Omar Borrás

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Omar B. Borrás Branda (15 czerwca 1929) - trener urugwajski. Wykładowca akademicki, a także praktyk i teoretyk wychowania fizycznego.

Borrás zajmował się pracą trenerską w różnych dyscyplinach sportowych - w lekkoatletyce, pływaniu, koszykówce i piłce nożnej. Był trenerem lekkoatletycznej reprezentacji Urugwaju na Igrzyska Olimpijskie w 1968 roku. W latach 1961-1976 był trenerm piłkarskim w klubach. Był także asystentem trenera reprezentacji Urugwaju podczas finałów mistrzostw świata w 1966 roku. W 1978 Borrás zatrudniony został w federacji piłkarskiej Urugwaju (Asociación Uruguaya de Fútbol). W latach 1982-1986 był trenerem reprezentacji Urugwaju. W turnieju Copa América 1983 doprowadził reprezentację Urugwaju do tytułu mistrza Ameryki Południowej.

Borrás jako trener wziął udział w finałach mistrzostw świata w 1986 roku, doprowadzając Urugwaj do 1/8 finału. Z powodu swoich uwag pod adresem sędziego i niesportowego zachowania drużyny w meczu ze Szkocją, następny mecz z Argentyną musiał oglądać z trybun, gdyż miał zakaz przebywania w boksie swojej drużyny[1][2].

Uważa się, że jest pierwszą osobą, która użyła terminu "Grupa Śmierci" dla określenia grupy, w której Urugwaj musiał zmierzyć się z Niemcami, Danią i Szkocją[3]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]