Most Świętokrzyski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Most Świętokrzyski
Most Świętokrzyski 2011.jpg
Most Świętokrzyski
Państwo  Polska
Województwo  mazowieckie
Miejscowość Warszawa
Most Świętokrzyski
Przeszkoda Wisła
Długość 430 m
Szerokość:
• całkowita

30,8 m
Liczba przęseł 7
Rozpiętość przęseł 30+40+40+180+140+37+12
Zbudowano 6 października 2000
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Most Świętokrzyski
Most Świętokrzyski
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Most Świętokrzyski
Most Świętokrzyski
Ziemia 52°14′30″N 21°02′02″E/52,241667 21,033889

Most Świętokrzyski – pierwszy most wantowy w Warszawie na Wiśle otwarty 6 października 2000 roku, łączący Powiśle z Pragą-Północ w okolicach Portu Praskiego.

Budowa mostu trwała 2 lata, a całkowity koszt zamknął się w kwocie ok. 160 mln. zł. Kamień węgielny wmurowano 28 września 1998. Wybudowany przez Mostostal Warszawa SA.

Konstrukcja[edytuj]

Most razem z wiaduktem ma długość 479 metrów, po dwa pasy ruchu w każdą stronę i dwa pasy dla pieszych i rowerzystów. Konstrukcja wantowa wsparta jest na 90-metrowym pylonie, na którym zaczepiono 48 lin podtrzymujących jego płytę. Pylon stoi na prawym brzegu Wisły, zaś po lewej stronie most wsparty jest na dwóch podporach osadzonych w dnie. Wewnątrz północnej „nogi” pylonu znajduje się winda konserwacyjna. Optycznie most wydaje się lekki (brak klasycznych filarów), aczkolwiek składa się – wraz z wiaduktami dojazdowymi – z siedmiu przęseł.

Most jest nocą podświetlany.

Historia[edytuj]

Budowa mostu wiązała się z zamierzeniami intensywnej zabudowy okolic Portu Praskiego przez współfinansującą inwestycję firmę Elektrim, a także miasteczka uniwersyteckiego na Powiślu. Ponieważ plany te nie zostały zrealizowane, a most jest słabo połączony z większymi arteriami komunikacyjnymi (miał obsługiwać ruch lokalny) jego wykorzystanie było nieduże. Jednak po wyłączeniu dwóch pasów ruchu kołowego na moście Śląsko-Dąbrowskim w 2007 roku jego znaczenie mocno wzrosło. Łączy ścisłe centrum miasta z Pragą. Ponadto jest to najlepiej przystosowany do potrzeb rowerzystów most w Warszawie.

Początkowo budził zatem największe kontrowersje spośród wszystkich warszawskich mostów. Obecnie doskonale wrósł w krajobraz warszawski i stał się jednym z symboli miasta. Jako najczęściej filmowany most warszawski był bohaterem artykułu Most marzeń w tygodniku „Newsweek Polska” (nr 3/2006).

Plany[edytuj]

W 2005 pojawiły się plany poprowadzenia przez most linii tramwajowej, łączącej skrzyżowanie ul. Targowej i Kijowskiej na Pradze z rondem ONZ w centrum. Wiązałoby to się ze zlikwidowaniem niektórych pasów drogowych, np. z likwidacją dwóch pasów jezdni i pozostawieniem tylko po jednym w każdą stronę (nie naruszając ani ścieżek rowerowych, ani chodników). Jednak ze względu na podjęcie budowy II linii metra w obecnym jej przebiegu plany te zarzucono.

Otoczenie[edytuj]

 • Most Świętokrzyski jest piątym pod względem długości mostem wantowym w Polsce[1].
 • 31 sierpnia 2001 na moście (a dokładnie na przyczółku mostu Syreny), odbył się koncert Most Beautiful Rock For Peace zespołu Tangerine Dream, który zakończył się iluminacją mostu Świętokrzyskiego i pokazem sztucznych ogni, który zgromadził około 6000 warszawiaków. Koncert zakończył niezbyt dobrze przyjęty występ Kasi Stankiewicz.
 • Do dziś nie został rozwiązany problem połączenia mostu Świętokrzyskiego z systemem komunikacyjnym Pragi – zjazd na osi ulicy Świętokrzyskiej i Tamki nagle zwęża się przy nasypie kolejowym do 2 pasów przechodząc w wąską ulicę Sokolą.
 • W 2009 roku media obiegła informacja, że według wykonawcy nazwa i wizerunek mostu są prawnie chronione, zgodnie z prawem własności przemysłowej w związku z czym podmioty zainteresowane np. filmowaniem mostu muszą ponosić opłaty licencyjne. W rzeczywistości chronione jest wyłącznie „wykorzystanie w charakterze znaku towarowego konkretnej grafiki załączonej w dokumentacji zgłoszeniowej”, a wykorzystanie rzeczywistego wizerunku mostu w postaci np. zdjęć nie stanowi naruszenia ochrony znaku[2].
 • Motyw mostu Świętokrzyskiego pojawia się w piosence Warszawska Plaża zespołu Płyny
 • 3 czerwca 2007 roku most był miejscem imprezy sportowej (F1 RoadShow) organizowanej przez ING i Renault. Główną atrakcją był przejazd przez most bolidu F1 (Renault R26 w barwach na 2007 rok) prowadzonego przez fińskiego kierowcę Heikkiego Kovalainena. Warszawiacy tłumnie przybyli na imprezę, oblegając szczelnie całą trasę przejazdu (most Świętokrzyski oraz Wybrzeże Kościuszkowskie). Szacuje się, że imprezę odwiedziło około 80 tysięcy ludzi.
 • Na moście Świętokrzyskim rozgrywa się jedna z ważniejszych scen filmu Nigdy w życiu. Podczas ulewy na moście głównej bohaterce kończy się paliwo. Idąc przemoknięta, spotyka ukochanego. W tle brzmi piosenka Edyty Bartosiewicz Opowieść.
 • Widok z pylonu mostu prezentowany jest w telewizji, na początku Info Serwisów TVP Info oraz niekiedy na początku Wiadomości TVP1.
 • Most można podziwiać w teledysku zespołu Ich Troje do piosenki Razem, a jednak osobno pochodzącej z płyty Ad. 4

Galeria zdjęć[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

 1. Największe mosty podwieszane w Polsce (stan w roku 2004). [dostęp 27/01/2010].
 2. Adam Taukert: Kolumnę Zygmunta tanio sprzedam. Kwartalnik Urzędu Patentowego RP, 2010.

Linki zewnętrzne[edytuj]