Piotr Mularuk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Piotr Mularuk
Data i miejsce urodzenia

24 września 1966
Warszawa

Zawód

reżyser, scenarzysta, producent filmowy

Piotr Mularuk (ur. 24 września 1966 w Warszawie) – polski reżyser, scenarzysta i niezależny producent filmowo-telewizyjny, założyciel firmy producenckiej Yeti Films.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studiował literaturę angielską na Uniwersytecie Warszawskim. W 1993 roku ukończył studia filmowe na City University of New York (USA). Film dyplomowy Opowiem wam o Esther, oparty na opowiadaniu Marka Hłaski, zdobył główne nagrody na festiwalach National Educational Film and Video Festival w Oakland (najlepszy film) oraz Hunter Student Film Festival w Nowym Jorku (najlepszy film, najlepszy reżyser). W latach 2000-2004 pisał scenariusze scenariusze i reżyserował telewizyjne adaptacje powieści cenionych polskich twórców, m.in. Pawła Huelle, Olgi Tokarczuk. W okresie 2004-2005 był koproducentem polsko-niemieckiego filmu fabularnego Wholetrain, który miał premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie w 2006 r. (Dialogues en Perspective, wyróżnienie). W 2007 roku koprodukował film fabularny pt. Nightwatching Petera Greenawaya, którego premiera odbyła się podczas Festiwalu Filmowego w Wenecji w 2007 roku. W 2007 roku Piotr Mularuk reprezentował Polskę na 8. edycji programu Producers On The Move podczas Festiwalu Filmowego w Cannes. W roku 2009 był głównym producentem Mistyfikacji Jacka Koprowicza. W roku 2009 był również producentem filmu Wichry Kołymy, który powstał w koprodukcji Yeti Films/TATfilm/Saga Films/Lorival, wyreżyserowanego przez laureatkę Oscara Marleen Gorris, z udziałem Emily Watson i Agaty Buzek. Niedawno film został nagrodzony najbardziej prestiżową nagroda niemieckiej TV Adolf Grimme Preis (Najlepszy dramat, 2009). W grudniu 2010 roku rozpoczął zdjęcia do swojego debiutu reżyserskiego pt. Yuma. Scenariusz filmu, autorstwa Piotra Mularuka i Wojciecha Gajewicza, rozwijany był w ramach europejskiego programu North by Northwest i seminarium éQuinoxe, otrzymał także dotacje z programu Media Plus i z Agencji Scenariuszowej.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

2004 - „Pan Dwadrzewko” (teatr tv), reżyseria 2002 - „Królowa Chłodu” (teatr tv), reżyseria 2001 - „Skarb” (film tv), reżyseria, scenariusz na podstawie prozy Olgi Tokarczuk

2000 - „Stół” (film tv), reżyseria, scenariusz na podstawie prozy Pawła Huelle

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]