Pan Samochodzik i złota rękawica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pan Samochodzik i złota rękawica
Autor Zbigniew Nienacki
Typ utworu powieść dla młodzieży
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania  Polska
Język polski
Data wydania 1979
Wydawca Nasza Księgarnia
Żaglówka przy brzegu Jezioraka
Konturowa Mapa Jeziora Jeziorak
Kolor Nazwa
Jeziorak
Mały Jeziorak
Jezioro Płaskie
Zatoka Widłągi
_._._._._._._ Granice administracyjne Iławy

Pan Samochodzik i złota rękawica – tytuł powieści dla młodzieży autorstwa Zbigniewa Nienackiego, opublikowanej jako książka w 1979, a wcześniej w odcinkach na łamach czasopisma Świat Młodych. Powieść wchodzi w skład cyklu Pan Samochodzik, opisującego przygody historyka sztuki – detektywa noszącego to przezwisko.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja powieści rozpoczyna się w Iławie. Pan Samochodzik, czekając na załogę opala się na swoim jachcie o nazwie „Krasula”. Wtedy właśnie pojawia się tajemnicza dziewczyna, która przedstawia się jako Bajeczka. Podczas pobytu na jachcie, dziewczyna „wyciąga” od zauroczonego żeglarza cel podróży, a następnie wczesnym rankiem wymyka się z „Krasuli”. Zostawia skórzaną rękawicę, pomalowaną na kolor złoty. Dalsze losy bohaterów rozgrywają się na wodach jeziora Jeziorak oraz w okolicznych miejscowościach.

Postacie[edytuj | edytuj kod]

Wśród bohaterów powieści pojawia się znany aktor Roger Moore, kręcący nowy odcinek Świętego i zwany najczęściej Simonem Templarem. Wraz z kolejnymi wydarzeniami autor utożsamia osobę aktora z odgrywaną przez niego postacią. Pomysł na wprowadzenie tej postaci pochodzi od czytelników. Oczywiście to anachronizm, albowiem Święty był kręcony tylko do 1969 roku, a w latach 70. Moore grał już w Partnerach i Jamesa Bonda. W latach 1978-79 kręcono natomiast serial Powrót Świętego, z Ianem Ogilvy – między 1979 a 1981 był emitowany w polskiej telewizji. W obecnym „czarnym” wydaniu, Templar jest pisany niepoprawnie (?) „Templer”.

Postać pisarza „Billa Arizony” to aluzja do Joe Alexa, pseudonimu którego Maciej Słomczyński używał do sygnowania swych kryminałów. Nienacki pisze A więc to był ów słynny autor powieści kryminalnych ukrywający się pod zagranicznym pseudonimem.

Ekranizacja[edytuj | edytuj kod]

W 1991 roku reżyser Janusz Kidawa nakręcił film pod tytułem Latające machiny kontra Pan Samochodzik, w którego scenariuszu wykorzystał niektóre motywy powieści, przenosząc przy tym akcję z Pojezierza Iławskiego w Beskid Mały. W filmie nie pojawia się Simon Templar. Zostały także pominięte główne wątki powieści: podróż śladami nieznanego mazurskiego poety ludowego, opisującego w jednym z wierszy złotą rękawicę na ręce pokonanego niemieckiego rycerza, oraz poszukiwania grobu rycerza ze złotą rękawicą.

Zmiany tekstu w kolejnych wydaniach[edytuj | edytuj kod]

Nienacki w kolejnych wydaniach powieści dokonywał drobnych zmian redakcyjnych i merytorycznych tekstu. W wydawanej od 1993 r. przez Wydawnictwo Warmia tzw. „czarnej serii” książek o Panu Samochodziku – za zgodą autora lub jego spadkobierców – dokonano „uwspółcześnienia akcji” (o około 20 lat naprzód), sprowadzającego się do wielu poprawek ideologicznych oraz geograficznych (nazwy instytucji, firm czy państw itp.).

W Złotej Rękawicy, Dziennik Telewizyjny został przemianowany na Wiadomości, bo nazwa ta współczesnym nastolatkom może się bardziej kojarzyć z niedzielnym programem satyrycznym Jacka Fedorowicza. Jednakże Kojak się ostał jako serial po dzienniku.

Wydania[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]