].zły zapis daty dostępu
 5. Adam Taukert: Kolumnę Zygmunta tanio sprzedam. Kwartalnik Urzędu Patentowego RP, 2010.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]