Peter Mayhew

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Peter Mayhew
Peter Mayhew (2015)
Peter Mayhew (2015)
Imię i nazwisko Peter Mayhew
Data i miejsce urodzenia 19 maja 1944
Londyn, Wielka Brytania
Zawód aktor
Lata aktywności 1977-obecnie

Peter Mayhew (ur. 19 maja 1944 w Londynie) – angielski aktor. Zanim rozpoczął karierę aktorską był pracownikiem szpitala[1].

Najbardziej znany z roli Chewbakki w „Gwiezdnych wojnach”. Wcielił się w tę postać czterokrotnie: w trzeciej, czwartej, piątej i szóstej części. Do roli Chewbakki był brany pod uwagę także David Prowse, któremu ostatecznie powierzono rolę Dartha Vadera.

Peter Mayhew jako Chewbacca wystąpił w poświęconym „Gwiezdnym Wojnom” odcinku „Muppet Show” (1980 rok) oraz w „Star Wars Holiday Special”. W 1997 roku w stroju Chewbakki odebrał nagrodę MTV. Zagrał ponadto w serialach „Terror” i „Dark Towers”.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Od 1999 roku jego żoną jest Angie Luker. Jest bardzo wysokim aktorem – mierzy 221 cm wzrostu. W jednym z wywiadów powiedział, że tak wysoki wzrost jest spowodowany nie gigantyzmem, ale zespołem Marfana. Cykl wzrostu aktor zakończył będąc nastolatkiem po udanej kuracji nadmiernie aktywnej przysadki mózgowej.

Mayhew przyjął obywatelstwo amerykańskie 17 października 2005 roku[2]. W 2013 przeszedł operację wszczepienia protezy kolana[3]. Mimo tego wrócił do roli Chewbakki w siódmej części Gwiezdnych wojen.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]