Parafia św. Jana Chrzciciela w Dobrej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Parafia św. Jana Chrzciciela
Ilustracja
Kościół parafialny
Państwo  Polska
Siedziba Dobra
Adres ul. Starowiejska 103
Dobra
95-010 Stryków
Data powołania 1906
Wyznanie starokatolickie
Kościół Starokatolicki Mariawitów
Diecezja śląsko-łódzka
Kościół św. Jana Chrzciciela
Proboszcz kapł. Jakub Maria Szczepan Orzechowski
Wezwanie św. Jana Chrzciciela
Wspomnienie liturgiczne najbliższa niedziela od 24 czerwca
Położenie na mapie gminy Stryków
Mapa lokalizacyjna gminy Stryków
Kościół parafialny
Kościół parafialny
Położenie na mapie powiatu zgierskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu zgierskiego
Kościół parafialny
Kościół parafialny
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa lokalizacyjna województwa łódzkiego
Kościół parafialny
Kościół parafialny
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kościół parafialny
Kościół parafialny
Ziemia51°51′54,3″N 19°33′14,3″E/51,865083 19,553972
Dobra 5.jpg
Dobra 4.jpg
Dobra 2.jpg

Parafia św. Jana Chrzcicielaparafia mariawicka w Dobrej, w diecezji śląsko-łódzkiej Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP.

Siedziba parafii oraz kościół parafialny znajduje się w Dobrej, w gminie Stryków, powiecie zgierskim, województwie łódzkim. Proboszczem parafii jest kapłan Jakub Maria Szczepan Orzechowski.

Obszar[edytuj | edytuj kod]

Parafia mariawicka w Dobrej obejmuje swoim zasięgiem prawie 300 rodzin z miejscowości: Dobra, Dobra-Nowiny, Zelgoszcz, Orzechówek, Michałówek, Ługi, Leonardów, Kiełmina, Niecki, Kalonka, Klęk, Grabina, Stary Imielnik, Nowy Imielnik a także niewielki fragment Łodzi – osiedle Stare Moskule oraz ulicę Łukaszewską.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki mariawityzmu, a także parafii w Dobrej wiążą się z osobą księdza Pawła Skolimowskiego, który jako kapłan mariawita przyjął imię zakonne Maria Dominik. W latach 1903–1906 był proboszczem w parafii rzymskokatolickiej w Dobrej. Ksiądz Dominik Skolimowski (będąc jeszcze proboszczem parafii rzymskokatolickiej) w roku 1905 zakończył budowę kościoła w Dobrej. 28 listopada 1906 mariawici decyzją władz carskich zostali zmuszeni do opuszczenia kościoła.

W tej sytuacji mariawici dobrscy 2 sierpnia 1907 poświęcili fundamenty pod budowę nowego kościoła. Został on zlokalizowany także w Dobrej, w odległości 1 km od poprzedniego kościoła rzymskokatolickiego. Ofiarność parafian sprawiła, że poświęcenie kościoła pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela odbyło się 8 września 1908. Kościół został wzniesiony w stylu neogotyckim.

Zbudowano także rozległy piętrowy dom, który przez długie lata służył jako placówka oświatowo-kulturalna. W nim mieściła się szkoła parafialna, ochronka, czytelnia oraz piekarnia. Działalność ta prowadzona była przez siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr Mariawitek. W domu parafialnym w okresie międzywojennym, a nawet kilka lat po wojnie były prowadzone zajęcia lekcyjne przez nauczycieli świeckich.

Kapłan Paweł Maria Dominik Skolimowski był współzałożycielem orkiestry parafialnej w 1909, która kontynuuje swoją działalność do chwili obecnej. Orkiestra bierze udział we wszystkich większych świętach kościelnych i parafialnych. Z okazji 85-lecia i 95-lecia w dowód uznania za działalność na terenie miasta i gminy Stryków władze ufundowały pamiątkowe dyplomy oraz instrumenty.

