Peter Mayhew

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Peter Mayhew
Ilustracja
Peter Mayhew w 2015 roku
Imię i nazwisko Peter Mayhew
Data i miejsce urodzenia 19 maja 1944
Londyn, Wielka Brytania
Zawód aktor
Lata aktywności 1977-obecnie

Peter Mayhew (ur. 19 maja 1944 w Londynie) – angielski aktor. Zanim rozpoczął karierę aktorską był pracownikiem szpitala[1].

Najbardziej znany z roli Chewbacki w „Gwiezdnych wojnach”. Wcielił się w tę postać pięciokrotnie: w trzeciej, czwartej, piątej, szóstej i siódmej części. Do roli Chewbacki był brany pod uwagę także David Prowse, któremu ostatecznie powierzono rolę Dartha Vadera.

Peter Mayhew jako Chewbacca wystąpił w poświęconym „Gwiezdnym Wojnom” odcinku „Muppet Show” (1980) oraz w „Star Wars Holiday Special”. W 1997 roku w stroju Chewbacki odebrał nagrodę MTV. Zagrał ponadto w serialach „Terror” i „Dark Towers”.

Życie prywatne[edytuj]

Od 1999 roku jego żoną jest Angie Luker. Jest bardzo wysokim aktorem – mierzy 221 cm wzrostu. W jednym z wywiadów powiedział, że tak wysoki wzrost jest spowodowany nie gigantyzmem, ale zespołem Marfana[2]. Cykl wzrostu aktor zakończył będąc nastolatkiem po udanej kuracji nadmiernie aktywnej przysadki mózgowej.

Mayhew przyjął obywatelstwo amerykańskie 17 października 2005 roku[3]. W 2013 przeszedł operację wszczepienia protezy kolana[4]. Mimo tego ponownie wcielił się w rolę Chewbacki w siódmej części Gwiezdnych wojen.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]