Okruchy dnia (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Okruchy dnia
The Remains of the Day
Gatunek obyczajowy
Data premiery Ziemia 5 listopada 1993
Polska 15 kwietnia 1994
Kraj produkcji Stany Zjednoczone USA
Wielka Brytania Wielka Brytania
Język angielski
Czas trwania 134 minuty
Reżyseria James Ivory
Scenariusz Kazuo Ishiguro (powieść)
Ruth Prawer Jhabvala (scenariusz)
Główne role Anthony Hopkins
Emma Thompson
James Fox
Muzyka Richard Robbins
Zdjęcia Tony Pierce-Roberts
Montaż Andrew Marcus
Produkcja Ismail Merchant
Mike Nichols
Wytwórnia Merchant Ivory Productions
Columbia Pictures
Dystrybucja Columbia Pictures
Budżet 15,000,000 $

Okruchy dnia (ang. The Remains of the Day) – amerykańsko-brytyjski film obyczajowy w reżyserii Jamesa Ivory’ego, zrealizowany w roku 1993 na podstawie powieści brytyjskiego autora japońskiego pochodzenia Kazuo Ishiguro.

„Okruchy dnia” są ekranizacją trzeciej książki Ishiguro, nagrodzonej nagrodą Booker Prize. Film otrzymał osiem nominacji do Oscara, pięć do nagród Złotego Globu oraz sześć do nagrody BAFTA.

Opis fabuły[edytuj]

Film jest opowieścią o Stevensie (w tej roli Anthony Hopkins), majordomusie angielskiego lorda, który – w przeciwieństwie do swego pana – jest człowiekiem nie tylko żelaznych zasad, lecz przede wszystkim wielkiej roztropności. Cóż z tego, skoro całe swoje życie podporządkował jednej roli – idealnego sługi. Kierując kilkudziesięcioosobowym zespołem służby we wspaniałej rezydencji sięga po kolejne stopnie perfekcji, wyrzekając się innych możliwości. Nigdy nie związał się – choćby przelotnie – z kobietą, choć zaznał miłości panny Kenton (Emma Thompson), nie wychował syna, choć to właśnie on tłumaczył tajniki seksu lordowskiemu krewniakowi, nie wdawał się w polityczne dyskusje, choć dom był rozpolitykowany, a on miał wszelkie ku temu predyspozycje.

Obsada[edytuj]

i inni

Linki zewnętrzne[edytuj]