W styczniu 1905 kapłan Skolimowski jako delegat mariawicki odbył audiencję u papieża Piusa X. Przez wiele lat ks. Skolimowski pracował w redakcji kościelnej pisma Mariawita, która mieściła się w Łodzi przy ulicy Franciszkańskiej 27.

Parafia mariawicka w Dobrej dwukrotnie była odwiedzona przez św. Marię Franciszkę Kozłowską. Pierwszy raz przed budową kościoła w 1907, Mateczka zapytana wskazała miejsce budowy kościoła parafialnego, drugi raz przybyła w 1910.

Po śmierci Ojca Dominika, która nastąpiła w 1921, proboszczem parafii został kapłan Antoni Maria Serafin Bołłoczko, który pracował w Dobrej aż do swojej śmierci w 1969. Istniejąca od 1908 piekarnia prowadzona przez siostry mariawitki umożliwiła nakarmienie wielu uciekinierów i tułaczy okresu wojennego. Znany jest fakt ukrycia na terenie domu parafialnego przez ks. Antoniego Bołłoczko kilku oficerów, którzy po klęsce wrześniowej wracali ze sztandarem pułku łódzkiego wycieńczeni i głodni.

Po śmierci kapłana Antoniego Bołłoczko obowiązki proboszcza pełnił przez trzy lata kapłan Władysław Maria Franciszek Stachowiak.

Od 1972 proboszczem parafii był kapłan Michał Maria Ludwik Jabłoński. Duszpasterzował przez 23 lata. W latach 1983–1984 przeprowadzono kapitalny remont kościoła. W 1993 dla uczczenia 100 rocznicy mariawityzmu parafia ufundowała nowe dziewięciogłosowe organy pneumatyczne. W 1995 kapłan Maria Ludwik Jabłoński został wybrany na biskupa i konsekrowany jesienią 1996.

Kolejnym proboszczem tutejszej parafii został kapłan Jakub Maria Szczepan Orzechowski. Pracę duszpasterską rozpoczął w 1996. Przy współpracy z parafianami i radą parafialną odnowiono wnętrze kościoła, przebudowano główne schody, odrestaurowano cztery boczne wieże, wymieniono wszystkie szyby w oknach kościelnych, przeprowadzono nowy odcinek drogi na cmentarz, obsadzono nową bramę, położono kostkę brukową w głównej alei cmentarza oraz kościoła, pozłocono też ołtarz i konfesję. Inspiracją tych wielu prac były obchody stulecia istnienia Kościoła Mariawickiego i parafii w Dobrej. Obchody jubileuszowe odbyły się 25 czerwca 2006 w uroczystość parafialną św. Jana Chrzciciela.

Nabożeństwa[edytuj | edytuj kod]

Msze Święte i inne nabożeństwa sprawowane są w neogotyckim kościele pw. św. Jana Chrzciciela i św. Doroty w Dobrej, wybudowanym w 1908 roku.

  • Msze Święte niedzielne odbywają się o godzinie 8:00 i 12:0
  • Msze Święte w dni powszednie odprawiane są o godzinie 8.00
  • Adoracja tygodniowa, prowadzona przez młodzież, odprawiana jest w każdy czwartek o 18:30
  • Adoracja miesięczna przypada na 16 dzień każdego miesiąca
  • Uroczystość parafialna obchodzona jest w najbliższą niedzielę od 24 czerwca

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Przy parafii działa grupa ministrancka, orkiestra dęta oraz chór, który wchodzi w skład chóru diecezji sląsko-łódzkiej.

Duchowieństwo[edytuj | edytuj kod]

Spośród duchownych mariawickich obecnie dwóch pochodzi z parafii w Dobrej: kapłan Tadeusz Maria Ładysław Ratajczyk oraz kapłan Piotr Maria Grzegorz Dróżdż.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Stanisław Rybak. Mariawityzm. Dzieje i współczesność. Warszawa 2011

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]