Pierre Janet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Pierre Marie Félix Janet (ur. 30 maja 1859 w Paryżu, zm. 24 lutego 1947, tamże) – francuski neurolog i psycholog, pionier w dziedzinie badania pamięci pourazowej. Bratanek Paula Janeta filozofa francuskiego.

Studiował pod opieką słynnego Jeana Martina Charcot w szpitalu Salpêtrière. W latach (1889-1898) był dyrektorem laboratorium psychologii patologicznej w klinice szpitalu Salpêtrière w Paryżu. Od 1902 pracował będąc profesorem psychologii w College de France. W 1904 został współzałożycielem "Journal de Psychologie Normale et Pathologique". W karierze naukowej obrał podobną drogę, co Sigmund Freud, dlatego niektórzy uważają właśnie jego za twórcę psychoanalizy.

Najważniejsze prace: „L'automatisme psychologique” (1889), "Etat mental des hysteriques" (1893), "Nervoses et idees fixes" (1898), „Les obsessions et la psychosthénie” (1903). Był członkiem Akademii Francuskiej. W swych pracach opisał psychastenię i jako pierwszy zwrócił uwagę na istnienie elementów nieświadomych w psychice człowieka. Zajmował się psychopatologią, a zwłaszcza nerwicami. Badał histerię i leczył ją za pomocą hipnozy.


Linki zewnętrzne[edytuj]