Most Świętokrzyski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Most Świętokrzyski
{{{alt zdjęcia}}}
Most Świętokrzyski widziany spod pomnika Syreny
Długość całkowita

479 m

Państwo

 Polska

Województwo

 mazowieckie

Miejscowość

Warszawa

Most Świętokrzyski
Przeszkoda

Wisła

Długość

430 m

Szerokość:
• całkowita


30,8 m

Liczba przęseł

7

Rozpiętość przęseł

30+40+40+180+140+37+12

Data budowy

1998 – 6 października 2000

Położenie na mapie Warszawy
Mapa konturowa Warszawy, w centrum znajduje się punkt z opisem „Most Świętokrzyski”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Most Świętokrzyski”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Most Świętokrzyski”
Ziemia52°14′30″N 21°02′02″E/52,241667 21,033889

Most Świętokrzyskimost wantowy w Warszawie na Wiśle. Łączy dzielnice Śródmieście i Praga-Północ.

Konstrukcja[edytuj | edytuj kod]

Most razem z wiaduktem ma długość 479 metrów, po dwa pasy ruchu w każdą stronę i dwa pasy dla pieszych i rowerzystów. Konstrukcja wantowa wsparta jest na 90-metrowym pylonie, na którym zaczepiono 48 lin podtrzymujących jego płytę. Pylon stoi na prawym brzegu Wisły, zaś po lewej stronie most wsparty jest na dwóch podporach osadzonych w dnie. Wewnątrz północnej „nogi” pylonu znajduje się winda konserwacyjna. Optycznie most wydaje się lekki (brak klasycznych filarów), aczkolwiek składa się – wraz z wiaduktami dojazdowymi – z siedmiu przęseł.

Most jest nocą podświetlany.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Budowa mostu wiązała się z zamierzeniami intensywnej zabudowy okolic Portu Praskiego przez współfinansującą inwestycję firmę Elektrim, a także miasteczka uniwersyteckiego na Powiślu.

Kamień węgielny wmurowano 28 września 1998. Wybudowany przez Mostostal Warszawa SA według projektu Andrzeja Czapskiego i Pekki Pulkkinena[1], z oprawą architektoniczną Tadeusza Korszyńskiego[2].

Budowa mostu trwała 2 lata, a całkowity koszt zamknął się w kwocie ok. 160 mln zł.

Most przejął ruch z rozebranego mostu Syreny[3]. Po wyłączeniu dwóch pasów ruchu kołowego na moście Śląsko-Dąbrowskim w 2007 roku jego znaczenie wzrosło. Łączy ścisłe centrum miasta z Pragą. Jest uważany za najlepiej przystosowany do potrzeb rowerzystów most w Warszawie[4].

W 2005 pojawiły się plany poprowadzenia przez most linii tramwajowej, łączącej skrzyżowanie ul. Targowej i Kijowskiej na Pradze z rondem ONZ w centrum. Wiązałoby to się ze zlikwidowaniem niektórych pasów drogowych, np. z likwidacją dwóch pasów jezdni i pozostawieniem tylko po jednym w każdą stronę (nie naruszając ani ścieżek rowerowych, ani chodników). Jednak ze względu na podjęcie budowy II linii metra w obecnym jej przebiegu plany te zarzucono.

Inne informacje[edytuj | edytuj kod]

 • Most Świętokrzyski jest piątym pod względem długości mostem wantowym w Polsce[5].
 • 31 sierpnia 2001 na moście (a dokładnie na przyczółku mostu Syreny), odbył się koncert Most Beautiful Rock For Peace zespołu Tangerine Dream, który zakończył się iluminacją mostu Świętokrzyskiego i pokazem sztucznych ogni, który zgromadził około 6000 warszawiaków. Koncert zakończył występ Kasi Stankiewicz.
 • W 2009 roku media obiegła informacja, że według wykonawcy nazwa i wizerunek mostu są prawnie chronione, zgodnie z prawem własności przemysłowej w związku z czym podmioty zainteresowane np. filmowaniem mostu muszą ponosić opłaty licencyjne. W rzeczywistości chronione jest wyłącznie „wykorzystanie w charakterze znaku towarowego konkretnej grafiki załączonej w dokumentacji zgłoszeniowej”, a wykorzystanie rzeczywistego wizerunku mostu w postaci np. zdjęć nie stanowi naruszenia ochrony znaku[6].
 • Motyw mostu Świętokrzyskiego pojawia się w piosence Warszawska Plaża zespołu Płyny
 • Na moście Świętokrzyskim rozgrywa się jedna z ważniejszych scen filmu Nigdy w życiu. Podczas ulewy na moście głównej bohaterce kończy się paliwo. Idąc przemoknięta, spotyka ukochanego. W tle brzmi piosenka Edyty Bartosiewicz Opowieść.
 • Most pojawił się w teledysku zespołu Ich Troje do piosenki Razem, a jednak osobno pochodzącej z płyty Ad. 4

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Krzysztof Wąchalski, Studium zagadnień montażu wspornikowego mostów wantowych na podstawie wybranych realizacji mostowych w Polsce, Gdańsk 2014 [dostęp 2021-07-05] (pol.).
 2. Architektura Betonowa, architekturabetonowa.pl [dostęp 2021-07-05] (pol.).
 3. Jerzy Majewski, Dariusz Bartoszewicz, Tomasz Urzykowski: Spacerownik warszawski. Warszawa: Wydawnictwo Agora, 2007, s. 35. ISBN 978-83-60225-96-7.
 4. Jarosław Osowski. Rowerem wzdłuż Trasy Łazienkowskiej. „Gazeta Stołeczna”, s. 1, 7 listopada 2023. 
 5. Największe mosty podwieszane w Polsce (stan w roku 2004). [dostęp 27/01/2010]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-10-11)].
 6. Adam Taukert: Kolumnę Zygmunta tanio sprzedam. Kwartalnik Urzędu Patentowego RP, 2010.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]