Aleksander Karadziordziewić (ur. 1945)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Aleksander Karadziordziewić
Jego Królewska Wysokość Książę Koronny Serbii i Jugosławii
Ilustracja
ilustracja herbu
Pretendent do tronu Serbii
Okres

od 3 listopada 1970

Poprzednik

Piotr II Karadziordziewić

Dane biograficzne
Dynastia

Karadziordziewiciów

Data i miejsce urodzenia

17 lipca 1945
Londyn

Ojciec

Piotr II Karadziordziewić

Matka

Aleksandra Glücksburg

Żona

1. Maria da Gloria Orleańska-Bragança
2. Katarzyna Batis

Dzieci

Piotr, Filip, Aleksander

Odznaczenia
Krzyż Wielki Orderu Orła Białego (Serbia) Krzyż Wielki Orderu Świętego Sawy Wielka Wstęga Orderu Gwiazdy Jerzego Czarnego Krzyż Wielki Orderu Korony Jugosłowiańskiej Krzyż Wielki Cesarskiego Orderu Piotra I (Brazylia) Krzyż Wielki Cesarskiego Orderu Róży (Brazylia) Order Świętego Januarego (Sycylia) Krzyż Wielki Orderu Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny z Vila Viçosa Najwyższy Order Zwiastowania Najświętszej Marii Panny (Order Annuncjaty) Kawaler Krzyża Wielkiego Orderu Świętych Maurycego i Łazarza (Włochy) Kawaler Krzyża Wielkiego Orderu Korony Włoch Wielka Wstęga Świętego Konstantyńskiego Orderu Wojskowego Świętego Jerzego Komandor Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja)

Aleksander Karadźordźewić, serb. Александар Карађорђевић / Aleksandar Karađorđević (ur. 17 lipca 1945 w Londynie[1]) – serbski książę koronny, następca tronu Jugosławii (1945), następnie pretendent do tronu kolejno: tegoż kraju (1970–2003), Serbii i Czarnogóry (2003–2006), Serbii (od 2006); a także Macedonii Północnej (od 1991)[2], Czarnogóry (od 2006)[3], Chorwacji, Słowenii oraz Bośni i Hercegowiny (od 1991)[4].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Aleksander jest jedynym dzieckiem ostatniego króla Jugosławii Piotra II z dynastii Karadźordźewić i jego małżonki Aleksandry Greckiej (1921–1993), córki króla Aleksandra I. Ze strony ojca pochodzi z Karadziordziewiciów, Hohenzollernów rumuńskich i Pietrowiciów-Niegoszowiciów, ze strony matki z Oldenburgów, Romanowów, Hohenzollernów pruskich, Welfów i Wettynów (Sachsen-Coburg-Gotha), przy tym również z kupców ateńskich, rodziny Manos.

Gdy się urodził, rodzice przebywali na wygnaniu w Londynie, gdzie dwór i rząd jugosłowiański wynajmowali sławny hotel Claridge. Na dzień jego narodzin rząd brytyjski ogłosił eksterytorialność hotelu, by mógł przyjść na świat na ziemi jugosłowiańskiej. Ochrzczono go w rytuale prawosławnym w opactwie Westminster, rodzicami chrzestnymi byli m.in. król brytyjski Jerzy VI i królowa Elżbieta II.

Wkrótce po jego narodzinach komunistyczny rząd Tita ogłosił Jugosławię republiką, zadekretował konfiskatę majątku rodziny królewskiej i pozbawił ją obywatelstwa. Rodzina królewska musiała pozostać na wygnaniu. Wychowaniem wnuka zajęła się babka Aspasia Manos (1896–1972), matka królowej Aleksandry. Królewicza wysłano na naukę do Le Rosey, szwajcarskiej szkoły z internatem. Potem kontynuował studia w USA, w wojskowej Culver Academy w stanie Indiana i brytyjskich szkołach: Gordonstoun i Millfield.

W 1966 książę Aleksander wstąpił do Armii Brytyjskiej i służył tam do 1972, m.in. w RFN, na Bliskim Wschodzie i w Irlandii Północnej. W 1972 wziął abszyt w stopniu kapitana i poświęcił się działalności handlowej w sektorze bankowości.

Po upadku rządów Miloševicia w Jugosławii księciu Aleksandrowi II i jego rodzinie zezwolono na powrót i zwrócono dwa pałace w okolicach Belgradu, Pałac Królewski (Kraljevski Dvor) i Biały Pałac (Beli Dvor) w Dedinje, wybudowane z prywatnej szkatuły dziadka Aleksandra I w latach 20. i 30. XX wieku. Aleksander II Karadziordziewić jest popierany przez partię Vuka Draškovicia, która w dużej mierze składa się z monarchistów.

Odznaczony m.in. włoskim Orderem Annuncjaty[5].

Krąg rodzinny[edytuj | edytuj kod]

Książę Aleksander II poślubił w 1972 księżną Marię da Gloria Orleańską-Bragança (ur. 1946), córkę Piotra Gastona Brazylijskiego, w 10 pokoleniu potomkinię króla Stanisława Leszczyńskiego. Urodziło im się trzech synów – tak, że przyszłość najstarszej linii dynastii jest zapewniona (potomków męskich, pochodzących od stryja Aleksandra – Tomisława, jest trzech, pochodzących od drugiego stryja – Andrzeja, jest dwóch, pochodzących od dalszego krewnego – regenta Pawła, jest czterech):

  • Piotr (ur. 1980)
  • Filip (ur. 1982)
  • Aleksander (ur. 1982)

W 1985 Aleksander rozwiódł się z żoną i poślubił Greczynkę Katarzynę Batis (ur. 1943). Małżeństwo jest bezdzietne.

4. Aleksander I, kr. Jugosławii      
    2. Piotr II, kr. Jugosławii
5. Maria Hohenzollern-Sigmaringen        
      1. Aleksander Karadziordziewić
6. Aleksander, kr. Grecji    
    3. Aleksandra Glücksburg    
7. Aspazja Manos      
 

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Who's who in international affairs 2003., wyd. 3rd ed, London: Europa Publications, 2002, ISBN 1-85743-156-1, OCLC 50526266 [dostęp 2020-02-07].
  2. Spór z Konstantynem II.
  3. Spór z Mikołajem Petrowiciem-Niegoszem.
  4. Spór z pretendentami habsburskimi: Ottonem (1991–2011) i Karolem (od 2011), oraz sabaudzkimi: Amadeuszem (1991–2021) i Szymonem (od 2021).
  5. Giorgio Aldrighetti: L' Ordine Supremo della Santissima Annunziata. [w:] Gli Ordini Cavallereschi. Real Casa di Savoia [on-line]. icocregister.org. [dostęp 2016-08-29]. (wł.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Geoffrey Hindley, The Royal Families of Europe, London 1974

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]