Parafia Ewangelicko-Augsburska w Częstochowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia Ewangelicko-Augsburska
w Częstochowie
Ilustracja
Kościół Ewangelicko-Augsburski w Częstochowie
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Siedziba

Częstochowa

Adres

ul. Śląska 20
42-200 Częstochowa

Data powołania

22 czerwca 1905

Wyznanie

luteranizm

Kościół

Kościół Ewangelicko-Augsburski

Diecezja

katowicka

Kościół

Kościół Wniebowstąpienia Pańskiego w Częstochowie

Filie

Filiał w Lublińcu
Filiał w Piasku (kościół filialny Opatrzności Bożej)

Proboszcz

ks. bryg. Adam Glajcar

Wezwanie

Wniebowstąpienia Pańskiego

Położenie na mapie Częstochowy
Mapa konturowa Częstochowy, w centrum znajduje się punkt z opisem „Parafia Ewangelicko-Augsburskaw Częstochowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia Ewangelicko-Augsburskaw Częstochowie”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Parafia Ewangelicko-Augsburskaw Częstochowie”
Ziemia50°48′29″N 19°06′48″E/50,808056 19,113333
Strona internetowa

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Częstochowie – parafia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, w diecezji katowickiej. Siedziba parafii znajduje się w Częstochowie. Ma dwa filiały: w Piasku i w Lublińcu.

Kościołem parafialnym jest kościół Wniebowstąpienia Pańskiego w Częstochowie, który mieści się przy skrzyżowaniu ulicy Śląskiej z ul. Kopernika. Proboszczem administratorem parafii jest ks. Adam Glajcar.

Nabożeństwa odbywają się w każdą niedzielę i święta o godzinie 10.30, a w święta niebędące dniami ustawowo wolnymi od pracy, o godzinie 17.30, od wiosny do jesieni w kościele, a zimą w kaplicy w budynku parafialnym.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze wzmianki o ewangelikach w okolicach Częstochowy pochodzą z końca XVIII wieku. W 1802 roku w Czarnym Lesie powstała kolonia ewangelickich osadników z Niemiec o nazwie Hilsbach, w 1848 roku powstał tam filiał parafii w Wieluniu. W 1852 roku filiał przeniesiono do Częstochowy. Ponadto ewangelicy mieszkali na terenie dawnego województwa częstochowskiego w miejscowościach Węglowice (kol. Kuhlhausen), Puszczew (kol. Heilmannswalde), Molna, Natolin, Lindów, Panki, Kamienica Polska, Huta Stara[1].

22 czerwca 1905 roku w Częstochowie utworzono samodzielną parafię, której administratorem został ks. Jan Buse. 23 lipca 1912 roku wybrano pierwszego proboszcza parafii, ks. Leopolda Wojaka, a 8 grudnia następnego roku dokonano poświęcenia nowego kościoła. Kościół przetrwał obie wojny światowe. Po powstaniu warszawskim na plebanii kościoła przebywali liczni duchowni i świeccy działacze kościelni, tam też ukonstytuowały się powojenne tymczasowe władze Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Cmentarz parafii znajduje się przy ulicy św. Rocha. Został uroczyście otwarty 8 lipca 1860 roku.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Mariusz Kocoł: Dzieje ewangelicznych Kościołów protestanckich w Częstochowie (1958-2012). Częstochowa: Częstochowskie Wydawnictwo Archidiecezjalne REGINA POLONIAE, 2017. ISBN 978-83-65209-70-2.