Ondansetron

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ondansetron
Niepodpisana grafika związku chemicznego; prawdopodobnie struktura chemiczna bądź trójwymiarowy model cząsteczki Niepodpisana grafika związku chemicznego; prawdopodobnie struktura chemiczna bądź trójwymiarowy model cząsteczki
Ogólne informacje
Wzór sumaryczny C18H19N3O
Masa molowa 293,36 g/mol
Identyfikacja
Numer CAS 99614-02-5
103639-04-9 (chlorowodorek dwuwodny)
PubChem 4595[1]
DrugBank DB00904[2]
Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
stanu standardowego (25 °C, 1000 hPa)
Klasyfikacja medyczna
ATC A04 AA01

Ondansetron (INN) – organiczny związek chemiczny, lek przeciwwymiotny, który jest specyficznym antagonistą receptorów 5-HT3 wykorzystywanym do objawowego leczenia nudności i wymiotów głównie w onkologii. Wprowadzony na rynek w latach 90. XX wieku.

Mechanizm działania[edytuj | edytuj kod]

Jest silnym wybiórczym antagonistą receptorów dla serotoniny 5-HT3 zlokalizowanych centralnie w obszarze chemowrażliwej strefy wyzwalającej (ang. chemoreceptor trigger zone) na dnie komory IV oraz w zakończeniach nerwu błędnego ośrodkowo w jądrze pasma samotnego i obwodowo w splocie śródściennym przewodu pokarmowego.

Ondansetron hamuje nudności i wymioty związane z działaniem serotoniny uwalnianej w jelicie cienkim przez leki cytostatyczne i radioterapię, a także blokując ośrodkowe receptory 5-HT3. Po podaniu doustnym wchłania się całkowicie z przewodu pokarmowego. Maksymalne stężenie w osoczu po podaniu doustnym osiąga po 1,5 godziny (tmax), a po podaniu domięśnowym – po 10 minutach. Lek w 70–76% wiąże się z białkami osocza. Metabolizowany jest w wątrobie przez układ enzymatyczny cytochromów CYP1A2, CYP2D6, CYP3A4, a następnie ulega sprzężeniu z kwasem glukuronowym i siarczanami. Okres półtrwania wynosi ok. 3 godzin niezależnie od drogi podania. Wydalany z ustroju na drodze metabolizmu wątrobowego.

Pod wpływem promieniowania jonizującego i chemioterapii w jelicie cienkim uwalniana jest serotonina, która pobudza receptory 5-HT3 i wyzwala odruch wymiotny (nudności i wymioty). Ondansetron hamuje to działanie, a także blokuje ośrodkowe receptory 5-HT3.

Wskazania[edytuj | edytuj kod]

Ondansetron jest zalecany w zapobieganiu i hamowaniu nudności i wymiotów wywołanych chemio- i radioterapią nowotworów, a także w zapobieganiu nudnościom i wymiotom okresu pooperacyjnego.

Działania niepożądane[edytuj | edytuj kod]

Jest dobrze tolerowany a najczęstszym działaniem niepożądanym są zaparcie, bóle głowy, uderzenia gorąca, czkawka.

Preparaty[edytuj | edytuj kod]

  • Zofran
  • Atossa
  • Ondalek

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ondansetron (CID: 4595) (ang.) w bazie PubChem, United States National Library of Medicine.
  2. a b c d e Ondansetron (DB00904) – informacje o substancji aktywnej (ang.). DrugBank.
  3. a b c Ondansetron (nr O3639) w katalogu produktów Sigma-Aldrich (Merck KGaA). [dostęp 2010-08-24].
  4. Ondansetron (ang.) w bazie ChemIDplus, United States National Library of Medicine. [dostęp 2010-08-24].

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.