Pan Samochodzik i tajemnica tajemnic

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pan Samochodzik i tajemnica tajemnic
Autor

Zbigniew Nienacki

Typ utworu

powieść dla młodzieży

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Polska

Język

polski

Data wydania

1975

Wydawca

Czytelnik

poprzednia
Pan Samochodzik i Fantomas
następna
Pan Samochodzik i Winnetou
Praga, w której rozgrywa się pierwsza część akcji powieści
Bieszczady, w których rozgrywa się druga część akcji powieści

Pan Samochodzik i tajemnica tajemnicpowieść dla młodzieży autorstwa Zbigniewa Nienackiego, wydana po raz pierwszy w 1975. Utwór wchodzi w skład cyklu Pan Samochodzik, opisującego przygody historyka sztuki – detektywa noszącego to przezwisko.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Akcja powieści rozgrywa się w czerwcu 1972 r. W Bieszczadach krążą osobnicy, którzy skupują i wykradają bardzo cenne, stare ikony, a następnie przemycają je za granicę. Pan Samochodzik ma za zadanie odnalezienie ich. Nikłe ślady prowadzą bohatera do jego przyjaciela, pana Dohnala, mieszkańca Pragi. Wizyta za granicą jest utrudniona z powodu psa, którym zgodził się zaopiekować.W czasie śledztwa pojawia się nowa zagadka związana z rabinem Pragi, alchemią i różokrzyżowcami. W tym samym czasie na wędrownym obozie harcerskim po Bieszczadach Baśka próbuje dowiedzieć się od miejscowych czegoś co mogłoby pomóc w zidentyfikowaniu i znalezieniu przemytników.

Związki z innymi częściami cyklu[edytuj | edytuj kod]

  • W Księdze strachów, której akcja toczy się w 1965 roku, Pan Samochodzik twierdzi, że miesiąc wcześniej zajmował się Tajemnicą tajemnic, którą Nienacki wydał dopiero w 1975 roku. W Księdze strachów nie pojawia się jeszcze postać harcerza Baśki, który debiutuje w Nowych przygodach jako 14-latek, a w Tajemnicy tajemnic ma już 17 lat. Wydaje się, że Nienacki zapomniał o wcześniejszej wzmiance w Księdze strachów i umieścił akcję Tajemnicy tajemnic w roku sobie współczesnym.

Ekranizacja[edytuj | edytuj kod]

Powieść została zekranizowana w 1988 przez Kazimierza Tarnasa pod tytułem Pan Samochodzik i praskie tajemnice.

Wydania[edytuj | edytuj kod]