Parafia Ewangelicko-Augsburska w Bytomiu-Miechowicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Bytomiu-Miechowicach
Ilustracja
kościół parafialny
Państwo  Polska
Siedziba Bytom-Miechowice
Adres ul. Matki Ewy 1, 41-908 Bytom-Miechowice
Wyznanie luteranizm
Kościół Ewangelicko-Augsburski
Diecezja katowicka
Kościół ewangelicko-augsburski
Filie Bytom-Bobrek
Proboszcz ks. Jan Kurko
Położenie na mapie Bytomia
Mapa lokalizacyjna Bytomia
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Bytomiu-Miechowicach
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Bytomiu-Miechowicach
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Bytomiu-Miechowicach
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Bytomiu-Miechowicach
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Bytomiu-Miechowicach
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Bytomiu-Miechowicach
Ziemia50°21′42″N 18°51′06″E/50,361667 18,851667
Strona internetowa

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Bytomiu-MiechowicachEwangelicko-Augsburska parafia w Bytomiu, w dzielnicy Miechowice, należąca do diecezji katowickiej. Mieści się przy ulicy Matki Ewy.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Na terenie wsi Miechowice w 1890 powstały budynek ewangelickiego zakładu opiekuńczego Ostoja Pokoju, będący darem dla Ewy von Tiele Winckler od jej ojca. W budynku powstała skromnie urządzona, neogotycka kaplica z witrażem, w której prowadzone były nabożeństwa[1][2]. Społeczność luterańska Miechowic liczyła wówczas około 700 osób[3].

W 1892 oddano do użytku budynek szpitala Weleska, przeznaczonego dla 80 chorych[1].

Na potrzeby zakładów, w 1896 rozpoczęto budowę kościoła ewangelickiego, zakończoną uroczystym poświęceniem w dniu 2 lutego 1898[2][3]. Nabożeństwa przeniesiono do nowej świątyni, a kaplica w Ostoi Pokoju pełniła od tego czasu funkcje pomocnicze[1].

W 1902 obok szpitala wybudowano kolejny budynek dla chorych, natomiast 1 października 1905 miała miejsce uroczystość poświęcenia budynku Cisza Syjonu. Mieścił on dużą salę, gdzie odbywały się ewangelizacje i inne uroczystości, natomiast w oddzielnych pokojach mieszkały diakonise. W przybudówce znajdowała się zakładowa kuchnia[3].

W miechowickim kompleksie powstało 28 budynków domu opieki[3]. Na początku XX wieku oprócz zakładów opiekuńczych działał tam szpital, szkoła pielęgniarska, ochronka, domy pomocy dla dzieci, kobiet i mężczyzn[2]. W 1927 parafia w Miechowicach liczyła 2300 wiernych[3].

W czasie I wojny światowej na terenie ośrodka działał szpital dla żołnieży. Po II wojnie światowej w budynkach zakładu działał Państwowy Dom Dziecka[4].

Do 1987 księża zamieszkiwali zabytkowy budynek plebanii z 1894. W latach 1984-1987 powstał nowy dom parafialny, poświęcony 16 sierpnia 1987[3]. W latach 90. XX wieku została rozebrana dawna siedziba domu dziecka[4].

Współczesność[edytuj | edytuj kod]

Parafia liczy około 150 wiernych. Kościół ewangelicko-augsburski w Bytomiu-Miechowicach pozostaje od 2012 nieczynny z uwagi na szkody spowodowane wydobyciem węgla pod świątynią. Do czasu wykonania niezbędnych prac nabożeństwa odbywają się w kaplicy urządzonej w budynku Cisza Syjonu w każdą niedzielę oraz święta[5][6].

Z powodu szkód górniczych wyburzonych zostało wiele budynków tworzących dawny zakład opiekuńczy, w związku z czym do czasów obecnych zachował się dom Ostoja Pokoju, Elim i Cisza Syjonu oraz budynek starej plebanii, będące w posiadaniu parafii. Ponadto nadal istnieje siedziba dawnego szpitala Waleska, która pozostaje własnością państwową[3].

Przy parafii działa Muzeum Domek Matki Ewy, mieszczące się w drewnianym domu z 1902 zamieszkałym dawniej przez diakonisę[7]. Muzeum oprócz ekspozycji prowadzi również zwiedzanie szlaku Matki Ewy, zajęcia dla dzieci i młodzieży oraz warsztaty i szkolenia[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]