Paul Stanley

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Paul Stanley
Ilustracja
Imię i nazwisko Stanley Harvey Eisen
Data i miejsce urodzenia 20 stycznia 1952
Nowy Jork
Instrumenty gitara
Gatunki glam rock/hard rock
Zawód muzyk, gitarzysta, wokalista
Zespoły
KISS
Strona internetowa

Paul Stanley, właśc. Stanley Harvey Eisen (ur. 20 stycznia 1952 w Nowym Jorku)[1] – amerykański muzyk rockowy; współzałożyciel, gitarzysta, wokalista glam/hardrockowej grupy KISS.

Autor m.in. utworów: "Rock and Roll All Nite", "Hard Luck Woman", "I Was Made For Lovin' You" i "Forever". W 2004 roku muzyk wraz z Acem Frehleyem został sklasyfikowany na 14. miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów heavymetalowych wszech czasów według magazynu Guitar World[2]. W 2006 roku piosenkarz został sklasyfikowany na 18. miejscu listy 100 najlepszych wokalistów wszech czasów według Hit Parader[3].

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Jako dziecko żydowskich powojennych emigrantów z Niemiec, Paul nie miał łatwych początków w USA. Przed dołączeniem do grupy Wicked Lester (później Kiss), Paul Stanley grał w zespole Rainbow (nie chodzi jednak o zespół Rainbow Ritchiego Blackmore'a; zbieżność nazw jest przypadkowa) i Uncle Joe utrzymując się w tym samym czasie z pracy jako nowojorski taksówkarz. We wczesnych latach 70 Paul poznał Gene'a Simmonsa na prywatce u ich wspólnego kolegi. Paul i Gene założyli zespół Wicked Lester, do którego musieli poszukać członków. Do ostatecznego składu dołączyli Peter Criss (perkusja) i Ace Frehley (gitara solowa), a zespół, z inicjatywy Paula Stanleya, zmienił nazwę na KISS. Zespół Kiss jest znany ze swoich makijaży i przebrań – Paul Stanley jest Gwiezdnym Dzieckiem. Od początku istnienia zespołu, Paul jest jego liderem i prowadzi wszystkie jego występy, utrzymując w przerwach między utworami charakterystyczne konwersacje z publicznością. Komponuje większość piosenek i wyróżnia się szczególną aktywnością artystyczną. Występuje również solo. Paul Stanley wydał swoją pierwszą płytę solową w 1978 roku. Następna powstała dopiero w listopadzie 2006 (Live to Win). Od 2006 roku zajmuje się również malarstwem i sztuką współczesną. Prowadzi własną galerię sztuki. W ostatnich latach przeszedł kilkakrotnie operacje stawu biodrowego, który, jak sam tłumaczy, nadwerężył i zniszczył uczestnicząc i prowadząc tysiące koncertów KISS w latach 1973-2011. Paul był dwukrotnie żonaty i ma czwórkę dzieci.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Greg Prato: Biografia Paula Stanleya na stronie allmusic.com (ang.). allmusic.com. [dostęp 2012-05-02].
  2. GUITAR WORLD's 100 Greatest Heavy Metal Guitarists Of All Time – Jan. 23, 2004 (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2011-12-07].
  3. Hit Parader’s Top 100 Metal Vocalists of All Time (ang.). www.hearya.com. [dostęp 2010-06-16].