Podmioty polityki społecznej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Podmioty polityki społecznejosoby prawne zajmujące się prowadzeniem polityki społecznej. Są to podmioty odpowiedzialne za likwidowanie różnic społecznych, za wyrównywanie szans życiowych ludzi potrzebujących jak i za poprawę ich położenia materialnego.

Podmioty polityki społecznej według kryterium zakresu ich oddziaływania[edytuj | edytuj kod]

Globalne[edytuj | edytuj kod]

To organizacje międzynarodowe, działające w wielu regionach świata. Zasięg działań tych organizacji jest globalny, które w swoim zasięgu działania mają określone kwestie socjalne występujące w skali globalnej.

Przykładowe organizacje globalne[edytuj | edytuj kod]

  • Organizacja Narodów Zjednoczonych i jej agendy oraz programy wyspecjalizowane:
    • ILO (International Labour Organization) - zajmująca się problemami związanymi z pracą.
    • FAO (Food and Agriculture Organization)- zajmująca się sprawami wyżywienia i rolnictwa.
    • IMF (International Monetary Fund)- zajmująca się stabilizacją ekonomiczną na świecie.
    • WHO (World Health Organization) - zajmująca się ochroną zdrowia.
    • UNESCO (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization) - zajmuje się wspieraniem współpracy międzynarodowej w dziedzinie kultury, sztuki i nauki.
  • OECD (Organization for Economic Co-operation and Development) - wspieranie członków organizacji w osiąganiu jak najwyższego poziomu rozwoju gospodarczego i poprawa jakości życia obywateli.

Regionalne[edytuj | edytuj kod]

Zasięg ich działań obejmuje obszar kilku krajów na danym kontynencie.

Przykładowe organizacje regionalne[edytuj | edytuj kod]

Krajowe[edytuj | edytuj kod]

To osoby prawne których zakres działalności jest ograniczony granicami danego kraju. Można je podzielić na publiczne i pozarządowe.

Lokalne[edytuj | edytuj kod]

Działające na obszarze określonego terytorium w danym kraju (np. w obrębie: powiatu, gminy czy wsi). Przykładem tego typu podmiotu jest samorząd terytorialny.

Podmioty polityki społecznej można podzielić na podmioty państwowe i pozarządowe. Celem podmiotów państwowych, w zakresie swoich możliwości, jest porządkowanie życia społecznego oraz pomoc w wyrównywaniu szans życiowych. Natomiast celem podmiotów pozapaństwowych polityki społecznej jest uzupełnianie działań rządu na rzecz osób najbardziej potrzebujących.

W Polsce Podmioty polityki społecznej możemy podzielić na 5 grupy:

  1. Ustawodawcze podmioty polityki społecznej decydujące o kształcie ustawodawstwa socjalnego w której skład wchodzą Sejm i Senat. Poprzez różnego rodzaju komisje proces legislacyjny jest wydłużany.

W obszarze polityki społecznej w Sejmie możemy wyróżnić komisję:

W obszarze polityki społecznej w Senacie możemy wyróżnić komisje:

  1. Wykonawcze podmioty polityki społecznej: Prezydent, Premier, Komitet Społeczno-Polityczny Rady Ministrów, Rządowa Komisja Ludnościowa; Minister Finansów; Minister Pracy i Polityki Społecznej, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji; Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Minister Sprawiedliwości, Minister Zdrowia; Minister Edukacji Narodowej; Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
  2. Podmioty kontrolne polityki społecznej: państwowa inspekcja pracy, NIK, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka.
  3. Podmioty sądownicze polityki społecznej: Trybunał konstytucyjny, sądy pracy i ubezpieczeń społecznych, sądy rodzinno-opiekuńcze.
  4. Pozapaństwowe podmioty polityki społecznej: Caritas, Monar, Polska Akcja Humanitarna