Obidza (przysiółek)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Obidza (Piwniczna-Zdrój))
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fragment przysiółka Obidza
Fragment przysiółka Obidza
Obidza i widok na Małego Rogacza i dolinę Czercza

Obidza – przysiółek miejscowości Piwniczna-Zdrój. Zajmuje północne stoki pod Gromadzką Przełęczą w Paśmie Radziejowej w Beskidzie Sądeckim[1]. Jeszcze na mapie katastralnej z końca XIX wieku Obidza zaznaczona była tylko jako polana. Obecnie została już znacznie zabudowana. Między innymi znajdują się tutaj dwie bacówki turystyczne: Bacówka na Obidzy i Chatka Wątorówka. W 1889 roku opracowano plan tzw. Drogi Karpackiej mającej połączyć Piwniczną z Jaworkami przez Obidzę. Chodziło o to by skrócić dojazd od kolei do Szczawnicy. Po II wojnie światowej próbowano do niego wrócić. O planie tym Jan Wiktor pisał: Tędy zboczami, wierchami ma przejść autostrada – cud techniki. Ten wspaniały szlak turystyczny zerwie się lotem ponad kotlinami, zawiśnie wiaduktami, zwiąże urwiska, wąwozy, potoki, skoczy na wzgórza, opasze je serpentynami. Ten odcinek Drogi Karpackiej nie został zrealizowany[2].

Obidza jest ważnym węzłem szlaków turystycznych i dobrym punktem widokowym. Z jej trawiastych obszarów rozciągają się widoki na Beskid Sądecki i dolinę Popradu. Na grzbiecie między Obidzą a Przełęczą Obidza znajduje się duża polana, a za nią Polana Litawcowa[1]. Rozciągają się z nich widoki na Pieniny i Tatry. Dawniej były to tereny zamieszkałej przez Łemków i nieistniejącej już miejscowości Biała Woda[2]

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny niebieski pieszy niebieski szlak turystyczny Tarnów – Wielki Rogacz na odcinku przełęcz Rozdziela – Obidza – Wielki Rogacz:
szlak turystyczny czerwony pieszy czerwony Jaworki – Obidza – Piwniczna-Zdrój:
szlak turystyczny zielony pieszy zielony Piwniczna-Zdrój – Eliaszówka – Obidza
szlak rowerowy zielony rowerowy zielony Jaworki – Obidza – Wielki Rogacz – Kosarzyska
szlak konny Transbeskidzki Szlak Konny na odcinku Jaworki – Obidza – Piwniczna-Zdrój

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Beskid Sądecki. Mapa 1:50 000. Piwniczna: Agencja Wyd. „Wit” s.c.. ISBN 83-915737-3-7.
  2. a b Bogdan Mościcki: Beskid Sądecki i Małe Pieniny. Pruszków: Oficyna Wyd. „Rewasz”, 2007. ISBN 978-83-89188-65-6.