Ruth Prawer Jhabvala

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ruth Prawer Jhabvala
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

7 maja 1927
Kolonia

Data i miejsce śmierci

3 kwietnia 2013
Nowy Jork

Zawód

scenarzystka, pisarka

Współmałżonek

Cyrus Jhabvala

Odznaczenia
Komandor Orderu Imperium Brytyjskiego od 1936 (cywilny)

Ruth Prawer Jhabvala (ur. 7 maja 1927 w Kolonii, zm. 3 kwietnia 2013 w Nowym Jorku) – brytyjsko-amerykańska pisarka i scenarzystka filmowa pochodzenia żydowskiego. Laureatka Nagrody Bookera oraz dwukrotna zdobywczyni Oscara. Odznaczona Komandorią Orderu Imperium Brytyjskiego (CBE).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w Niemczech w rodzinie polsko-niemieckich Żydów. W latach 30. mieszkała z rodzicami we Lwowie[1]. Tuż przed wojną w 1939 udało im się wyjechać do Wielkiej Brytanii. W 1948 otrzymała obywatelstwo brytyjskie, a w 1951 poślubiła indyjskiego architekta, Cyrusa H. Jhabvalę i zamieszkała w Nowym Delhi w Indiach.

Debiutowała utworami opisującymi jej nowe życie. Na początku lat 60. rozpoczęła współpracę z reżyserem Jamesem Ivorym i producentem Ismailem Merchantem, w ramach Merchant Ivory Productions. Była scenarzystką lub współscenarzystką wielu filmów Ivory’ego, akcja części z nich rozgrywa się w Indiach.

W 1975 jej powieść W upale i kurzu zdobyła Nagrodę Bookera, a ona sama wyjechała do Nowego Jorku. Od tamtej chwili dzieliła swój czas między Stany Zjednoczone i Indie.

W połowie lat 80. dzieła Ivory’ego, często będące adaptacją wybitnych brytyjskich utworów literackich, zaczęły święcić triumfy na festiwalach filmowych. W 1986 zdobyła swego pierwszego Oscara, za scenariusz Pokoju z widokiem, napisany w oparciu o powieść E.M. Forstera o tym samym tytule. Drugą Nagrodę Akademii Filmowej zdobyła w tej samej kategorii (najlepszy scenariusz adaptowany) w 1992 (Powrót do Howards End, ponownie na podstawie powieści Forstera). Ponadto nominowano ją do statuetki za Okruchy dnia (Kazuo Ishiguro).

Na potrzeby filmu przerabiała także własne utwory prozatorskie.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wiadomości o lwowianach, Lwowie i Małopolsce Wschodniej. „Biuletyn”. Nr 30, s. 11-13, Czerwiec 1976. Koło Lwowian w Londynie. 

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]