Oppenheim (Niemcy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Oppenheim
ilustracja
Herb
Herb
Państwo  Niemcy
Kraj związkowy Nadrenia-Palatynat
Powiat Powiat Mainz-Bingen
Powierzchnia 7,09 km²
Wysokość 100 m n.p.m.
Populacja (31 grudnia 2009)
• liczba ludności
• gęstość

7 098
1001 os./km²
Nr kierunkowy 06133
Kod pocztowy 55276
Tablice rejestracyjne MZ
Położenie na mapie Nadrenii-Palatynatu
Mapa lokalizacyjna Nadrenii-Palatynatu
Oppenheim
Oppenheim
Położenie na mapie Niemiec
Mapa lokalizacyjna Niemiec
Oppenheim
Oppenheim
Ziemia49°51′N 8°21′E/49,850000 8,350000
Strona internetowa
Portal Portal Niemcy
Ten artykuł dotyczy miasta w Niemczech. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Ratusz
Oppenheim

Oppenheim – miasto w zachodnich Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat, w powiecie Mainz-Bingen, siedziba gminy związkowej Rhein-Selz. Do 30 czerwca 2014 siedziba gminy związkowej Nierstein-Oppenheim. Leży w Hesji Nadreńskiej, między Wormacją a Moguncją. Liczy 7 098 mieszkańców (2009).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki Oppenheim należy wiązać z okresem panowania Hohenstaufów. Został wzniesiony tu wówczas zamek dla miejscowych grafów. Miasto było bogate dzięki plantacjom winorośli. Handel winem ma swoje korzenie w XII wieku. Wokół kościoła św. Sebastiana (St. Sebastian) powstało Stare Miasto, które otrzymało w 1225 r. prawa miejskie. W pobliżu powstał nowy organizm miejski zwany Nowym Miastem, który prawa miejskie otrzymał w roku 1234. Specyficzne położenie spowodowało iż Oppenheim było w orbicie zainteresowań zarówno biskupa Wormacji, jak arcybiskupa Moguncji, co spowodowało konflikt o miasto. W to wszystko wmieszał się Ryszard z Kornwalii, który ostatecznie w roku 1258 podzielił Oppenheim na dwie strefy wpływów. Stare Miasto z kościołem przyznano biskupstwu wormackiemu, zaś Nowe Miasto arcybiskupstwu mogunckiemu. Ponieważ Nowe Miasto nie miało kościoła, arcybiskupi mogunccy mieli ambicję wzniesienia nowego kościoła. Tym samym powstała jedna z najważniejszych inwestycji – kościół parafialny pw. św. Katarzyny (St. Katharinen) który wkrótce został podniesiony do godności kolegiaty. Władzę sprawowali m.in. palatyni mogunccy. W XIV wieku Oppenheim otrzymało status Wolnego Miasta Rzeszy arcybiskupstwa mogunckiego. Od 1398 miasto należało do Palatynatu (Kurpfalz). W 1797 Oppenheim zostało wcielone do Francji. Po Kongresie wiedeńskim miasto zostało przejęte przez landgrafów kraju Hesja–Darmstadt. Po zjednoczeniu Niemiec w 1871, miasto weszło w skład landu Hesja. Pod koniec II wojny światowej, w marcu 1945 w okolicach miasta miały miejsce walki o Ren, wygrane przez wojska alianckie.

Zabytki i muzea[edytuj | edytuj kod]

Najcenniejszym obiektem Oppenheim jest zbudowany z czerwonego piaskowca gotycka kolegiata św. Katarzyny (St. Katharinen) z XIII-XV wieku, gotycki kościół św. Bartłomieja (St. Bartholomäus) z XIV-XV w. który posiada sklepienie sieciowe i w którym zachowały się fragmenty późnogotyckiego malarstwa ściennego z wyposażeniem późnobarokowym, z II poł. XVIII wieku (m.in. figury apostołów i krucyfiks).

Stojące wśród winnic nad Renem ruiny zamku Landskron pochodzą z XVI wieku. Stoją one na miejscu dawnego XII-wiecznego zamku palatynów mogunckich. Spośród małomiasteczkowej zabudowy Starego Miasta wyróżniają się domy o konstrukcji ryglowej, gł. z XVIII w., oraz XV-wieczny ratusz.

Częściowo zachowały się obwarowania z XIII-XIV w. z bramą i trzema basztami.

W XIX-wiecznym pałacu mieści się Niemieckie Muzeum Wina (Deutsches Weinbaumuseum).

Osoby[edytuj | edytuj kod]

urodzone w Oppenheim[edytuj | edytuj kod]

związane z miastem[edytuj | edytuj kod]

Współpraca[edytuj | edytuj kod]

Miejscowości partnerskie[1]:

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]