Ocypel (wieś)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ocypel
wieś
Ilustracja
Wjazd do wsi od północy
Państwo

 Polska

Województwo

 pomorskie

Powiat

starogardzki

Gmina

Lubichowo

Wysokość

99,3 m n.p.m.

Liczba ludności (2021)

630

Strefa numeracyjna

58

Kod pocztowy

83-240[2]

Tablice rejestracyjne

GST

SIMC

0166597

Położenie na mapie gminy Lubichowo
Mapa konturowa gminy Lubichowo, po lewej znajduje się punkt z opisem „Ocypel”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się punkt z opisem „Ocypel”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Ocypel”
Położenie na mapie powiatu starogardzkiego
Mapa konturowa powiatu starogardzkiego, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Ocypel”
Ziemia53°48′34″N 18°18′52″E/53,809444 18,314444[1]

Ocypel (niem. Occipel) – wieś kociewska w Borach Tucholskich w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie starogardzkim, w gminie Lubichowo nad jeziorem Wielki Ocypel. Przebiega tędy trasa nieczynnej linii kolejowej nr 218 (Szlachta - Myślice). Dzięki malowniczemu położeniu i czystości okolicznych terenów Ocypel przekształcił się w miejscowość wypoczynkowo-letniskową.

W latach 1945–1975 miejscowość administracyjnie należała do tzw. dużego województwa gdańskiego, a w latach 1975–1998 do tzw. małego województwa gdańskiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Miejscowość wzmiankowana po raz pierwszy w 1664 roku. Od 1772 znajdowała się pod administracją zaboru pruskiego na terenie pruskiej prowincji Prusy Zachodnie. Po I wojnie światowej Ocypel znalazł się ponownie na terenie Polski. W czasie II wojny światowej miejscowość nosiła nazwę Reußberg. Żołnierze podziemia zastrzelili w Ocyplu w 1944 zastępcę kierownika tajnej niemieckiej policji państwowej Gestapo z Tczewa. W ramach niemieckiego odwetu (z zarządzenia ówczesnego szefa Gestapo w Gdańsku) rozstrzelano publicznie ponad dwudziestu Polaków (mieszkańców Ocypla i okolic, a także przywiezionych z obozu koncentracyjnego Stutthof członków sieci wywiadu AK z Pomorza). Podczas okupacji niemieckiej w 1944 w lasach otaczających Ocypel doszło do starcia pomorskich oddziałów AK z wojskami niemieckimi. Po II wojnie światowej obszary leśne Borów Tucholskich wokół Ocypla stały się terenem operacyjnym partyzantki antykomunistycznej.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

W Ocyplu, w szczególności przy brzegu jeziora Ocypel Wielki znajduje się wiele ośrodków wypoczynkowych. Największy z nich to Ośrodek Letni Hufca ZHP Warszawa Praga-Południe.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych – miejscowości – format XLSX, Dane z państwowego rejestru nazw geograficznych – PRNG, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 5 listopada 2023, identyfikator PRNG: 91099
  2. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych, Poczta Polska S.A., październik 2022, s. 853 [zarchiwizowane 2022-10-26].