Omenaa Mensah

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Amma Omenaa Mensah
Omenaa Mensah tolerance.jpg
Omenaa Mensah
Prawdziwe nazwisko Amma Omenaa Mensah
Pseudonimy Omi
Data i miejsce urodzenia 26 lipca 1979
Jelenia Góra
Miejsce zamieszkania Warszawa
Sesje 2004: Playboy, CKM
Wzrost (cm) 175
Kolor włosów czarny
Strona oficjalna

Amma Omenaa Mensah (ur. 26 lipca 1979 w Jeleniej Górze) – przedsiębiorca, właścicielka marki meblowej Ammadora[1], współinwestor energooszczędnego osiedla Osada Borkowo[2] w Borkowie, oraz założycielka i Prezes fundacji Omenaa Foundation[3]. Dziennikarka i prezenterka w telewizjach TVN, TVN Meteo Active, TVN24, TTV. Od kilku lat współpracuje także z telewizją DOMO+ współtworząc i prowadząc program „Domy gwiazd”.

Jest też ekspertką z zakresu autoprezentacji oraz autorką poradnika Twoje 3i. Intuicja, indywidualność, inteligencja, czyli kobiece sztuczki nie tylko w biznesie, a także książki autobiograficznej Gorzka czekolada, w której porusza temat tolerancji oraz szacunku do drugiego człowieka.

Życiorys[edytuj]

Dzieciństwo i edukacja[edytuj]

Jest córką Polki i Ghańczyka. Matka Izabella ukończyła Ochronę Środowiska na Politechnice Wrocławskiej. Ojciec Opoku jest kardiochirurgiem pracującym poza granicami Polski. Skończyła szkołę podstawową w Swarzędzu oraz Liceum Ekonomiczno-Społeczne w Poznaniu.

Studiowała Zarządzanie i Marketing na Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu, a następnie w latach 2001-2004 Stosunki Międzynarodowe, specjalizacja Europeistyka na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, gdzie w 2005 obroniła pracę magisterską. Jest też doktorantką Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie studiów o profilu ekonomiczno-społecznym. Jej zainteresowania naukowe dotyczą Afryki Subsaharyjskiej.

Kariera[edytuj]

Swój pierwszy biznes OMI HAIR, polegający na stylizowaniu afrykańskich fryzur (warkoczyki, dredy), założyła na studiach. Do czesnego dorabiała także jako modelka, pracując zarówno w Polsce, jak i w Europie

Pracę w telewizji zaczęła w 2003 roku w kanale TVN 7. Od 2003 jest dziennikarką i prezenterką pogody w TVN, TVN24, TVN24BIS oraz TTV, gdzie prowadziła programy o tematyce podróżniczej, sportowej, kulinarnej i lifestylowej. 

Wiosną 2007 brała udział w piątej edycji programu Taniec z gwiazdami emitowanym w TVN. Jej partnerem był Rafał Maserak, z którym zajęła szóste miejsce.

W 2008 roku z córką Vanessą prowadziła na antenie TVN Style program kulinarny „Kuchnia czynna całą dobę”.

W 2012  uruchomiła firmę AMMADORA[4] tworzącą na zamówienie meble inspirowane sztuką. Nie projektuje mebli. W firmie zajmuje się kreacją nowych produktów i zarządza procesem ich powstawania. Na początku istnienia firmy współpracowała z rzeźbiarką Dorotą Banasik oraz malarką Dorotą Golińską. W miarę rozwoju firmy sukcesywnie rozszerza tę współpracę o innych  projektantów, architektów i artystów.

Dzięki doświadczeniu w zarządzaniu biznesem meblowym w 2014 roku otrzymała propozycję poprowadzenia w telewizji DOMO+ programu „Domy Gwiazd[5]”, w którym odwiedza polskie gwiazdy. Z programem odwiedziła ponad 40 domów znanych i lubianych gwiazd.

