Order Karla Marksa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Order Karola Marksa)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Order Karla Marksa
Karl-Marx-Orden
Awers
Awers
Baretka
Baretka
Ustanowiono 5 maja 1953
Wielkość średnica 56 mm
Kruszec złoto

Order Karla Marksa (niem. Karl-Marx-Orden) – odznaczenie istniejące od 1953 do 1989 nadawane za zasługi dla Niemieckiej Republiki Demokratycznej, najwyższe odznaczenie tego państwa.

Historia[edytuj]

Order został ustanowiony 5 maja 1953, w dniu 135 urodzin Karla Marksa przez Izbę Ludową NRD. Nadawany był za

wybitne zasługi dla ruchu robotniczego, twórcze stosowanie zasad marksizmu–leninizmu, zasługi przy budowie socjalizmu w dziedzinach nauki i techniki, sztuki i kultury, za krzewienie i umacnianie przyjaźni z ZSRR i innymi krajami socjalistycznymi oraz z wszystkimi kochającymi pokój narodami świata, za walkę o pokój.

Otrzymać go mogły osoby prywatne wszystkich narodowości, kombinaty, zakłady pracy, socjalistyczne związki i organizacje społeczne, oddziały wojskowe oraz instytucje sił zbrojnych mające swą siedzibę w NRD. Nadawany mógł być wielokrotnie tej samej osobie czy instytucji, tak jak najwyższe radzieckie odznaczenie – Order Lenina. Od 1979 order przysługiwał wyróżnionym tytułem „Bohatera NRD”, przy czym oprócz orderu Marksa otrzymywali oni osobną odznakę, zwaną Złota Gwiazda Bohatera NRD.

Order nadawany był przez Przewodniczącego Rady Państwa NRD w dniach świąt narodowych, w przypadku osób prywatnych także w ich osobiste uroczyste dni. Z nadaniem orderu osobom prywatnym związana była hojnie dotowana premia (w ostatnich latach NRD – 20 000 marek). Wykonany w złocie order podlegał po śmierci odznaczonego zwrotowi do kancelarii Rady Państwa.

Opis oznaki[edytuj]

Oznaka jednoklasowego orderu to pięcioramienna czerwona gwiazda komunistyczna o średnicy 56 mm, ze złotym wieńcem laurowym między ramionami. W medalionie środkowym awersu widoczna jest wykonana w złocie głowa Karla Marksa zwrócona na prawo. Rewers jest gładki, nieemaliowany, z próbą złota 960 (w pierwszych latach po ustanowieniu odznaczenia umieszczano tam również numer nadania). Order noszony był na lewej piersi na czerwonej wstędze rozpiętej na pięciokątnej blaszce według wzoru sowieckiego. Baretka nosiła na sobie złoty liść dębowy na czerwonej wstążce.

Odznaczeni[edytuj]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni Orderem Karola Marksa.

Order Karla Marksa otrzymali wszyscy koryfeusze reżimu NRD, a więc m.in.:

Bibliografia[edytuj]

  • Frank Bartel: Auszeichnungen der Deutschen Demokratischen Republik von den Anfängen bis zur Gegenwart, Berlin 1979.
  • Paul Hieronymussen: Orders, Medals and Decorations of Britain and Europe in Colour, London 1978.