Ruth Prawer Jhabvala

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy brytyjskiej pisarki. Zobacz też: inne osoby o tym nazwisku.
Ruth Prawer Jhabvala
Prawdziwe imię i nazwisko Ruth Prawer Jhabvala
Data i miejsce urodzenia 7 maja 1927
Kolonia
Data i miejsce śmierci 3 kwietnia 2013
Nowy Jork
Zawód scenarzystka, pisarka
Współmałżonek Cyrus Jhabvala
Odznaczenia
Komandor Orderu Imperium Brytyjskiego

Ruth Prawer Jhabvala (ur. 7 maja 1927 w Kolonii, zm. 3 kwietnia 2013 w Nowym Jorku) – brytyjsko-amerykańska pisarka i scenarzystka filmowa pochodzenia żydowskiego. Laureatka Nagrody Bookera oraz dwukrotna zdobywczyni Oscara.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w Niemczech w rodzinie polsko-niemieckich Żydów. Tuż przed wojną udało im się wyjechać do Wielkiej Brytanii. W 1948 otrzymała obywatelstwo brytyjskie, a w 1951 poślubiła indyjskiego architekta, Cyrusa H. Jhabvalę i zamieszkała w Nowym Delhi w Indiach.

Debiutowała utworami opisującymi jej nowe życie. Na początku lat 60. rozpoczęła współpracę z reżyserem Jamesem Ivorym i producentem Ismailem Merchantem, w ramach Merchant Ivory Productions. Była scenarzystką lub współscenarzystką wielu filmów Ivory’ego, akcja części z nich rozgrywa się w Indiach.

W 1975 jej powieść W upale i kurzu zdobyła Nagrodę Bookera, a ona sama wyjechała do Nowego Jorku. Od tamtej chwili dzieliła swój czas między Stany Zjednoczone i Indie.

W połowie lat 80. dzieła Ivory’ego, często będące adaptacją wybitnych brytyjskich utworów literackich, zaczęły święcić triumfy na festiwalach filmowych. W 1986 zdobyła swego pierwszego Oscara, za scenariusz Pokoju z widokiem, napisany w oparciu o powieść E.M. Forstera o tym samym tytule. Drugą Nagrodę Akademii Filmowej zdobyła w tej samej kategorii (najlepszy scenariusz adaptowany) w 1992 (Powrót do Howards End, ponownie na podstawie powieści Forstera). Ponadto nominowano ją do statuetki za Okruchy dnia (Kazuo Ishiguro).

Na potrzeby filmu przerabiała także własne utwory prozatorskie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]