Pinball (gra komputerowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pinball
Producent

Nintendo

Wydawca

Nintendo

Data wydania

JP: 2 lutego 1984
Am.Płn.: 18 października 1985
PAL: 9 stycznia 1986

Gatunek

komputerowa gra zręcznościowa, komputerowa gra symulacyjna

Tryby gry

jednoosobowy, wieloosobowy

Wymagania sprzętowe
Platforma

Nintendo Entertainment System, Arcade, GameCube, Wii

Nośniki

kartridż

Kontrolery

gamepad

Pinball (jap. ピンボール Pinbouru)komputerowa gra zręcznościowa, będąca symulatorem flippera, wydana w 1984 roku przez firmę Nintendo na konsolę Nintendo Entertainment System. Gra bazuje na grze o tym samym tytule z konsoli Game & Watch z 1983 roku. Jest to jeden z osiemnastu tytułów startowych na konsolę Nintendo Entertainment System[1].

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Pinball to gra w której gracz kontroluje ramiona wirtualnego flippera. Gra posiada dwa osobne ekrany, które reprezentują górną i dolną część maszyny, istnieje także specjalny trzeci ekran, na którym odbywa się runda bonusowa. Rozgrywka rozpoczyna się gdy gracz wystrzeli piłkę za pomocą dźwigni, siłę wystrzelenia można kontrolować poprzez odpowiednio długie przytrzymanie przycisku. Po wystrzeleniu piłki gra toczy się w górnej części maszyny, gdzie znajdują się dwa ramiona, kontrolowane przez gracza, jeśli gracz nie zdoła utrzymać piłki na ekranie to spada ona do dolnej części maszyny, gdzie są umieszczone dwa kolejne ramiona, gra może powrócić do górnej części jeżeli piłka ponownie się tam znajdzie. Gracz traci życie gdy piłka spadnie na dół w dolnej części maszyny.

Runda bonusowa, która bazuje na grze Breakout uruchamia się gdy gracz zdoła umieścić piłkę w dziurze na dole ekranu. W rundzie bonusowej pojawiają się postacie z innych gier Nintendo - Mario i Pauline.

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

W 2006 roku Jeff Gerstmann na łamach serwisu Gamespot stwierdził, że "Pinball to perfekcyjny symulator flippera, lecz nie był dobrą grą, nawet gdy był grą fabrycznie nową"[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Adam Rosenberg: Opis wszystkich tytułów startowych na NES w serwisie mashable. [dostęp 2016-08-11]. (ang.).
  2. Jeff Gerstmann: Recenzja gry Pinball w serwisie Gamespot. 28 listopada 2006. [dostęp 2016-08-11]. (ang.).