Obwodnica południowo-wschodnia Legnicy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Proj. długość 7 km
Zbudowano 1,5 km
W budowie 0 km
dolnośląskie,
miasto Legnica
Mapa
Mapa
Planowany przebieg wschodniej obwodnicy – kolor zielony
DK94

Obwodnica południowo-wschodnia Legnicydroga omijająca miasto Legnica od wschodu. Będzie stanowić wraz z obwodnicą zachodnią fragment Drogi krajowej nr 94 od skrzyżowania ulic Sikorskiego i Wrocławskiej w Legnicy do skrzyżowania ulic Chojnowskiej i obwodnicy zachodniej, która ominie centrum miasta.

Przy rondzie Bitwy Legnickiej obwodnica południowo-wschodnia będzie wpadać do obwodnicy zachodniej na ulicy Jaworzyńskiej gdzie skrzyżuje się z trasą europejską E65.

Stan obecny[edytuj | edytuj kod]

Obecnie został zbudowany od nowa fragment ulicy Gniewomierskiej, który będzie stanowił część obwodnicy.

Etap Odcinek Długość (km) Okres realizacji Data otwarcia
I rondo Bitwy Legnickiej/Jaworzyńska – Gniewomierska/trasa kolejowa 1,5 2008–2009 16.11.2009

Inwestorem obwodnicy jest gmina Legnica. Miasto uzyskało dofinansowanie w wysokości 10 milionów ze środków pomocowych Unii Europejskiej[1].

Plany[edytuj | edytuj kod]

Docelowo, na obwodnicę południowo-wschodnią – planowany do realizacji w 2013 r.[2] nowy odcinek od ronda Bitwy Legnickiej do skrzyżowania ulic Sikorskiego i Wrocławskiej w Legnicy – przeniesiony ma zostać również miejski przebieg drogi krajowej nr 94 – trasy alternatywnej dla autostrady A4 po wprowadzeniu opłat na całej jej długości. Przewidywany koszt budowy drogi wynosi (według planów z r. 2006) 60 mln zł.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nowa obwodnica Legnicy
  2. Program Rozwoju Infrastruktury Transportowej i Komunikacji dla Województwa Dolnośląskiego. [1] Część VIII: Zadania Programu oraz określenie międzygałęziowych priorytetów Programu. Str. 31

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcia budowy południowo-wschodniej obwodnicy wykonane z motolotni