Partia Akcji Ludowej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Partia Akcji Ludowej (PAP - ang. People's Action Party; chin.upr.: 人民行动党; pinyin: Rénmín Xíngdòngdǎng; malaj.: Parti Tindakan Rakyat; tamil.: மக்கள் செயல் கட்சி) - singapurska partia polityczna pierwotnie o profilu lewicowym[1] a obecnie o centrystycznym i konserwatywnym. PAP jest sprawuje rządy w Singapurze nieprzerwanie od 1959 roku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Partia została założona w 1954 roku w Singapurze, stanowiącym wówczas kolonię Imperium Brytyjskiego. Sekretarzem generalnym PAP został Lee Kuan Yew[1]. W roku 1955 partia zdobyła 3 miejsca w 32-osobowym Zgromadzeniu Ustawodawczym[2].

W wyborach 1959 r. PAP zdobyła 84% miejsc w Zgromadzeniu Ustawodawczym i od tej pory jest w Singapurze partią dominującą. 5 czerwca 1959 sekretarz generalny PAP Lee Kuan Yew został zaprzysiężony jako premier Singapuru[3] i pozostał na tym stanowisku do 28 listopada 1990 roku. Kolejni premierzy - Goh Chok Tong (1990-2004) i Lee Hsien Loong (od 2004) również wywodzą się z PAP.

W latach 1963-1965 kiedy Singapur był częścią Malezji, PAP pozostawała w opozycji do rządu w Kuala Lumpur, równocześnie utrzymując władzę na wyspie.

Ideologia[edytuj | edytuj kod]

Podstawową doktryną we wczesnym okresie działalności PAP był antykolonializm. Wśród członków-założycieli przeważały sympatie lewicowe; niektórzy byli zaangażowani w działalność związkową, część sympatyzowała z komunizmem[1]. Władze kolonii podjęły walkę z komunistami, aresztując m.in. wielu działaczy PAP. Ponadto w 1961 r. doszło do rozłamu i utworzenia partii Barisan Sosialis (malaj. Front Socjalistyczny). W wyniku tych działań, władzę w partii objęli politycy umiarkowani, dystansujący się od skrajnych ideologii.

Partia Akcji Ludowej należała do Międzynarodówki Socjalistycznej w latach 1966-1976. Wystąpienie z Międzynarodówki spowodowane było zarzutami Holenderskiej Partii Pracy, oskarżającej PAP o autorytaryzm[4].

Zasady kierujące działalnością PAP formułowane są następująco: pragmatyzm (realizm polityczny), merytokracja, multikulturalizm i komunitaryzm[5].

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 Encyclopedia of the Nations. Singapore - A Country Study; People's Action Party [1]
  2. Legislative Assembly General Election 1955 [2]
  3. State of Singapore came into being 50 years ago on June 3 [3]
  4. Pismo Lee Kuan Yew do Hansa Janitschka, Sekretarza Generalnego Międzynarodówki Socjalistycznej, 8 maja 1976 [4]
  5. Diane K. Mauzy and R.S. Milne (2002). Singapore Politics Under the People's Action Party. Routledge. p. 41.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]