Park Narodowy Góry Stołowej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Park Narodowy Góry Stołowej
Ilustracja
park narodowy
Państwo

 Południowa Afryka

Położenie

Prowincja Przylądkowa Zachodnia

Siedziba

Kapsztad

Data utworzenia

29 maja 1998

Powierzchnia

225 km²

Położenie na mapie Prowincji Przylądkowej Zachodniej
Mapa konturowa Prowincji Przylądkowej Zachodniej, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Park Narodowy Góry Stołowej”
Położenie na mapie Południowej Afryki
Mapa konturowa Południowej Afryki, blisko dolnej krawiędzi po lewej znajduje się punkt z opisem „Park Narodowy Góry Stołowej”
Ziemia33°57′26″S 18°24′11″E/-33,957222 18,403056
Strona internetowa

Park Narodowy Góry Stołowej (ang. Table Mountain National Park), poprzednio zwany Cape Peninsula National Park – park narodowy położony w Republice Południowej Afryki w Prowincji Przylądkowej Zachodniej.

Park powstał w dniu 29 maja 1998 roku w celu ochrony naturalnego środowiska masywu Góry Stołowej i endemicznej roślinności fynbos. Park znajduje się pod protektoratem zarządu Sanparks (South African National Parks). PN Góry Stołowej posiada dwie ważne atrakcje turystyczne: Górę Stołową, od której park został nazwany, i Przylądek Dobrej Nadziei, najdalszego punktu Afryki w kierunku południowo-zachodnim.

Powierzchnia parku wynosi 225 000 ha plus dodatkowe 1000km² wód przybrzeżnych i plaży. W odróżnieniu od innych parków RPA, otoczony jest przez miasta i prywatne posiadłości, przez co istnieje praktycznie wolny wstęp z istniejącymi trzema płatnymi bramami.

Warunki naturalne[edytuj | edytuj kod]

Park rozciąga się od Signal Hill (Góra Sygnałowa) przez Lion’s Head (Głowa Lwa), Devil's Peak (Diabli Szczyt), Constantiaberg, góry południowej części Peninsula do Cape Point. Park składa się z trzech części oddzielonych od siebie przez tereny miejskie na równinnym terenie.

Trzy oddzielne części Parku Narodowego Góry Stołowej[edytuj | edytuj kod]

Terytorium Góry Stołowej[edytuj | edytuj kod]

W skład tej części wchodzą szczyty: Signal Hill, Lion’s Head, Góra Stołowa razem z Tylnym Stołem[potrzebny przypis] (niższa część Góry Stołowej), Devil's Peak, łańcuch Dwunastu Apostołów (siedemnaście szczytów wzdłuż linii brzegowej Oceanu Atlantyckiego) i Orange Kloof (teren pod ścisłą ochroną, nie udostępniony dla turystów).

Część ta powstała z dawnego Narodowego Pomnika Góry Stołowej, Cecilia State Forest i Newlands Forest. Ogród Botaniczny Kirstenbosch oficjalnie nie zalicza się do terytorium parku, ale jego wyższe partie utrzymywane są na podobnych zasadach.

Terytorium Silvermine-Tokai[edytuj | edytuj kod]

Biegnie przez półwysep od Oceanu Atlantyckiego do brzegów False Bay. Ważne punkty wchodzące w skład tego terytorium to Constantiaberg, szczyt Steenberg i góry Kalk Bay. Powstało z dawnego Tokai State Forest i z Rezerwatu Silvermine.

Terytorium Cape Point[edytuj | edytuj kod]

Znajduje się na południowym końcu półwyspu, rozciąga się od Cape Point i Przylądka Dobrej Nadziei na południu do Scarborough przy Atlantyku i Simonstad nad False Bay. Powstało z dawnego Rezerwatu Przylądka Dobrej Nadziei.

Fauna i flora[edytuj | edytuj kod]

Park Narodowy Góry Stołowej wchodzi w skład zespołu obszarów ochrony przyrody Cape Floral z 2285 gatunkami roślin (z czego 90% w tym 300 endemicznych lub zagrożonych zagładą) wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Występuje tutaj mniej zwierząt niż w pozostałych parkach RPA. Często spotykane są oswojone góralki skalne i przyzwyczajone do widoku ludzi stada pawianów czakma. Żyją tam też mangusty, jeżozwierze, węże, żółwie i karakale.

Na plaży Boulders w Simonstad żyje duża kolonia pingwinów przylądkowych.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Z 4.4 miliona odwiedzających rocznie, Park Narodowy Góry Stołowej jest najczęściej odwiedzanym ze wszystkich parków w RPA.

Atrakcje turystyczne:

  • kolejka Linowa transportująca pasażerów ze stacji na Kloof Neck na szczyt Góry Stołowej.
  • plaża Boulders obok miasteczka Simonstad z dużą kolonią pingwinów afrykańskich.
  • Cape Point i Przylądek Dobrej Nadziei.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]