Parafia Ewangelicko-Augsburska w Świętochłowicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Świętochłowicach
Ilustracja
kościół parafialny
Państwo  Polska
Siedziba Świętochłowice
Adres Plac Księdza Leopolda Rabbe 1, 41-600 Świętochłowice
Data powołania 1910
Wyznanie luteranizm
Kościół Ewangelicko-Augsburski
Diecezja katowicka
Kościół im. Jana Chrzciciela
Proboszcz ks. Marcin Brzóska
Położenie na mapie Świętochłowic
Mapa lokalizacyjna Świętochłowic
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Świętochłowicach
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Świętochłowicach
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Świętochłowicach
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Świętochłowicach
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Świętochłowicach
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Świętochłowicach
Ziemia50°17′17″N 18°55′23″E/50,288056 18,923056
Strona internetowa

Parafia Ewangelicko-Augsburska w ŚwiętochłowicachEwangelicko-Augsburska parafia w Świętochłowicach, należąca do diecezji katowickiej. Mieści się przy placu księdza Leopolda Rabbe.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początkowo ewangelicy ze Świętochłowic należeli do parafii w Chorzowie i uczęszczali do tamtejszego kościoła im. Elżbiety. Po wybudowaniu ewangelickiej szkoły w Świętochłowicach, odbywały się tam nabożeństwa[1].

W związku z małym rozmiarem chorzowskiej świątyni, powstała potrzeba budowy własnego kościoła na terenie Świętochłowic[2]. Kościół im. Jana Chrzciciela został postawiony latach 1900–1901[1]. Uroczystość poświęcenia budowli miała miejsce 1 grudnia 1901 roku[2].

W 1902 powstaje chór[1]. Budynek plebanii został wybudowany dwa lata później. W 1904 rozpoczęto również działania mające na celu założenie cmentarza. Teren przyszłej nekropolii został poświęcony 1 maja 1910[2].

22 września 1910 na mocy decyzji Konsystorza Śląskiej Prowincji Kościelnej Ewangelickiego Kościoła Unii Staropruskiej we Wrocławiu zostaje utworzona samodzielna parafia ewangelicka w Świętochłowicach[1].

Nabożeństwa w parafii były sprawowane zarówno w języku niemieckim, jak i polskim. Działały stowarzyszenia i związki kobiece, robotnicze, czy młodzieżowe. Ukazywało się tu również czasopismo kościelne Kirche und Heimat. W 1912 budynek plebanii został powiększony o dwie sale parafialne[1].

Po 1922 na mocy plebiscytu na Górnym Śląsku Świętochłowice znalazły się w granicach II Rzeczypospolitej. Nastąpił spadek liczby ludności wyznania ewangelickiego[2].

W okresie międzywojennym parafia należała do Ewangelickiego Kościoła Unijnego na polskim Górnym Śląsku[3]. Działały przy niej stowarzyszenia skupiające polskich ewangelików, jak Polskie Towarzystwo Oświaty i Sztuki „Jedność”, Towarzystwo Polaków Ewangelików, Ewangelickie Stowarzyszenie Niewiast, Związek Polskiej Młodzieży Ewangelickiej, Ewangelicka Kuźnica[2].

Po zakończeniu II wojny światowej członkowie zboru świętochłowickiego padają ofiarami represji, na cmentarzu ewangelickim utworzono zbiorowy grób ofiar Obozu Zgoda[1]. Budynek kościoła został zabezpieczony przez wiernych, którzy pilnowali go przed odebraniem parafii. Stanowisko proboszcza objął ks. Leopold Raabe.

Od 1945 liczba członków zboru stale malała, a działalność parafii na polu charytatywnym i społecznym została ograniczona. Prężnie działał jednak chór, organizujący również bale, przedstawienia, czy zjazdy młodzieży. Rozwijała się również współpraca z parafią w Wirku[1][2].

Ksiądz proboszcz Leopold Raabe pełni urząd do 1977, w 1978 na stanowisku zastąpił go ks. Tadeusz Szurman[1].

W latach 80. XX wieku parafia zajmowała się rozdysponowaniem pomocy humanitarnej dla mieszkańców Górnego Śląska przekazanej przez kraje zachodnie[1].

Współczesność[edytuj | edytuj kod]

Nabożeństwa w Kościele Jana Chrzciciela odbywają się w każdą niedzielę i święta. Stanowisko proboszcza parafii pełni ks. Marcin Brzóska[4].

Prowadzone są lekcje religii dla dzieci, szkółki niedzielne oraz spotkanie młodzieżowe i lekcje pokonfirmacyjne. Organizowane są półkolonie oraz ferie dla dzieci, rekolekcje, koncerty, spotkania seniorów i Godzina Biblijna[5].

Pod kierownictwem Igi Eckert działa chór parafialny „Largo”[6].

Parafia utrzymuje partnerskie relacje ze zborami z Niemiec i Holandii – Parafię ewangelicką w Burgum (Holandia, od 1988), parafią Südostgemeinde w Darmstadt (Niemcy, od 1984) i parafią w Wittenberdze (Niemcy, od 1991)[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]