Parafia Ewangelicko-Augsburska w Siemianowicach Śląskich

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parafia Ewangelicko-Augsburska
w Siemianowicach Śląskich
Ilustracja
Państwo  Polska
Województwo  śląskie
Siedziba Siemianowice Śląskie
Adres ul. S. Wyspiańskiego 3
41-100 Siemianowice Śl.
Wyznanie luteranizm
Kościół Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP
Diecezja katowicka
Kościół Marcina Lutra
Proboszcz ks. Marian Bienioszek
Położenie na mapie Siemianowic Śląskich
Mapa lokalizacyjna Siemianowic Śląskich
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Siemianowicach Śląskich
Parafia Ewangelicko-Augsburska
w Siemianowicach Śląskich
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Siemianowicach Śląskich
Parafia Ewangelicko-Augsburska
w Siemianowicach Śląskich
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Siemianowicach Śląskich
Parafia Ewangelicko-Augsburska
w Siemianowicach Śląskich
Ziemia50°18′11″N 19°01′40″E/50,303056 19,027778
Strona internetowa

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Siemianowicach Śląskich – parafia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, w diecezji katowickiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Nurt reformacji ominął w XVI wieku Siemianowice Śląskie, a pierwszymi ewangelikami były przybyłe tu w 1836 r. z Gliwic rodziny Fitznerów i Zöllnerów. Do rozwoju ewangelicyzmu na tym terenie przyczyniła się rodzina wzbogaconych przemysłowców Fitznerów. Ponieważ Fitzner mógł tam zaangażować kapitały, wszedł w spółkę z Konradem Gamperem[1] i założył fabrykę o podobnym profilu (początkowo produkcja kotłów parowych) pod nazwą: Fitzner&Gamper.

Siemianowiccy parafianie pierwotnie uczęszczali na nabożeństwa do kościoła Elżbiety w sąsiednim Chorzowie. W 1861 r. ewangelicy założyli w Siemianowicach Śląskich szkołę. Od 1863 r. nabożeństwa odprawiane były już na miejscu, regularnie w każdą niedzielę, na terenie huty Laura.

Gdy w 1883 r. z okazji 400. rocznicy urodzin Marcina Lutra postanowiono wybudować na Śląsku poświęcony mu kościół, wybór padł na Siemianowice Śląskie. Kamień węgielny pod budowę kościoła położono w 1893 r., a już w 1895 r. kościół poświęcono.

Pierwszy stały duchowny zamieszkał na miejscu w 1885 r., zaś w 1888 r. formalnie utworzono parafię. W Siemianowicach Śląskich zamieszkiwało wówczas już ponad 1,3 tys. ewangelików.

W 1886 r.(Księga Zgonów parafii ewangelicko-augsburskiej) założono cmentarz, potem wybudowano plebanię i rozbudowano szkołę, a w latach 1899-1900 wzniesiono dom parafialny, rozbudowany w 1927 r., w którym pomieszczono przedszkole i dom opieki.

W szczytowym okresie rozwoju, w 1918 r. parafia liczyła już blisko 3,2 tys. zborowników. W wyniku poplebiscytowego rozgraniczenia Górnego Śląska Siemianowice Śląskie znalazły się w Polsce, wskutek czego wiele rodzin ewangelickich pochodzenia niemieckiego opuściło miasto. W latach 1938-1939 polskim prefektem był ks. Edward Dietz.

Po II wojnie światowej, w 1945 r. kościół w Siemianowicach Śląskich wraz z plebanią i otaczającymi terenami należącymi do parafii ewangelickiej przejął Kościół Rzymskokatolicki. Ewangelikom pozostał tylko dom parafialny, w którym urządzono kaplicę, w której przez 55 lat odprawiono nabożeństwa i ogniskowało się całe życie parafialne.

Dopiero w 2000 r. kościół Marcina Lutra w Siemianowicach Śląskich i plebania zostały zwrócone miejscowej parafii ewangelickiej.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Dzieło łaski Boga. Diecezja Katowicka Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP (historia i współczesność), Wydawnictwo "Głos Życia", Katowice 2003.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]