W 2016 została współudziałowcem energooszczędnego osiedla Osada Borkowo[6] w Borkowie przy ul. Strumykowej. Projekt osiedla opracowało biuro Kwadrat[7], prowadzone przez Jacka Droszcza, architekta i wieloletniego wykładowcę Wydziału Architektury na Politechnice Gdańskiej, którego  największym sukcesem jest zwycięstwo w międzynarodowym konkursie architektonicznym na projekt Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Działalność charytatywna[edytuj]

Omenaa Mensah w maju 2014 roku założyła fundację Omenaa Foundation[8], której jest Prezesem. Trzy główne filary fundacji to tolerancja, edukacja i współpraca polsko-afrykańska. Aktualnie najważniejszą, realizowaną inicjatywą fundacji jest budowa szkoły w Temie (Ghana) dla dzieci ulicy, których największym marzeniem jest zdobycie wykształcenia, aby osiągnąć niezależność i móc godnie żyć. Budowa szkoły rozpoczęła się w kwietniu 2017 roku[9]. Fundusze na tę inwestycję, a także na inne działania charytatywne fundacji zbierane są przy pomocy nowoczesnej platformy crowdfundingowej www.omenaa.pl oraz szeregu projektów[10][11][12][13][14] realizowanych we współpracy z partnerami fundacji m.in Termo Organika, James Button, Itaka, Inglot, BARTEK, InPost, TVN oraz polskimi projektantami m.in. Paprocki&Brzozowski, Tomasz Olejniczak , Łukasz Jemioł, Natasha Pavluchenko, Lidia Kalita, Dawid Woliński

Życie prywatne[edytuj]

W 2002 roku urodziła córkę Vanessę, która już jako nastolatka aktywnie wspiera działania mamy[15].

Przypisy

 1. Ammadora – Connecting Design & Fashion, www.ammadora.com [dostęp 2017-08-14] (ang.).
 2. MforYou – Twoje miejsce na Pomorzu – domy już od 70 m kw, osadaborkowo.pl [dostęp 2017-08-14] (pol.).
 3. Omenaa Foundation | Oficjalna strona Fundacji, omenaafoundation.com [dostęp 2017-08-14] (pol.).
 4. Ammadora – Connecting Design & Fashion, ammadora.com [dostęp 2017-08-14] (ang.).
 5. Domy gwiazd - Domo+ urządzanie i metamorfozy wnętrz i ogrodów, design i architektura, www.domoplus.pl [dostęp 2017-08-14] (pol.).
 6. MforYou – Twoje miejsce na Pomorzu – domy już od 70 m kw, osadaborkowo.pl [dostęp 2017-08-14] (pol.).
 7. Architekt – MforYou, osadaborkowo.pl [dostęp 2017-08-14] (pol.).
 8. Omenaa Foundation | Oficjalna strona Fundacji, omenaafoundation.com [dostęp 2017-08-14] (pol.).
 9. Wystartowaliśmy z budową szkoły w Ghanie! | Omenaa Foundation, omenaafoundation.com [dostęp 2017-08-14] (pol.).
 10. Gwiazdy na sesji zdjęciowej promującej tolerancję!. www.tvn.pl. [dostęp 2015-07-11].
 11. James Button for Omenaa Foundation | Omenaa Foundation, omenaafoundation.com [dostęp 2017-08-14] (pol.).
 12. Złota Aukcja na Złotej 44 | Omenaa Foundation, omenaafoundation.com [dostęp 2017-08-14] (pol.).
 13. Nowa charytatywna kolekcja koszulek Spełniamy marzenia | Omenaa Foundation, omenaafoundation.com [dostęp 2017-08-14] (pol.).
 14. Kolekcja kolorowych farb „Omenaa line” z Termo Organiką | Omenaa Foundation, omenaafoundation.com [dostęp 2017-08-14] (pol.).
 15. Fundacja Omeny Mensah zorganizowała dla dzieci w Ghanie wakacyjne warsztaty z geografii, przyrody i języka angielskiego. Jej córka prowadzi też zajęcia sportowe, lifestyle.newseria.pl [dostęp 2017-08-14].

Linki zewnętrzne[edytuj]